Zašlá sláva rodu Szentiványi

Zašlú slávu rodu Szentiványi v Prílepoch pripomína už len kaštieľ s priľahlým parčíkom so zvyškami starých stromov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Szentiványiho kaštieľ v Prílepoch mestskej časti Zlatých Moraviec
Szentiványiho kaštieľ v Prílepoch mestskej časti Zlatých Moraviec (zdroj: Foto: Anton Kaiser)

Za tie roky, čo odišiel gróf Szentiványi z kaštieľa v Prílepoch, jeho sídlo stratilo pôvodný vzhľad a odišla s ním celá história najstaršieho Uhorského šľachtického rodu, ktorý patril aj k najstarším zemianskym rodom v Liptove.

Zašlú slávu rodu Szentiványi pripomína už len kaštieľ prerobený na poštu, kultúrny dom a škôlku s priľahlým parčíkom so zvyškami starých stromov. V panskom sídle sa organizovali zábavy a poľovačky do blízkych hôr Pohronského Inovca. Život šľachtického rodu pripomínal už iba erb na štíte kaštieľa do roku 2019, kedy skutočný erb Prílep dal vyrobiť bývalý riaditeľ Ponitrianskeho múzea Mgr. Anton Števko. Prílepy symbolizoval ako poľnohospodársku obec s tromi žltými klasmi, čerieslom a lemešom iba do pričlenenia obce k mestskej časti Zlatých Moraviec v roku 1960. Jeho symbolickú hodnotu nájdeme na štíte kaštieľa dodnes, ktorú ale  stratil erb Szentiványiovcov po uložení desiatky rokov v Mestskom múzeu v Zlatých Moravciach.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Pohľad na Prílepy z hlavnej cesty do obce a juhozápadné hory Pohornského Inovca
Pohľad na Prílepy z hlavnej cesty do obce a juhozápadné hory Pohornského Inovca  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Cesta ku kaštieľu z Prílepskej ulice
Cesta ku kaštieľu z Prílepskej ulice (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Erb obce na štíte kaštieľa
Erb obce na štíte kaštieľa (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Erb rodiny Szentiványi Svätojánsky pôvodného rodu z Liptovského Jána
Erb rodiny Szentiványi Svätojánsky pôvodného rodu z Liptovského Jána  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)

I keď Prílepy pochádzajú z  prvej polovice 14. storočia a spomínajú sa pod menom Perleph ako majetok zemanov, dejiny ich osídlenia siahajú až do mladšej doby kamennej – neolitu, kedy územie horného Požitavia bolo už osídlené. Z tohto obdobia boli objavené v oblasti potoka Širočina dve neolitické sídliská s archeologickými nálezmi, ku ktorým patrí brúsna sekerka, črepy zdobené rytými líniami a zásekmi s časťou brúseného sekeromlatu. V zbierkach zlatomoraveckého múzea by sa mali nachádzať aj ďalšie nálezy z obdobia praveku (Ruttkayová, Ruttkay, 1991). K mimoriadne vzácnemu nálezu v chotári susednej obce Čierne Kľačany zo 4. storočia patrí slonovinová pyxida, ktorá súvisí s Veľkomoravským obdobím.

SkryťVypnúť reklamu

Prílepy kedysi patrili najbohatším zemanom, bratom Mikulášovi a Ondrejovi Topoľčianskym, od roku 1401 ostrihomskému arcibiskupstvu, Forgáčovcom od roku 1512, panstvu Levice, Berchényovcom a iným. Po porážke Uhorského vojska v roku 1526 pri Moháči, Turci sa dostali v roku 1530 aj do regiónu Zlatých Moraviec a podmanili Prílepy, ktoré im boli poplatné od roku 1634.

Stručné dejiny šľachtického rodu Szentiványiovcov nachádzajúce sa v kaštieli
Stručné dejiny šľachtického rodu Szentiványiovcov nachádzajúce sa v kaštieli  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Z pravekých nálezov z povodia Širočiny uložených v zlatomoraveckom múzeu 
by sa mal nachádzať aj sekeromlat, ale totožnosť jediného nie je známa
Z pravekých nálezov z povodia Širočiny uložených v zlatomoraveckom múzeu by sa mal nachádzať aj sekeromlat, ale totožnosť jediného nie je známa  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Sadrový odliatok Kľačianskej pyxidy ktorej originál je uložený 
na Bratislavskom hrade v Slovenskom národnom múzeu
Sadrový odliatok Kľačianskej pyxidy ktorej originál je uložený na Bratislavskom hrade v Slovenskom národnom múzeu  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)

Najväčším veľkostatkárom Prílep bol Egon Szentiványi, ktorý majetok obce získal od svojho otca riaditeľa Ľudovej banky Zlatých Moraviec. Rodu Szentiványiovcom bol pridelený v roku 1690 grófsky titul, ktorý si svoje pozemkové vlastníctvo udržali až do polovice 20. storočia. Matilda Szentiványiova, matka Viliama Migazziho, narodená 5. 3. 1800 v Zlatých Moravciach sa vydala 27. 10. 1827 za grófa Krištofa Migazziho. Sobášil ich Alexander Rudnay, uhorský primas, ostrihomský arcibiskup – metropolita. Za prvej československej pozemkovej reformy patrili Szentiványiovcom veľkostatky Prílepy, Bátovce, Bechenice, Beladice, Liptovský Ján, Farnád, Maleš a Malé Chrášťany. Grófovi Szentiványimu patril aj majer Čierna dolina a na svojich pasienkoch nad obcou si zriadil poľné letisko. Žili tu pastieri oviec a kráv, zaoberali sa chovom volov a pre zemepánov najmä bielych jazdeckých koní. Na majetkoch zemepánov robili paholci, bíreši a mladé dievčatá chodili za slúžky do bohatých rodín aj z blízkeho okolia. Horný majer patril veľkostatkárovi Kosztolányimu. Veriaci ľud v týchto ťažkých časoch nachádzal útechu v modlitbách. K tým najcennejším a starostlivo uchovávaným sakrálnym pamiatkam Prílep patrí Kostol svätého  kríža z roku 1957, ktorý dali postaviť Bokrosovci na mieste pôvodnej kaplnky z roku 1763-1767, kde sú aj pochovaní. Vedľa kaplnky bola kedysi drevená zvonica s dvoma malými zvonmi, v súčasnosti sa nachádza pri kaštieli v novopostavenej zvonici s požiarnou zbrojnicou. V jednoloďovom interiéri kostola s rovným stropom a polkruhovým uzáverom presbytéria zaklenutého valenou klenbou je hlavný oltár s obrazom Povýšenia sv. Kríža od maliara J. Tomku z roku 1939 a epitaf z červeného mramoru z roku 1767. V jeho interiéri sa nachádza aj procesiový kríž od ľudového drevorezbára z 19. storočia. V krypte kostola sú pochovaní šľachtici Alexander a Anna Kosztolányiovci.

SkryťVypnúť reklamu
Nová zvonica v Prílepoch
Nová zvonica v Prílepoch  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Kostol svätého kríža z roku 1957
Kostol svätého kríža z roku 1957  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)

V medzivojnovom období bol pozemok starého cintorína prenajatý chudobným ľuďom pre poľnohospodárske účely. Po jeho zrušení bol v tesnej blízkosti kostola vybudovaný nový cintorín, do ktorého boli prenesené v roku 1846 staré náhrobné kamene a kríže. O roku a mieste úmrtia grófa Egona Szentiványiho nie sú známe údaje. Po druhej svetovej vojne bol v rámci pozemkovej reformy rozparcelovaný a predaný nielen Szentiványiho majer a park v okolí kaštieľa na stavebné pozemky, ale aj Kosztolányho veľkostatok a Erdödyho pasienky.

Cintorín v Prílepoch
Cintorín v Prílepoch (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Prechádzka cintorínom vzbudzuje úctu k našim predkom, ktorí tvorili naše dejiny
Prechádzka cintorínom vzbudzuje úctu k našim predkom, ktorí tvorili naše dejiny  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
 Pomník neznámeho grófa Starhemberg Istvánné
Pomník neznámeho grófa Starhemberg Istvánné  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
V týchto miestach by sa mal nachádzať Szentiványiho hrob alebo iba pomník, čo je málo pravdepodobné
V týchto miestach by sa mal nachádzať Szentiványiho hrob alebo iba pomník, čo je málo pravdepodobné (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Jeden z ďalších pohľadov z Prílep na hory, kde kedysi gróf Szentiványi organizoval poľovačky
Jeden z ďalších pohľadov z Prílep na hory, kde kedysi gróf Szentiványi organizoval poľovačky (zdroj: Foto: Anton Kaiser)

Tohto roku oslávili Prílepy 670. výročie 1. písomnej zmienky o obci a rozlúčili s Annou Michalkoc-Kudrejovou (1938-2024), ktorá významnou mierou prispela svojimi spoločenskými aktivitami ku kultúrnemu dianiu v zlatomoraveckom regióne, organizovaním a propagovaním ľudových zvykov a tradícií horného Požitavia.

SkryťVypnúť reklamu
Anna Micalkoc-Kudrejová vedúca OZ Prílepčianka
Anna Micalkoc-Kudrejová vedúca OZ Prílepčianka (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Prílepské zvyky s harmonikárkou Irenkou Vencelovou v roku 2011
Prílepské zvyky s harmonikárkou Irenkou Vencelovou v roku 2011 (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Neopakovateľné vystúpenia ľudového zabávača a hudobníka na ozembuch Jožka Vencela
Neopakovateľné vystúpenia ľudového zabávača a hudobníka na ozembuch Jožka Vencela  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
 K vzácnym hosťom Prílepských zvykov nechýbal FS Inovec svojimi tanečnými vystúpeniami pod vedením Radovana Bakaľára
K vzácnym hosťom Prílepských zvykov nechýbal FS Inovec svojimi tanečnými vystúpeniami pod vedením Radovana Bakaľára  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
FS Inovec
FS Inovec (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Anton Kaiser)

Zašlá sláva rodu Szentiványi

fotocopyrightantonkaiser

Zdroj: Anna Michalkoc-Kudrejová, Alena Dubcová, Hilda Kramáreková, Prílepy mestská

časť Zlatých Moraviec 2004

Anton Števko, Prílepy oslávili 665. výročie prvej písomnej zmienky

Marian Bátora a Michal Zaťko, Zlaté Moravce 1998

Pavol Pečadný, Zlaté Moravce a okolie na dobových pohľadniciach

Moravce a okolie na dobových pohľadniciach

Anton Kaiser

Anton Kaiser

Bloger 
  • Počet článkov:  314
  •  | 
  • Páči sa:  1 082x

Vítam vás na Blogu SME ako bývalý VIP a Populárny bloger povolaním pedagóg, absolvent Školy dôstojníkov v zálohe, v súčasnosti dôchodca. Svojimi príspevkami od roku 2005 propagujem prírodné krásy Tribeča a Pohronského Inovca, organizovanú turistiku KST Zlaté Moravce, atraktívne VHT výstupy na hory Slovenska, hrebeňovky pohoriami a zahraničné expedície. Ako jeden z nadšencov združenia rádioamatérov Citizen Band, propagoval činnosť tohto humánneho športu v mesačníku Júnošík CB Fan Rádioklubu Slovakia. Dopisovateľ regionálnych periodík, člen zlatomoraveckých výtvarníkov a fotografov FoTOP, kolektívne a autorské výstavy. V súčasnosti ľudové zvyky a tradície horného Požitavia, kultúrne dedičstvo našich predkov ukryté v architektonických pamiatkach mesta a vzácnych muzeálnych zbierkach. Historické zaujímavosti kedysi sídla Tekovskej župy s bohatými dejinami, ktoré nám tu zanechali významné šľachtické rody. Osobnosti kultúry, ktorí náš život obohacujú a skrášľujú svojou umeleckou tvorbou. Zoznam autorových rubrík:  KultúraŠportCestujemePrírodaZáhrada moja záľuba100 rokov organizovanej turistikyĽudové zvyky a tradícieZimné večery na dedineVianoce v Mestskom múzeuAdventné nedeľe a MikulášJaskyne Tribeča a Pohronského InovcaZlatomoravecké jarmokyHrady a zámky Medzinárodné výstavy fotografií FoTOP

Prémioví blogeri

Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

215 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

136 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

312 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu