
Občianske združenie Zlatomoravčianka s Mestským strediskom kultúry a športu v Zlatých Moravciach pripravilo v Kultúrnom dome Chyzerovce folklórne popoludnie s bohatým kultúrnym programom, v ktorom vystúpili vzácni hostia Heligonkári Feješovci z Kotešovej, FS Rocháň zo Sľažian, domáci FS Chyzerovčanka a organizátor podujatia SSK Zlatomoravčianka.


„Slovensko krásna krajina je, a na tomto našom Slovensku máme niečo, čo nám na svete všetci závidia, naše piesne, tradície a folklór, ...“
Aj týmito krásnymi slovami sa prihovorila moderátorka kultúrneho podujatia Tatiana Kováčová všetkým milovníkom ľudového folklóru, ktorí sa prišli zabaviť 16. júna 2024 do Chyzeroviec a privítala vzácnych hostí. Programovú manažérku MSKŠ a poslankyňu MsZ PaedDr. Klaudiu Ivanovičovú, ThLic. Petra Štálnika farára - dekana a Mgr. Jozefa Hlavinu kaplána zo zlatomoraveckej farnosti, prednostu MsÚ Ing. Mariána Kováča, vedúcu odboru školstva a sociálnych vecí Mgr. Dagmar Chrenkovú, Ing. Stanislava Orovnického, moderátorku bratislavskej Televízie OSEM a banskobystrického Rádia Slobodný Vysielač Mgr. Elenn Waltersteinovú, predsedníčku ZO JDS Zlaté Moravce Helenu Holečkovú a všetky účinkujúce súbory.



Folklórne popoludnie otvorila SSK Zlatomoravčianka úvodnou piesňou To Slovensko naše. Ženská spevácka skupina sa od založenia v roku 2016 prezentuje ľudovými piesňami z okolia Zlatých Moraviec pod vedením harmonikára Vladimíra Rumanka. Spočiatku spestrovala svojim spevom organizovanie Požitavských výročných obyčajov v Mestskom múzeu v Zlatých Moravciach počas Vianoc, Fašiangov, Páračiek, Slivkobrania, Dožiniek, či na hodovej slávnosti, ktorá bola sfilmovaná v Dome ľudového bývania a architektúry v Šali a v Hitparáde ľudových piesní Televízie OSEM. V súčasnosti zabezpečuje svojou hudobnou produkciou rôzne kultúrne podujatia v MSKŠ. Za minulý rok možno spomenúť vystúpenie s ľudovou hudbou Furman v KD Kozárovce, v Podhájskej pri príležitosti 50. výročia založenia kúpaliska a otvorenia amfiteátra, v Dudinciach v KD Smaragd a pod. Prezentuje sa piesňami Hreje slnko hreje, ale aj vlastnou tvorbou, Hore nad Inovcom, Zbohom zostávajte a pod. Spevácka skupina sa môže pochváliť 35 vystúpeniami na rozličných kultúrnych podujatiach na Slovensku a ocenením od primátora mesta za úspešnú propagáciu kultúrneho dedičstva regiónu.





Spevácka skupina Chyzerovčanka pracuje pod OZ Chyzerovce od roku 2010, kedy bola iniciátorom založenia folklórneho festivalu Lupiniarska paráda. V repertoári súboru, ktorý vedie umelecký vedúci Viliam Tonkovič je množstvo piesní z oblasti horného Požitavia a Tekova. Folklórny súbor sa úspešne podieľal na Požitavských výročných obyčajoch v Mestskom múzeu v Zlatých Moravciach a prezentoval vlastnými podujatiami na domácej scéne, ako sú Fašiangy, Pochovávanie basy ako aj v okolitých dedinách, mestách a kúpeľoch, či v Televíznom pásme vo varení fazuľovej polievky a podobne.








Populárny FS Rocháň zo Sľažian, ktorý sa prezentuje pásmom ľudových hier, humorom, spevom a tancom od roku 2004 pod vedením umeleckej vedúcej Mgr. Beáty Karáčovej, tohto roku oslávil 20. výročie od svojho založenia. Pri tejto príležitosti udelil folklórnemu súboru Spolok Francúzsko-Slovenského priateľstva pamätnú medailu manželov Christiny a Vlada Tabačikovcov. Vzácna medaila symbolizuje propagáciu Slovenska a slovenského folklóru za hranicami vlasti a na počesť rodiny, ktorá založila v roku 1981 vo Francúzsku spolok Dolina. Úspešným propagovaním krásnych slovenských ľudových tradícií usporiadal aj nahrávky pre Slobodný vysielač Banská Bystrica, zúčastnil sa v Arboréte Mlyňany na Ambrózyho dňoch, Celonárodnej púti Cyrila a Metoda v Nitre, Prehliadke FS Požitavia v Sľažanoch, Zakukala Kukulienka na Choči, Rok na dedine pri príležitosti 10. výročia FS Bojničky a množstvo ďalších podujatí. Pri príležitosti 850. výročia prvej písomnej zmienky o obci pripravil obnovenú premiéru Sľažianskej svadby.







Záver podujatia patril Heligonkárom Feješovcom, ktorí svojim vystúpením rozprúdili tú pravú atmosféru folklórneho popoludnia domácimi piesňami zo svojho kraja s ľudovou veselicou. Trojčlenná ľudová kapela pochádza z obce Kotešová neďaleko Žiliny. Hudobné trio je zložené z kapelníka Vladimíra Feješa, ktorý spieva a hrá na heligónke so svojim synom Adriánom a Andrejom Kohútom hrou na klávesové nástroje. Prvé CD nahrala skupina v roku 2023 pod názvom Ej, tá moja rodná dedina a v decembri toho istého roku Na Považí kvitnú lúky. Vladimír Feješ sa vo voľnom čase venuje aj umeleckému rezbárstvu.








SSK Zlatomoravčianka venovala Ďakovné listy za účasť na kultúrnom podujatí FS Rocháň, Heligonkárom Feješovcom, FS Chyzerovčanka a moderátorke podujatia Tatiane Kováčovej.
Poďakovanie za finančnú podporu a realizáciu podujatia patrí Nitrianskemu samosprávnemu kraju, Mestu Zlaté Moravce a sponzorom: Vodrážka s.r.o., HP Strojárne, Benát Centrum, hypermarketu Tesco, Vodostav, Pramos Centrum s.r.o., zvukovému technikovi Ľudovítovi Kukučkovi z Hudobnej skupiny Formát a SSk Zlatomoravčianka za pohostenie a občerstvenie.

Spievaj, že si spievaj ...
fotocopyrightantonkaiser