Ponitrianske múzeum v Nitre usporiadalo v spolupráci s Múzeom v Zlatých Moravciach a MSKŠ poslednú z cyklu piatich prednášok zlatomoraveckých utorkov venované významným momentom v dejinách mesta Zlatých Moraviec a jeho okolia.

Kultúrne podujatie otvorila 27. júna 2023 historička Ponitrianskeho múzea PhDr. Katarína Beňová privítaním hostí, riaditeľku Ponitrianskeho múzea Mgr. Patríciu Žáčikovú a autora prednášky Mgr. Zuzanu Babiakovú, ktorú predstavila krátkym životopisom.
Mgr. Zuzana Babiaková sa o históriu začala zaujímať v Zámku v Topoľčiankach, kde jej matka dlhé roky sprevádzala návštevníkov ako sprievodkyňa kultúrnym dedičstvom našich predkov. Na základnej škole už ako dieťa snívala o pedagogickom povolaní a možno to ju priviedlo k štúdiu na Pedagogickej a sociálnej akadémii v Leviciach. K histórii sa dostala absolvovaním štúdia na UKF v Nitre. Zameriavala sa na obdobie 20. storočia, Československú republiku, regionálne dejiny, históriu Topoľčianok, rod Habsburgovcov v spojitosti s T. G. Masarykom a súčasnosť. Počas magisterského štúdia absolvovala stáž v Masarykovom ústave a Archíve Akadémie vied Českej republiky v Prahe. V súčasnosti pracuje v Poľovníckom zámku v Topoľčiankach a histórii sa venuje vo svojom voľnom čase v rámci rôznych výskumných a popularizačných projektov.

T. G. Masaryk, doktor filozofie, univerzitný profesor, vedec a historik bol prezidentom Československej republiky v rokoch 1918 až 1935. Po vypuknutí prvej svetovej vojny v roku 1914 spracoval prvú predstavu o Československom štáte, emigroval do západnej Európy, kde sa postavil s Čechmi a Slovákmi do čela odboja za zvrhnutie Rakúsko-Uhorska. V roku 1918 bol v Prahe vyhlásený Československý štát ku ktorému sa jednomyseľne prihlásila Martinskou deklaráciou aj slovenská politická reprezentácia.
„Když listí žloutne a padá a šustí pod nohama, je to všude hezké, ale snad nikde takové jako v Topoľčiankach. Cesty jsou vystlány zlatým kobercem a slunce jako by líbalo usínajíci stromy. Pan president má pravdu – na podzim je v Topoľčiankach opravdu krásně.“ (Úryvok z knihy: Pod jednou střechou s TGM – Jarmila Kaloušová)
Tento rok 29. júla 2023 uplynie 100 rokov od prvej návštevy prezidenta T. G. Masaryka v Topoľčiankach s dcérou Alicou a synom Jánom. Zakaždým keď prichádzal, železničná stanica v Zlatých Moravciach bola plná ľudí, aby pozdravili prezidenta. V roku 1923 navštívil Nitru a roku 1924 sa cestou z Arboréta Mlyňany zastavil aj v Chyzerovciach.


K jednej z jeho romantických zákutí v parku patrila drevená besiedka, kde sa veľakrát stretával s českým spisovateľom Karlom Čapkom. Najobľúbenejším miestom prezidenta v okolí Topoľčianok bol hrad Hrušov, ktorý navštevoval na koči, ale najčastejšie na koni a v rokoch 1928 - 1930 sa pričinil o jeho zveľadenie. Tu pod starou hruškou zvykol opekať kukuricu. Pri pálení vápna na Skýcove si neraz pobesedoval s vápenkármi. Osobitné čaro prírody nachádzal v Karlovej doline za obcou Hostie s horským potôčikom a lesnou železničkou.
Cesty prezidenta viedli aj do Obýc na Drieňovú studničku, ktorá v tých časoch poskytovala výdatnejší prameň minerálnej vody. Na Háji pod Pánskou horou sa rád pokochal peknými výhľadmi na celé pohorie Tribeč a okolité obce horného Požitavia, ale aj na prekrásne horské lúky v chotári Žikava so známou zvernicou Dlhé diely. K potulkám prezidenta patrili aj mnohé ďalšie miesta, ku ktorým patrí aj vysoká krásna jedľa pod Vojšínom na Veľkej Lehote, kde si rád posedel.
„Nezabudnuteľný dojem zanechal v srdciach tých, ktorí ho poznali, bude sa spomínať každé slovo, ktoré povedal, každý krok, ktorý urobil v tom či onom kraji vlasti československej. Náš zlatomoravecký kraj patrí k tým miestam, ktoré zostanú trvale nerozlučne spojené s veľkým menom Osloboditeľa. Topoľčianky a ich okolie je kraj plný poézie a romantiky, skrytej v zeleni lesov a v zrúcaninách starých hradov...“ (Úryvok z článku Františka Dudíka, stredoškolského profesora histórie z Gymnázia Janka Kráľa v Zlatých Moravciach)
T. G. Masaryk v Topoľčiankach prijímal diplomatické návštevy, členov vlády a množstvo vzácnych hostí. Do Topoľčianok chodieval až do roku 1933, kedy sa jeho zdravotný stav zhoršil a v roku 1937 umrel. Už 19 dní po jeho smrti skauti zo Zlatých Moraviec na lúke pod hradom Hrušov odhalili jeho pomník. V českej histórii zanechal trvalé miesto osobnosti všeobecne uznávanej európskeho významu. V pamäti ľudí zostal okrem jeho múdrosti a štátnickej rozvahy ako obľúbený prezident s prirodzenými ľudskými vlastnosťami. V kaštieli v Topoľčiankach je dodnes jeho prezidentský apartmán zriadený tak ako kedysi a pracovňa so stolom a starým telefónnym zoznamom, v ktorej prezident úradoval. Vo vstupnej hale kaštieľa je od roku 2001 umiestnená socha prezidenta v životnej veľkosti od českého umelca Otta Guttfreunda.

Za príjemné popoludnie pri spomienkach na život prvého československého prezidenta pôsobiaceho v Topoľčiankach na základe archívnych materiálov a použitej literatúry poďakovala PhDr. Katarína Beňová Mgr. Zuzane Babiakovej a súčasne otvorila voľnú diskusiu s malým pohostením a občerstvením.







Riaditeľka Ponitrianskeho múzea Mgr. Patrícia Žáčiková poďakovala MSKŠ v Zlatých Moravciach za realizáciu utorkových prednášok v reprezentačných priestoroch kaštieľa Migazziovcov a kolegom z múzea za spoluprácu. Partnerom podujatia bol Nitriansky samosprávny kraj.

Prezident Tomáš G. Masaryk na potulkách Požitavím
fotocopyrightantonkaiser