


Na otvorení kultúrneho podujatia privítala historička Ponitrianskeho múzea v Nitre PhDr. Katarína Beňová milovníkov histórie a predstavila v stručnom životopise autora prednášky Šľachtic v službách Cirkvi - kardinál Migazzi regionálneho historika Zlatých Moraviec Mariana Tomajku.

Kardinál Krištof Bartolomej Anton Migazzi (1714 - 1803), syn grófa Vincenta II. a barónky Barbary de Prato Segunsana z Walu a Sonennthurmu, bol jedným z najvýznamnejších osobností v dejinách Zlatých Moraviec a Európy. Od detstva bol pracovitý a veľmi skromný. Vyštudoval teológiu, filozofiu a neskôr bol vysvätený za kňaza. V roku 1761 ho Mária Terézia vymenovala biskupom vo Váci a roku 1757 biskupom vo Viedni. Pôsobil 52 rokov ako biskup, 46 rokov ako najväčší cirkevný hodnostár vo Viedni, bol vyslanec španielskeho kráľa Ferdinanda VI., ríšsky gróf z Wallu a Sonnenthurmu. Po smrti Márie Terézie v roku 1780 sa cisárom stal Jozef II., ktorý začal rušiť kláštory a rehole, voči čomu sa Migazzi postavil a túto záležitosť sa snažil vyriešiť s pápežom Piusom VI,. Kardinál bol aj zakladateľom zlatomoraveckej uhorskej vetvy rodu Migazziovcov, hlava a senior (patriarcha) rodu a legát pápežov Klementa XIII., Benedikta XIV. a Pia VI..




Po vymretí rodu Paluškovcov panstvo - domínium Zlaté Moravce sa vrátilo kráľovskej korune, ktoré Mária Terézia predala kardinálovi Krištofovi Migazzimu. Ako majoritný pán Zlatých Moraviec od roku 1779 sa do histórie mesta zapísal aj prestavbou kaštieľa do súčasnej podoby, ktorý patrí k najhodnotnejším pamiatkam Zlatých Moraviec. Štít na priečelí kaštieľa dodnes zdobí erb Krištofa Migazziho. Trojkrídlový barokovo - klasicistický kaštieľ s nádvorím, farský chrám sv. Michala Archanjela a Župný dom tvorili kedysi dominantné architektonické stavby mesta. Kardinál Migazzi neskôr prestaval aj Rímsko-katolícky farský kostol sv. Michala Archanjela, ako je uvedené v latinskom texte na priečelí kostola na mieste pôvodného gotického kostola z 15. storočia, ktorý bol Paluškovcami od základov vybudovaný v roku 1747.



Jeho interiér zdobil až do roku 1910 gotický oltár, vzácny obraz Klaňanie troch kráľov a ďalšie umelecké diela. Tieto historické pamiatky nášho mesta z obdobia rokov 1440 až 1450 už na Slovensku neuvidíme. Oltár Lurdskej Panny Márie bol nahradený novým rezbárskym dielom od Jozefa Krause z Banskej Štiavnice. Súčasťou kostola je i priestranná podzemná krypta, kde odpočívajú miestni zemepáni. Počas svojho života kardinál Migazzi prestaval vyše 100 kostolov a farských budov z výnosov svojich majetkov. Staval nemocnice, sirotince a domovy pre starých kňazov. Chudobným prideľoval pôdu a mesto mal veľmi rád. Kardinál Migazzi si k Zlatým Moravciam i ku kostolu vytvoril silný vzťah a preto si želal, aby jeho srdce po smrti vyňali z tela a uložili v Rímsko-katolíckom farskom kostole sv. Michala Archanjela v Zlatých Moravciach. Telo pochovali v Dóme sv. Štefana vo Viedni.
Rod pokračoval po jeho prasynovcovi Krištofovi Alexanderovi Vincentovi Anton Migazzi (1765-1829).









Záver podujatia patril spomienke na kardinála Krištofa Schönborna, ktorý v súčasnosti sedí na biskupskej stolici vo Viedni ako kedysi Kardinál Krištof Migazzi. Marianovi Tomajkovi sa podarilo nadviazať s kardinálom priateľské vzťahy a v roku 2004 sa uskutočnila jeho vzácna návšteva v Rímsko-katolíckom farskom kostole sv. Michala Archanjela v Zlatých Moravciach.
Pri príležitosti 300. výročia narodenia kardinála Migazziho privítal kardinál Krištof Schönborn zlatomoravčanov v roku 2014 v Dóme sv. Štefana vo Viedni.

Šľachtic v službách cirkvi
fotocopyrightantonkaiser