Vitajte susedia

Vitajte susedia
Písmo: A- | A+

Spevácky súbor KOLOVRÁTOK z Prílep v spolupráci s mestom Zlaté Moravce zorganizoval v sobotu 31. júla 2021 pre milovníkov slovenských ľudových piesní folklórne podujatie VITAJTE SUSEDIA spojené s oslavou založenia súboru.

Obrázok blogu

Dnes je sobota, carija-juchacha, ten posledný deň...

Folklórne slávnosti sa začali spoločným spevom všetkých súborov za doprovodu  svojich hudobníkov.  

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

  Dedinka malá, dedinka tichá, každý tu každého pozná. Kto tu príde k nám, toho ona víta. Vôňou líp, gaštanov, obilia a hrozna...

Oslavu 10. ročníka folklórneho podujatia a založenia SS Kolovrátok, ktorá sa uskutočnila v parku pri Kultúrnom dome v Prílepoch, mestskej časti Zlatých Moraviec, otvorila básničkou a privítaním pozvaných súborov PhDr. Daša Kunkelová. FS Širočina z Čiernych Kľačian, TS Street Lup z Chyzeroviec, SSk Zlatomoravčianka zo Zlatých Moraviec, OZ Babička zo Zlatých Moraviec, SSk Vrábľanka z Vrábel a Ing. Janka Ďurecha z Prílep. Programom podujatia návštevníkov sprevádzali moderátorky Daša Kunkelová a Marta Šutková.

 

Pozvanie na oslavu prijali: prednosta MsÚ Ing. Marián Kováč s manželkou, viceprimátor MsÚ Ing. Marek Holub, poslankyňa MsÚ PaedDr. Ida Ďurčeková s manželom, riaditeľka MŠ Prílepy Zuzana Šalingová, predsedníčka Pozemkového spoločenstva združenia bývalých urbanistov Ing. Alena Górová, redaktorka TV8 Mgr. Elenn Waltersteinová predsedníčka JD Zlaté Moravce Helena Holečková, predsedníčka JD Čierne Kľačany Helena Juríková a zástupcovia médií.   

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Krst publikácie „Ako sa KOLOVRÁTOK roztočil...

Súčasťou oslavy 10. výročia založenia SS KOLOVRÁTOK bolo aj vydanie 50 stranovej publikácie, ktorá bola na podujatí slávnostne pokrstená. Krstnými rodičmi boli Daša Kunkelová a Marek Holub, ktorý poprial súboru k okrúhlemu jubileu najmä pevné zdravie, veľkého tvorivého ducha a aby nás naďalej tešil milou pesničkou.

Obrázok blogu
 

  „Táto malá knižka bude pamiatka pre rodákov a priateľov slovenských ľudových pesničiek, v ktorých je ukrytá pamäť národa, jeho tradície a zvyklosti, ktoré robia dobré meno našej dedinke a mestu.“ povedala autorka Irenka Vencelová aj so spoluautormi, - manželom Jožkom Vencelom a neterou Dašou Kunkelovou. Tiež s poďakovaním členom súboru za obetavú činnosť v súbore a finančnú podporu primátora mesta Zlaté Moravce.

Obrázok blogu

Domáci spevácky súbor KOLOVRÁTOK rozveselil návštevníkov už tradične nielen spevom, ale aj humorným rozprávaním Jožka Vencela a Marty Šutkovej. Súbor za svojej existencie účinkoval na 256 podujatiach a azda jeho najväčším úspechom bola účasť na Hitparáde ľudových piesní v TV8, kde v súťaži obsadil 7. miesto z 51 účinkujúcich súborov. Za účasť na folklórnych slávnostiach organizátor podujatia obdaril pamätnými listami, darčekmi a kvetmi svojich členov, vedúcich súborov ďakovnými listami a spomienkovými darčekmi. Tichou spomienkou si súbor uctil aj členov, ktorí sa tejto slávnosti nedožili.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Susedný FS Širočina z Čiernych Kľačian potešil obecenstvo svojim spevom. Veľkou udalosťou pre folklórny súbor bola v roku 2013 predvianočná návšteva u prezidenta SR Ivana Gašparoviča, kde do Prezidentského paláca boli pozvané tri vybrané obce zo Slovenska, medzi ktorými boli aj Čierne Kľačany.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
 

TS Street Lup z Chyzeroviec svojim tanečným vystúpením prispel k oživeniu folklórnych slávností. Súbor má za sebou množstvo vystúpení. K tým najznámejším patria s TV Senzi a na TV Šláger s Dou Jamaha, nahrávky a videoklipy so spevákom Pavlom Latákom.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

SSK Zlatomoravčianka je známa úspešnými vystúpeniami po Slovensku a v Mestskom múzeu v Zlatých Moravciach pri organizovaní mnohých ročníkových folklórnych podujatí s našimi krásnymi ľudovými zvykmi a tradíciami.

Obrázok blogu
 

OZ Babička zo Zlatých Moraviec sa v Prílepoch predstavilo pod novým vedením a harmonikárom. Svojim ľubozvučným spevom žien je združenie známe z mnohých podujatí aj v Mestskom múzeu.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

SSK Vrábľanka z Vrábel sa prvý raz predstavila v Zlatých Moravciach s repertoárom slovenských ľudových piesní, známych z kultúrnych vystúpení pri rôznych príležitostiach v meste a blízkom okolí.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
 

Posledné vystúpenie patrilo harmonikárovi Ing. Jankovi Ďurechovi z Prílep, ktorý býva pravidelným účastníkom folklórneho podujatia, Vitajte susedia. Spoločnou hrou s Jožkom Vencelom prispel k veselej atmosfére sviatočného popoludnia.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
 

Poďakovanie za podporu kultúrneho podujatia patrí sponzorom:

poslancovi NR SR Mgr. Mariánovi Kerymu, firme PKP Jurajovi Kabátovi, Adamovi Havettovi - PARTNERS GROUP SK, firme FELAMA rodiny Kozolkovej, firme VIDEOEXPRESS Františkovi Kabátovi, Potraviny - Anne Rumankovej, rodine Górovej, Štefanovi Porubcovi, rodine Krausovej, rodine Janka Ďurecha, rodine Daniela Oravca, firme DEMAR Mariánovi Lukymu, Milanovi Repovi -REBIOP, Jurajovi Balážovi - NÁPOJ MATÉ.

Poďakovanie prináleží aj Mikulášovi Šalingovi a Dušanovi Rajnohovi za prípravu chutného guláša, TS mesta Zlaté Moravce za úpravu okolia a technikom Matušovi a Vojtechovi Gregorovým za ozvučenie podujatia.

 

Vitajte susedia

fotocopyrightantonkaiser

Skryť Zatvoriť reklamu