






Po privítaní vzácnych hostí riaditeľka Ponitrianskeho múzea Mgr. Patrícia Žáčiková predstavila návštevníkom vo vizuálnej reprodukcii ako sa zrodilo dielo novej modernej expozície a poďakovala všetkým pracovníkom za jeho úspešnú realizáciu.
„Rod Migazziovcov je bezpochyby tou najvýstižnejšou historickou témou situovanou do prostredia Migazziovského kaštieľa, v ktorom sídli naša expozitúra – Múzeum v Zlatých Moravciach. Príprave novej modernej expozície sme sa s kolektívom Ponitrianskeho múzea v Nitre venovali takmer dva roky, ktorá návštevníkom predstavuje viac i menej známe informácie, fotografie i zbierkové predmety viažuce sa k minulosti rodiny. Autorom architektonického návrhu expozície je Mgr. art. Radovan Labaš. Realizátorom projektu expozície je spoločnosť Ústav technológií a inovácií, s.r.o. z Bratislavy, ktorá spĺňa súčasný trend a nároky moderného múzejného výstavníctva 21. storočia. Samozrejmosťou expozície sú technológie, ktoré zobrazujú digitálny obsah prostredníctvom príbehu. Na financovanie projektu získalo múzeum nenávratný finančný príspevok z výzvy Ministerstva kultúry SR a spolufinancovanie bolo zabezpečené zo zdrojov Nitrianskeho samosprávneho kraja....“, časť z príhovoru autorky výstavy Patrície Žáčikovej.
Kultúrny program pokračoval príhovormi vzácnych hostí, poslankyne NRSR a podpredsedníčky Nitrianskeho samosprávneho kraja Mgr. Martiny Holečkovej, primátora mesta Zlaté Moravce PaedDr. Dušana Husára a regionálneho historika Mariana Tomajku, ktorý v zaujímavom rozprávaní priblížil bohatú históriu Zlatých Moraviec.









Nová expozícia prináša do múzea oživenie spomienky na život významného šľachtického rodu Migazziovcov s viac ako 4 000 zbierkovými predmetmi zo Zlatých Moraviec a okolia, ktoré sú pokladnicou našej minulosti a kultúrnym dedičstvom našich predkov. Výstavná časť novej expozícia pozostáva z troch častí, v ktorej hlavná časť dokumentuje úžitkové predmety, spôsob odievania a život rodiny grófa Viliama Migazziho v období druhej polovice 19. storočia a prelome 19. a 20. storočia. Čajového salónika s modernou projekčnou stenou, ktorá prináša zážitok životných príbehov štyroch dcér grófa Migazziho, Irmy, Eugénie, Vilmy a Antónie. V Salóne Paluškovcov, pôvodných majiteľov kaštieľa, ktorý je zariadený barokovým intarzovaným nábytkom z 18. storočia so zbierkou papierových mortuárií, sa nachádzajú vzácne olejomaľby barónky Paluškovej a Juraja Palušku, ktorý pozdvihol Zlaté Moravce na sídlo župy.










K najvzácnejším zbierkovým predmetom, ktoré dokumentujú históriu šľachtického rodu Migazzi, patrí donačná listina z roku 1779 vydaná Máriou Teréziou pre kardinála Krištofa Migazziho, zakladateľa zlatomoraveckej uhorskej vetvy rodu. Rod Migazzi pochádzal z kraja Valtelin na pomedzí Švajčiarska a Talianska. Jednou najvýznamnejších historických stavieb Zlatých Moraviec je bývalé sídlo rodiny Migazziovcov, národná kultúrna pamiatka, trojkrídlový barokovo-klasicistický kaštieľ postavený v roku 1630. Kaštieľ do súčasnej podoby prestaval viedenský kardinál a vacovský biskup Krištof Bartolomej Anton Migazzi. V súčasnosti je sídlom Mestského strediska kultúry a športu a Mestského múzea v Zlatých Moravciach. V roku 1850 sa dedičom majorátneho zlatomoraveckého panstva stal Viliam Migazzi, hlavný poslanec uhorského parlamentu a predseda Viedenského charitatívneho spolku. Zaslúžil sa o výstavbu Požitavskej železnice, ale aj o založenie prvého múzea v Zlatých Moravciach, Tekovského stoličného múzea v roku 1896. Viliam sa oženil s Antóniou, dcérou a bohatou dedičkou nitrianskeho podžupana Vavrinca Marczibányiho a Antónie Kállayovej.
Súčasťou expozície je videoprojekcia, ktorá sprevádza návštevníkov celou históriou Zlatých Moraviec a súprava vysokovýkonných hybridných UVC žiaričov pre ochranu exponátov a zdravia, ako aj pripravovaný edukačný program s rovnomenným názvom určený žiakom základných a stredných škôl.














Nová expozícia Rod Migazzi
fotocopyrightantonkaiser