Šľachtic v službách cirkvi

Ponitrianske múzeum usporiadalo v Múzeu v Zlatých Moravciach prednášku Šľachtic v službách Cirkvi-kardinál Migazzi

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Kardinál Krištof Bartolomej Anton Migazzi
Kardinál Krištof Bartolomej Anton Migazzi  (zdroj: Foto: Zbierkový fond regionálneho historika Zlatých Moraviec Mariana Tomajku)
Mestské múzeum v Zlatých Moravciach
Mestské múzeum v Zlatých Moravciach (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Otvorenie kultúrneho podujatia
Otvorenie kultúrneho podujatia (zdroj: Foto: Anton Kaiser)

Na otvorení kultúrneho podujatia privítala historička Ponitrianskeho múzea v Nitre PhDr. Katarína Beňová milovníkov histórie a predstavila v stručnom životopise autora prednášky Šľachtic v službách Cirkvi - kardinál Migazzi regionálneho historika Zlatých Moraviec Mariana Tomajku.

Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Anton Kaiser)

Kardinál Krištof Bartolomej Anton Migazzi (1714 - 1803), syn grófa Vincenta II. a barónky Barbary de Prato Segunsana z Walu a Sonennthurmu, bol jedným z najvýznamnejších osobností v dejinách Zlatých Moraviec a Európy. Od detstva bol pracovitý a veľmi skromný. Vyštudoval teológiu, filozofiu a neskôr bol vysvätený za kňaza. V roku 1761 ho Mária Terézia vymenovala biskupom vo Váci a roku 1757 biskupom vo Viedni. Pôsobil 52 rokov ako biskup, 46 rokov ako najväčší cirkevný hodnostár vo Viedni, bol vyslanec španielskeho kráľa Ferdinanda VI., ríšsky gróf z Wallu a Sonnenthurmu. Po smrti Márie Terézie v roku 1780 sa cisárom stal Jozef II., ktorý začal rušiť kláštory a rehole, voči čomu sa Migazzi postavil a túto záležitosť sa snažil vyriešiť s pápežom Piusom VI,. Kardinál bol aj zakladateľom zlatomoraveckej uhorskej vetvy rodu Migazziovcov, hlava a senior (patriarcha) rodu a legát pápežov Klementa XIII., Benedikta XIV. a Pia VI..

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Zbierkový fond Ponitrianskeho múzea v Nitre )
Katedrála vo Váci...
Katedrála vo Váci... (zdroj: Foto: Zbierkový fond Ponitrianskeho múzea v Nitre)
Donačná listina z roku 1779
Donačná listina z roku 1779 (zdroj: Foto: Zbierkový fond regionálneho historika Zlatých Moraviec Mariana Tomajku)
Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Zbierový fond Ponitrianskeho múzea v Nitre)

Po vymretí rodu Paluškovcov panstvo - domínium Zlaté Moravce sa vrátilo kráľovskej korune, ktoré Mária Terézia predala kardinálovi Krištofovi Migazzimu. Ako majoritný pán Zlatých Moraviec od roku 1779 sa do histórie mesta zapísal aj prestavbou kaštieľa do súčasnej podoby, ktorý patrí k najhodnotnejším pamiatkam Zlatých Moraviec. Štít na priečelí kaštieľa dodnes zdobí erb Krištofa Migazziho. Trojkrídlový barokovo -  klasicistický kaštieľ s nádvorím, farský chrám sv. Michala Archanjela a Župný dom tvorili kedysi dominantné architektonické stavby mesta. Kardinál Migazzi neskôr prestaval aj Rímsko-katolícky farský kostol sv. Michala Archanjela, ako je uvedené v latinskom texte na priečelí kostola na mieste pôvodného gotického kostola z 15. storočia, ktorý bol Paluškovcami od základov vybudovaný v roku 1747.

SkryťVypnúť reklamu
Kaštieľ Migazziovcov
Kaštieľ Migazziovcov (zdroj: Foto: Zbierkový fond regionálneho historika Zlatých Moraviec Mariana Tomajku)
Prestavba kostola
Prestavba kostola (zdroj: Foto: Zbierkový fond regionálneho historika Zlatých Moraviec Mariana Tomajku)
Rímsko-katolícky farský kostol sv. Michala Archanjela
Rímsko-katolícky farský kostol sv. Michala Archanjela (zdroj: Foto: Zbierkový fond regionálneho historika Zlatých Moraviec Mariana Tomajku)

Jeho interiér zdobil až do roku 1910 gotický oltár, vzácny obraz Klaňanie troch kráľov a ďalšie umelecké diela. Tieto historické pamiatky nášho mesta z obdobia rokov 1440 až 1450 už na Slovensku neuvidíme. Oltár Lurdskej Panny Márie bol nahradený novým rezbárskym dielom od Jozefa Krause z Banskej Štiavnice. Súčasťou kostola je i priestranná podzemná krypta, kde odpočívajú miestni zemepáni. Počas svojho života kardinál Migazzi prestaval vyše 100 kostolov a farských budov z výnosov svojich majetkov. Staval nemocnice, sirotince a domovy pre starých kňazov. Chudobným prideľoval pôdu a mesto mal veľmi rád. Kardinál Migazzi si k Zlatým Moravciam i ku kostolu vytvoril silný vzťah a preto si želal, aby jeho srdce po smrti vyňali z tela a uložili v Rímsko-katolíckom farskom kostole sv. Michala Archanjela v Zlatých  Moravciach. Telo pochovali v Dóme sv. Štefana vo Viedni.

SkryťVypnúť reklamu

Rod pokračoval po jeho prasynovcovi Krištofovi Alexanderovi Vincentovi Anton Migazzi (1765-1829).

Pamätná doska Krištofa Vincenta Migazziho a vzácne obrazy
Pamätná doska Krištofa Vincenta Migazziho a vzácne obrazy (zdroj: Foto: Zbierkový fond regionálneho historika Zlatých Moraviec Mariana Tomajku)
Nanebovzatie Panny Márie a Ukladanie do hrobu zdobia dodnes obrazy v chráme sv. Michala Archanjela
Nanebovzatie Panny Márie a Ukladanie do hrobu zdobia dodnes obrazy v chráme sv. Michala Archanjela (zdroj: Foto: Zbierkový fond regionálneho historika Zlatých Moraviec Mariana Tomajku)
Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Zbierkový fond regionálneho historika Zlatých Moraviec Mariana Tomajku)
Interiér kostola
Interiér kostola (zdroj: Foto: Zbierkový fond Ponitrianskeho múzea v Nitre)
Staré fotografie Zlatých Moraviec
Staré fotografie Zlatých Moraviec (zdroj: Foto: Zbierkový fond regionálneho historika Zlatých Moravie Mariana Tomajku)
Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Zbierkový fond Ponitrianskeho múzea v Nitre)
Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Zbierkový fond Ponitrianskeho múzea v Nitre)
Veľký kňaz z Viedne kardinál Krištof Schönborn prišiel do Zlatých Moraviec 30. júna 2004
Veľký kňaz z Viedne kardinál Krištof Schönborn prišiel do Zlatých Moraviec 30. júna 2004 (zdroj: Foto: Zbierkový fond regionálneho historika Zlatých Moraviec Mariana Tomajku)
Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Zbierkový fond regionálneho historika Zlatých Moraviec Mariana Tomajku)

Záver podujatia patril spomienke na kardinála Krištofa Schönborna, ktorý v súčasnosti sedí na biskupskej stolici vo Viedni ako kedysi Kardinál Krištof Migazzi. Marianovi Tomajkovi sa podarilo nadviazať s kardinálom priateľské vzťahy a v roku 2004 sa uskutočnila jeho vzácna návšteva v Rímsko-katolíckom farskom kostole sv. Michala Archanjela v Zlatých Moravciach.

Pri príležitosti 300. výročia narodenia kardinála Migazziho privítal kardinál Krištof Schönborn zlatomoravčanov v roku 2014 v Dóme sv. Štefana vo Viedni.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Zbierkový fond regionálneho historika Zlatých Moraviec Mariana Tomajku)

Šľachtic v službách cirkvi

fotocopyrightantonkaiser

Anton Kaiser

Anton Kaiser

Bloger 
  • Počet článkov:  314
  •  | 
  • Páči sa:  1 082x

Vítam vás na Blogu SME ako bývalý VIP a Populárny bloger povolaním pedagóg, absolvent Školy dôstojníkov v zálohe, v súčasnosti dôchodca. Svojimi príspevkami od roku 2005 propagujem prírodné krásy Tribeča a Pohronského Inovca, organizovanú turistiku KST Zlaté Moravce, atraktívne VHT výstupy na hory Slovenska, hrebeňovky pohoriami a zahraničné expedície. Ako jeden z nadšencov združenia rádioamatérov Citizen Band, propagoval činnosť tohto humánneho športu v mesačníku Júnošík CB Fan Rádioklubu Slovakia. Dopisovateľ regionálnych periodík, člen zlatomoraveckých výtvarníkov a fotografov FoTOP, kolektívne a autorské výstavy. V súčasnosti ľudové zvyky a tradície horného Požitavia, kultúrne dedičstvo našich predkov ukryté v architektonických pamiatkach mesta a vzácnych muzeálnych zbierkach. Historické zaujímavosti kedysi sídla Tekovskej župy s bohatými dejinami, ktoré nám tu zanechali významné šľachtické rody. Osobnosti kultúry, ktorí náš život obohacujú a skrášľujú svojou umeleckou tvorbou. Zoznam autorových rubrík:  KultúraŠportCestujemePrírodaZáhrada moja záľuba100 rokov organizovanej turistikyĽudové zvyky a tradícieZimné večery na dedineVianoce v Mestskom múzeuAdventné nedeľe a MikulášJaskyne Tribeča a Pohronského InovcaZlatomoravecké jarmokyHrady a zámky Medzinárodné výstavy fotografií FoTOP

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,067 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu