
Ponitrianske múzeum v Nitre usporiadalo v expozitúre Múzea v Zlatých Moravciach výstavu tradičných hudobných nástrojov, ktorej súčasťou boli aj tvorivé dielne. Výstavu dopĺňajú obrazy maľované na skle od Ing. Mariána Járeka

Rôzne druhy hudobných nástrojov, ktorých vizuálna krása upútava návštevníkov výstavy, pochádzajú zo zbierkového fondu Ponitrianskeho múzea a od súkromných zberateľov.

Patria k nim samoznejúce hudobné nástroje, ako zvonce, ozembuch, drumbľa, rapkáč, blanozvučné (druhy bubnov), strunozvučné (husle, citara a viola) a vzduchozvučné (fujara, viacero druhov rohov, gajdy, trúby, píšťaly a biče), ktoré návštevníci môžu vidieť na výstave.




Tvorivá dielňa s riaditeľkou Ponitrianskeho múza v Nitre Patríciou Žáčikovou
V múzeu v Zlatých Moravciach sa už tradične organizujú v rámci výchovno-vzdelávacích programov pre žiakov okolitých škôl tvorivé dielne. K aktuálnej výstave s názvom Z klenotnice kultúrneho dedičstva - Vandrovali hudci, riaditeľka Ponitianskeho múzea v Nitre Patrícia Žáčiková pripravila muzikantskú tvorivú dielňu s rovnomenným názvom Vandrovali hudci. Úvodom privítala žiakov z miestnych ZŠ Zlatých Moraviec a niektorých okolitých obcí.

Cieľom výstavy je popularizovať tradičné hudobné nástroje prostredníctvom vybraného inštrumentára ako prostriedok na rozvíjanie a tradovanie tradičnej hudby a piesne všeobecne, ale i v regióne. Výstava je určená predovšetkým žiakom základných a stredných škôl, ale i širokej verejnosti. (Patrícia Žáčiková)






Žiakov previedla expozíciou výstavy a priblížila im viac ako 40 hudobných nástrojov od výrobcov zväčša z 21. storočia. Porozprávala veľa zaujímavostí o tom z čoho sú nástroje vyrobené, ako tvoria zvuk, aké piesne sa na nich hrávali a kto ich používal. Nakoniec hravou formou vyskúšala nadobudnuté znalosti žiakov.










Z klenotnice kultúrneho dedičstva - Vandrovali hudci
Expozíciu spestrujú aj sýto farebné obrázky maľované na skle od významnej osobnosti folklórneho sveta Ing. Mariána Járeka. Na vystavovaných obrázkoch zobrazuje hlavne muzikantov v krojoch, ktorí hrajú na tradičných slovenských hudobných nástrojoch, ako gajdy, husle a rôzne druhy píšťaliek.
Marián Járek ako maliar insitných obrazov je aj významnou osobnosťou slovenského folklóru, vynikajúci muzikant, dlhoročný primáš Ľudovej hudby Ponitran, pedagóg a zberateľ ľudových piesní z Ponitria, Tekova a Hontu.





V ďalšej časti programu sa deti stretli s muzikantmi, ich hudobnými nástrojmi a naživo vypočuli, ako znejú gajdy, viola, husle či píšťalky.




Vďaka vynikajúcim muzikantom - gajdoške a speváčke Mirke Ďatkovej, Pavlovi Vakošovi a Adamovi Vakošovi sa dozvedeli sa ďalšie zaujímavosti o hre na vybraných hudobných nástrojoch.

Pani riaditeľka naučila žiakov spievať detské pesničky z nitrianskeho regiónu a všetkých zapojila do muzicírovania prostredníctvom rozdaných rytmických nástrojov, ako sú drevené paličky, kamienky, ozembuch, zvončeky či drevené piesty na pranie.


Jeden kováč koňa kuje, kelko klincov potrebuje?
Jeden, dva, tri, povedz mi to ty!


Vandrovali hudci z Brezna do Levíc,
jeden hrav na gajdy, druhý nemav ništ, tretí pískav na píštaľku, štvrtý fúkav na fujarku a ten piaty ťahav vozík z Demandíc.



A nakoniec za doprovodu všetkých hudobníkov vrátane detí sa múzeom niesol krásny zborový spev novovzniknutého tradičného orchestra.

Výstava potrvá do 16. januára 2023, autorkou výstavy je Mgr. Patrícia Žáčiková. Partnerom výstavy NSK.

Vandrovali hudci
fotocopyrightantonkaiser
Zdroj: Tlačová správa Ponitrianskeho múze v Nitre