
Profesionálny výtvarník Dušan Koval zo Zlatých Moraviec sa prezentuje už dlhé roky abstraktnou výtvarnou tvorbou OP ART na výstavách Združenia výtvarných umelcov západného Slovenska pod vedením akademického maliara Roberta Almási a v súčasnosti Ing. architekta Róberta Němečeka






„Výtvarné umenie považujem za jednu z najzaujímavejších a najkrajších ľudských činností.“ (citát autora)
Dušan Koval sa narodil v Zlatých Moravciach v roku 1963. Už ako žiak na základnej škole rád kreslil a maľoval a čoskoro dosiahol aj prvý úspech. Prezentáciou svojej tvorby získal vo Výtvarnej Dubnici za olejomaľbu Slnečnicové pole čestné uznanie. V roku 1977 vstúpil do členstva výtvarného krúžku pri Závodnom klube odborov Calex Zlaté Moravce, kde sa zúčastnil desiatok domácich, okresných, krajských a celoslovenských kolektívnych amatérskych výstav. Spočiatku sa venoval olejomaľbe a vyskúšal takmer všetky výtvarné techniky.


Neskôr sa definitívne vydal na svoju cestu perokresby bodkovanou technikou OP ART (optické umenie), ktorej zakladateľom bol Victor Vasarely. Autorova tvorba neskôr zaujala významných profesionálnych umelcov ku ktorým patrili najmä prof. akad. maliar Rudolf Sikora, ktorý bol jeho prvý učiteľ, akad. maliar Július Koller a akad. maliar Dušan Bada. V roku 2001 bol prijatý do ZVUZS a dodnes patrí k jeho aktívnym členom, ktorý nevynechá žiadnu účasť na organizovaných výstavách Združenia. Rád sa vzdeláva, študuje dejiny umenia, ale aj filozofiu s témami nevysvetliteľných javov s túžbou odhalenia neobjavenej krásy sveta.

V autorových abstraktných výtvarných prejavoch dominujú mystické témy čarovného slova transcendentný, ktoré odkrývajú veci tajomné a neprebádané. Ale aj nefigurálne vesmírne námety, z ktorých vyžaruje vyvážená kompozícia, proporcionalita a prísny poriadok. Výtvarný štýl autora je technicky náročný a pri stvárňovaní výtvarných námetov strávi nad plátnom denne neraz aj 12 hodín. Pracuje s tušom, akrylom a rád používa všetky odtiene modrej farby, ktorá sa stala farbou jeho života. Žije asketickým životom a už 42 rokov sa venuje bodkovanej perokresbe, ktorou nesporne patrí k ojedinelým výtvarníkom doma a v zahraničí. Je nenápadný a skromný, o čom svedčí usporiadanie jedinej samostatnej výstavy v Okresnom úrade v Zlatých Moravciach roku 2002 a pritom jeho doterajšia tvorba je skutočne zaujímavá a bohatá.


Svojou netradičnou bodkovanou kresbou zaujal mnohých odborníkov výtvarného umenia. Profesor PhDr. Ľudovít Petránsky sa k Dušanovej tvorbe vyjadril s odporúčaním, že amaterizmus mu už nemá čo povedať. Akad. maliarovi Rudolfovi Sikorovi sa jedna z autorových perokresieb zapáčila natoľko, že si ju od neho odkúpil. Profesionálny výtvarník František Herman, ktorý majstra pera získal do amatérskych kruhov ZK ROH v Zlatých Moravciach a do zväzu výtvarných umelcov ZVUZS, jeho perokresby označil za bravúrne, pretože ako jediný z výtvarníkov okresu získal v Dubnici nad Váhom za svoju tvorbu najvyššie ocenenie.





Dušan Koval je dlhoročným členom ZVUZS, ktoré v roku 2020 oslávilo 30 rokov svojej existencie. Počas jubilejného roka sa svojou výtvarnou tvorbou prezentoval na všetkých organizovaných výstavách Združenia. V Galérii UMELKA v Bratislave, v Západoslovenskom múzeu v Trnave a v závere roka v Žitno-ostrovnom múzeu v Dunajskej Strede. Čestné miesto na výstave bolo venované obrazom bývalému predsedovi ZVUZS akad. maliarovi Robertovi Almásimu (in memoriam) a najnovšej tvorbe novému predsedovi Združenia Ing. architektovi Robertovi Němečekovi. Prezentáciou svojej tvorby sa predstavil aj na profesionálnej výstave v Renesančnom kaštieli v Galante, Leviciach, Žitnoostrovskom múzeu Žltý kaštieľ v Dunajskej Strede, v Západoslovenskom múzeu v Trnave, ako aj v priestoroch Slovenskej výtvarnej únie UMELKA v Bratislave. V zahraničí vystavoval na Morave v Kroměříži a niekoľkokrát v poľskom Lubline Majdaneku a v Nemecku.





Dušan Koval sa tohto roku zúčastnil výstavy SALÓN ZVUZS 2023 v Dobóovskom kaštieli Levického hradného areálu. Zúčastnil sa aj ďalších výstav, vystavoval niekoľkokrát v Dubnici nad Váhom, kde získal ako autodidakt mnohé ocenenia, v Bratislave, Humennom, Topoľčiankach, Piešťanoch, Trenčíne, Nitre a Martine v Matici slovenskej. Prezentáciou svojej tvorby sa predstavil aj na profesionálnej výstave v Renesančnom kaštieli v Galante, Leviciach, Žitnoostrovskom múzeu Žltý kaštieľ v Dunajskej Strede, v Západoslovenskom múzeu v Trnave, ako aj v priestoroch Slovenskej výtvarnej únie UMELKA v Bratislave. V zahraničí vystavoval na Morave v Kroměříži a niekoľkokrát v poľskom Lubline. Majdaneku a v Nemecku.


Túžba po svete transcendentna
fotocopyrightantonkaiser