Život šľachty na hrade Hrušov

V Mestskom múzeu v Zlatých Moravciach sa uskutočnila posledná z jarných prednášok Ponitrianskeho múzea

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Model hradu Hrušov od autora Imricha Fintu / 18. storočie
Model hradu Hrušov od autora Imricha Fintu / 18. storočie (zdroj: Reprofoto: Anton Kaiser)

V Mestskom múzeu v Zlatých Moravciach sa uskutočnila posledná z jarných prednášok Ponitrianskeho múzea v Nitre z cyklu Zlatomoravecké utorky venované významným momentom v dejinách mesta a regiónu Zlatých Moraviec.

„Hrady, či už v rozprávkach, básniach, románoch alebo filmoch, vyvolávajú v mnohých z nás romantické predstavy. Týčia sa nad krajinou a celé stáročia ukrývajú vo svojich útrobách dávno zabudnuté poklady ...“

Privítanie milovníkov histórie v Mestskom múzeu v Zlatých Moravciach
Privítanie milovníkov histórie v Mestskom múzeu v Zlatých Moravciach  (zdroj: Foto: Anton Kaiser)

Týmito slovami privítala 18. júna 2024 v priestoroch zlatomoraveckého múzea historička Ponitrianskeho múzea PhDr. Katarína Beňová všetkých milovníkov histórie a autorku prednášky Mgr. Stanislavu Blahovú predstavila v krátkom životopise. V roku 1991 vyštudovala odbor pedagogiky na PF UKF v Nitre s aprobáciou matematika, biológia, chémia a archeológiu na Katedre archeológie UKF v Nitre. V rokoch 1991 až 2016 bola učiteľkou na Základnej škole v Nitre Janíkovciach a neskôr na ZŠ Fatranská. V rokoch 2021–2024 absolvovala doktorandské štúdium na Katedre archeológie UKF v Nitre. V súčasnosti pracuje v Ponitrianskom múzeu v Nitre ako múzejný pedagóg. Spolu s manželom PhDr. Jozefom Blahom predsedom OZ LEUSTACH už 20 rokov organizujú na hrade Hrušov rekonštrukčné práce v spolupráci s archeológmi z PAMARCH s.r.o., Katedry archeológie UKF Nitra a  vzdelávacie aktivity pre deti a mládež pre záchranu jednej z našich najkrajších stredovekých pamiatok kultúrneho dedičstva Nitrianskeho kraja.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Autorka prednášky Stanislava Blahová
Autorka prednášky Stanislava Blahová (zdroj: Foto: Anton Kaiser)

Najstaršia písomná správa o hrade a jeho prvom majiteľovi Matúšovi Čákovi Trenčianskom pochádza z roku 1316. Poslaním hradu bolo strážiť obchodnú cestu z centra Tekovskej stolice až po Ponitrie. Po jeho smrti obývali kráľovský hrad postupne posádky viacerých panovníkov a 18 šľachtických rodov. Dvakrát patril uhorskému palatínovi, raz ostrihomskému arcibiskupovi, kráľovskému komorníkovi, chorvátsko-slavónskemu bánovi, bratislavskému županovi a vodcovi posledného stavovského povstania proti Habsburgovcom atď. Za vlády kráľa Žigmunda Luxemburského došlo sedemkrát k výmene pánov Hrušova. Koniec slávy Hrušovského hradu, ktorého poslednými vlastníkmi boli 84 rokov Rákociovci, prinieslo protihabsburgské povstanie v roku 1708, kedy bol hrad úplne zničený vojskami cisárskeho generála Heistera.

SkryťVypnúť reklamu
Hrušovskí hradní páni
Hrušovskí hradní páni (zdroj: Reprofoto: Anton Kaiser)
Panstvo Matúša Čáka a Hronsko-beňadického opátstva
Panstvo Matúša Čáka a Hronsko-beňadického opátstva (zdroj: Reprofoto: Anton Kaiser)
Obrázok blogu
(zdroj: Reprofoto: Anton Kaiser)

Poznatky o každodennom živote obyvateľov hradu Hrušov a jeho hradných pánoch sa   podarilo získať vďaka archeologickým výskumom, ktoré prebiehali od roku 2013 a zo získaných nálezov na základe rôznych analýz a laboratórnych rozborov. Hrad ožíval krátko po svitaní, keď sa na jeho nádvorí zišiel personál. Služobníctvo v tom čase už pracovalo v kuchyni, pekárni, maštaliach či v kováčskej dielni. Na pokyn kastelána sa odomykala hradná brána, spúšťal padací most a vytiahla ťažká závora. Po skončení všetkých dopoludňajších prác sa už panstvo chystalo k obedu, na ktorý ho zvolával kuchár zatrúbením. V priľahlých miestnostiach kuchyne stolovali za jedným stolom šafár, polesný, pisár a veliteľ stráže a za druhým hlavný kuchár s pomocníkmi, čeľadníci, hradní drábi, kováč a pekár.

SkryťVypnúť reklamu
Popis jednotlivých častí hradu v 18. storočí
Popis jednotlivých častí hradu v 18. storočí (zdroj: Reprofoto: Anton Kaiser)
Vyobrazenie najdôležitejších hradných pánov od panovníka hradu až po kľučiara
Vyobrazenie najdôležitejších hradných pánov od panovníka hradu až po kľučiara (zdroj: Reprofoto: Anton Kaiser)

Obyvatelia hradu si spestrovali jedálniček častým hodovaním. Nahliadnuť do kuchyne hradu a vytvoriť si obraz o stravovacích zvyklostiach v období konca stredoveku a novoveku sa dalo z rôznych odpadkov z kuchyne. Konzumovalo sa veľké množstvo bravčového, hovädzieho, kozieho mäsa, hydiny a v menšej miere z lovnej zveriny. Často používané pivo a víno bolo na prídel, pretože s vodou bývali časté hygienické problémy. Vojenská posádka s kastelánom najčastejšie stolovali na dlhých drevených doskách v blízkosti vstupnej brány do hradu. Na varenie sa používali kovové, väčšinou glazované hrnce, zavesené priamo nad ohniskom a párové misy na priamu prípravu pokrmov v peciach.

SkryťVypnúť reklamu
Hradné hodovanie
Hradné hodovanie (zdroj: Reprofoto: Anton Kaiser)
Hotové jedlo sa prenášalo do stolovacích miestností
Hotové jedlo sa prenášalo do stolovacích miestností  (zdroj: Reprofoto: Anton Kaiser)
Dokladom používania hrncov na otvorenom ohni bolo ich jednostranné opálenie
Dokladom používania hrncov na otvorenom ohni bolo ich jednostranné opálenie (zdroj: Reprofoto: Anton Kaiser)
Súčasťou kuchyne boli bohato zásobené potravinové sklady
Súčasťou kuchyne boli bohato zásobené potravinové sklady (zdroj: Reprofoto: Anton Kaiser)
Pivo a víno bývalo na prídel
Pivo a víno bývalo na prídel (zdroj: Reprofoto: Anton Kaiser)
Jozef Blaha, vďaka ktorému je hrad Hrušov jeden z najkrajších stredovekých pamiatok kultúrneho dedičstva Nitrianskeho kraja
Jozef Blaha, vďaka ktorému je hrad Hrušov jeden z najkrajších stredovekých pamiatok kultúrneho dedičstva Nitrianskeho kraja (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Archeologický výskum hradu
Archeologický výskum hradu (zdroj: Reprofoto: Anton Kaiser)
Rôzne nálezy kuchynských predmetov
Rôzne nálezy kuchynských predmetov  (zdroj: Reprofoto: Anton Kaiser)
Súčasťou kuchyne boli rôzne druhy brúsnych kameňov
Súčasťou kuchyne boli rôzne druhy brúsnych kameňov (zdroj: Reprofoto: Anton Kaiser)
Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Anton Kaiser)

Z archeologických nálezov najväčšie zastúpenie mala kuchynská stolová keramika s bohatou výzdobou, ako sú krčahy, džbány, misky a pokrievky. Z brúsnych kameňov sa dalo analyzovať množstvo poznatkov ich  používania. Kuchynská keramika sa používala aj na skladovanie potravín, sušeného ovocia, obilnín, syrov či bryndze.

Fragmenty renesančných tanierov a mís
Fragmenty renesančných tanierov a mís (zdroj: Reprofoto: Anton Kaiser)
Zdobená keramika
Zdobená keramika (zdroj: Reprofoto: Anton Kaiser)
Obrázok blogu
(zdroj: Reprofoto: Anton Kaiser)
Nálezy neskorogotických a renesančných kachlíc dokladujú vykurovanie hradu v 15. až 17. storočí kachľovými pecami
Nálezy neskorogotických a renesančných kachlíc dokladujú vykurovanie hradu v 15. až 17. storočí kachľovými pecami  (zdroj: Reprofoto: Anton Kaiser)
Hygiena na hrade
Hygiena na hrade (zdroj: Reprofoto: Anton Kaiser)
Fragmenty neskorogotických kachlíc zobrazujúce rôzne motívy
Fragmenty neskorogotických kachlíc zobrazujúce rôzne motívy  (zdroj: Reprofoto: Anton Kaiser)
Jeden z interiérov hradu
Jeden z interiérov hradu (zdroj: Reprofoto: Anton Kaiser)

Od 15. storočia sa na vykurovanie hradu používali kachľové pece väčšinou iba v spoločenských miestnostiach. K vzácnym nálezom hradu patrili mince, šperky, časti odevov a obuvi. Z numizmatiky zo 14. storočia sa nenašli žiadne mince, ale celkovo viac ako 100 razených v uhorských a zahraničných mincovniach a jeden žetón. Z výzbroje vojska sa našlo na hrade Hrušov tiež množstvo zaujímavých nálezov.

Model hradu Hrušov od autora Imricha Fintu / 13. storočie
Model hradu Hrušov od autora Imricha Fintu / 13. storočie (zdroj: Reprofoto: Anton Kaiser)
Numizmatické nálezy so širokým rozsahom používaných obchodných prostriedkov
Numizmatické nálezy so širokým rozsahom používaných obchodných prostriedkov (zdroj: Reprofoto: Anton Kaiser)
Obrázok blogu
(zdroj: Reprofoto: Anton Kaiser)
Nálezy šperkov zo 14. až 16. storočia
Nálezy šperkov zo 14. až 16. storočia  (zdroj: Reprofoto: Anton Kaiser)
Archeologické nálezy rôznych súčastí odevov
Archeologické nálezy rôznych súčastí odevov (zdroj: Reprofoto: Anton Kaiser)
Výroba delostreleckých prostriedkov
Výroba delostreleckých prostriedkov (zdroj: Reprofoto: Anton Kaiser)
K častým nálezom patrili aj podkovy
K častým nálezom patrili aj podkovy (zdroj: Reprofoto: Anton Kaiser)
Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Poďakovanie Stanislave Blahovej za jednu z ďalších krásnych a zaujímavých prednášok v Mestskom múzeu v Zlatých Moravciach od Dušana Kocúra aj za nás všetkých
Poďakovanie Stanislave Blahovej za jednu z ďalších krásnych a zaujímavých prednášok v Mestskom múzeu v Zlatých Moravciach od Dušana Kocúra aj za nás všetkých (zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Anton Kaiser)
Anton Kaiser

Anton Kaiser

Bloger 
  • Počet článkov:  314
  •  | 
  • Páči sa:  1 082x

Vítam vás na Blogu SME ako bývalý VIP a Populárny bloger povolaním pedagóg, absolvent Školy dôstojníkov v zálohe, v súčasnosti dôchodca. Svojimi príspevkami od roku 2005 propagujem prírodné krásy Tribeča a Pohronského Inovca, organizovanú turistiku KST Zlaté Moravce, atraktívne VHT výstupy na hory Slovenska, hrebeňovky pohoriami a zahraničné expedície. Ako jeden z nadšencov združenia rádioamatérov Citizen Band, propagoval činnosť tohto humánneho športu v mesačníku Júnošík CB Fan Rádioklubu Slovakia. Dopisovateľ regionálnych periodík, člen zlatomoraveckých výtvarníkov a fotografov FoTOP, kolektívne a autorské výstavy. V súčasnosti ľudové zvyky a tradície horného Požitavia, kultúrne dedičstvo našich predkov ukryté v architektonických pamiatkach mesta a vzácnych muzeálnych zbierkach. Historické zaujímavosti kedysi sídla Tekovskej župy s bohatými dejinami, ktoré nám tu zanechali významné šľachtické rody. Osobnosti kultúry, ktorí náš život obohacujú a skrášľujú svojou umeleckou tvorbou. Zoznam autorových rubrík:  KultúraŠportCestujemePrírodaZáhrada moja záľuba100 rokov organizovanej turistikyĽudové zvyky a tradícieZimné večery na dedineVianoce v Mestskom múzeuAdventné nedeľe a MikulášJaskyne Tribeča a Pohronského InovcaZlatomoravecké jarmokyHrady a zámky Medzinárodné výstavy fotografií FoTOP

Prémioví blogeri

INEKO

INEKO

117 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
INESS

INESS

106 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu