
Predmestská časť Zlatých Moraviec Prílepy, odkiaľ pochádza pani Anna Michalkoc-Kudrejová, ožila ako prvá folklórom, odkiaľ sa ozývala hudba a spev milovníkov našich krásnych ľudových tradícií. Stala sa zakladateľkou Občianskeho združenia Prílepčianka, ktoré viedla viac ako 40 rokov. Boli to prvé kultúrne podujatia s pásmom rozprávania o rôznych zvyklostiach našich starých otcov a materí pod názvom Prílepské zvyky.
Pri rôznych slávnostných udalostiach doma a v zahraničí sa zaodievala do ľudového kroja, v ktorom bola na audiencii u sv. otca, na púti v Medžugorí, Čenstochovej, Lurdoch a vo Fatime. OZ Prílepčianka sa zapojila v roku 2015 do celoslovenského kultúrneho podujatia Posolstvo piesní Slovensku a svetu spievaním ľudových piesní, ktoré sa konalo na viac ako 50. vybraných historicky geografických miestach Slovenska pri príležitosti 1150. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu. Šíriť krásu našich ľudových piesní začínalo združenie vystúpením už v Bratislave a roku 2016 opäť v Tribečskom pohorí pod zrúcaninami hradu Hrušov.
Pani Kudrejová zasvätila takmer celý svoj život ľudovej umeleckej tvorbe a organizovaním rôznych kultúrnych podujatí, ako sú fašiangy, svadby, kosenie sena, regrútske odobierky, obecné páračky, varenie lekváru, dožinky, Mikuláša, Jasličkovej pobožnosti a podobne.


Štyri fotografie doplnené do príspevku z rodinného archívu rodiny Vencelových 7. apríla 2024.











Okrem spevu ľudových piesní sa zaoberala rôznymi technikami ručných prác, ako háčkovaniu, flanderskej čipke, paličkovaniu a vyšívaniu rôznymi technikami, pletením dečiek a obrusov. Dlhé roky sa zaoberala zbierkovou činnosťou, najmä krojov z Požitavského regiónu a rôznych úžitkových predmetov zo života ľudí našich predkov. V jej bohatej zbierke starých oblečení sa nachádzajú aj rôzne odevy dennej potreby, ale i na spoločenské príležitosti. Ku krojom starostlivo uchovávala aj neodmysliteľné doplnky, ako jednoduché vyšívané čepce, šatky či sviatočné hodvábne vlnené alebo kašmírové a šafolové ručníky. V roku 2004 začala organizovať v Mestskom múzeu v Zlatých Moravciach ľudové zvyky a tradície ako ich zakladateľka s usporiadaním mnohých prednášok a výstav.







Pani Kudrejová vydala v roku 2004 knižnú publikáciu Prílepy mestská časť Zlatých Moraviec 1354 – 2004 pri príležitosti 650. výročia 1. písomnej zmienky o Prílepoch, v ktorej opisuje bežný život, históriu a prírodu v rodnej dedinke s finančnou podporou bývalej primátorky mesta Ing. Serafíny Ostrihoňovej. Publikáciu venovala pamiatke Dr. Štefanovi Rakovskému, riaditeľovi Mestského múzea v Zlatých Moravciach, ako aj našej mladej generácii, aby nezabudli, že budú pokračovateľmi našich krásnych ľudových zvykov a tradícií. Autorka mala rozpísanú aj Autobiografiu, ktorá ostala nedokončená. Svojimi spoločenskými aktivitami významne prispievala ku kultúrnemu dianiu zlatomoraveckého regiónu propagovaním ľudových zvykov a tradícií celého horného Požitavia. Za celoživotný prínos v kultúre bola ocenená v roku 2020 Mestom Zlaté Moravce v zastúpení primátora PaedDr. Dušana Husára. Opustila nás 16. marca 2024 vo veku 86 rokov.
Česť jej pamiatke.



Spomienka na Annu Michalkoc-Kudrejovú
fotocopyrightantonkaiser