
Bohatá kultúrna činnosť Zlatomoraveckého múzea so vzácnymi zbierkami a zaujímavou históriou horného Požitavia vedie k spomienke na jeho zakladateľa Dr. Štefana Rakovského.

Ponitrianske múzeum v Zlatých Moravciach so sídlom v bývalom kaštieli rodiny Migazzi vzniklo 12. mája 1896 ako Tekovské múzeum neprístupné verejnosti. Zakladateľom a dušou Okresného vlastivedného múzea v Zlatých Moravciach bol stredoškolský profesor Dr. Štefan Rakovský, ktorého zásluhou boli zbierky sprístupnené verejnosti v roku 1955 po jeho založení dňa 11. októbra 1947. Pri jeho zrode stál i riaditeľ Krajského múzea v Bojniciach Florián Hodál a riaditeľ Archeologického ústavu SAV v Nitre Dr. Anton Točík.

Vyhľadávanie, ochraňovanie a zhromažďovanie našej histórie je jeho životným odkazom ďalším generáciám.
Opätovné získanie zbierok zo starého múzea uložené v Bojniciach znamenal pre zanieteného múzejníka začiatok zbierkovej činnosti. Spolu s monografiou mesta Zlaté Moravce a okolia, v ktorej podáva ucelený obraz histórie Požitavského regiónu, vydal aj niekoľko náučných publikácií.

Mestské múzeum v Zlatých Moravciach prešlo od 1. januára 1985 rozhodnutím Rady ONV v Nitre pod správu Nitrianskeho múzea. V zbierkovom fonde múzea sa nachádza 4 283 rôznych predmetov z oblasti geológie, paleontológie, archeológie, histórie, numizmatiky a etnografie, ktoré Dr. Štefan Rakovský získal výlučne zberom a darom od mnohých nadšencov histórie.

Vázy z glazovanej keramiky.

Stále expozície múzea
V interiéri Zlatomoraveckého múzea sa v súčasnosti nachádzajú dve stále expozície prístupné verejnosti počas celého roka. Spoločenskovednú expozíciu tvoria archeologické, historické, numizmatické, etnografické a umelecké predmety pochádzajúce z Požitavia a iných regiónov. K nim patria historické zbrane, umelecké obrazy osobností z rodu Migazzi, ktorí tu pôsobili a ich mená sú nerozlučne späté s históriou mesta a regiónu.

Neolit – mladšia dobe kamenná.

Pyxida z Čiernych Kľačian – kópia.

Sklárske výrobky z Obýc, Velčíc a zo Skýcova.

Hlinené nádoby pre dennú potrebu zo Skýcova.

Zaujímavým exponátom múzea je veľká eneolitická pec zo Zlatých Moraviec, ktorej vek sa odhaduje na 5000 rokov. Slúžila ako kachliarska pec na vypaľovanie keramiky.

Slovanský železný meč z 9. storočia – nálezisko Ladice.

Zbierka historických zbraní.

Zbierka tureckých šablí.

Vzácnym obrazom múzea je podobizeň Krištofa Rudolfa Migazziho (1787-1850)

Obrazy grófov z rodiny Migazzi.

Okrem vzácnych predmetov z hradu Gýmeš a ďalších historických zaujímavostí, k olejomaľbám múza patrí aj obraz známej Vozokanskej bitky.

Vzácne zbierky múzea
Jedným z najvzácnejších exponátov múzea je dodnes funkčný takmer dvestoročný orchestrión z konca 18. storočia, ktorý pochádza od Huga Henniga z Berlína. Hrací automat na vhadzovanie mincí nazývaný Mariška so 14 hracími platňami spríjemňoval kedysi atmosféru návštevníkov mestského hostinca pri občerstvení a prepriahaní koní. Neskôr bol prerobený na ručné naťahovanie a do múzea
sa dostal v roku 1962 ako dar od Boženy Zlinskej.

Návštevníkov zaiste zaujme aj pokladnica z 18. storočia, ktorá sa zamyká jedným kľúčom na desať zámkov.

Erb rodiny Sväto Janski Szentivanyi.

Starý šijací stroj zn. KAYSER z Tesárskych Mlynian.

Krásny toaletný stolík z Arboréta Mlyňany SAV.

Prírodovedná expozícia pozostáva z paleontologických nálezov a mineralogických zbierok. Zostavená je z nálezov horného Požitavia a darov z iných oblastí, ku ktorým patria najmä drevné opály a zlatinky. Jej súčasťou sú aj 4 gramy 24 – karátového zlata vyryžovaného z vodných tokov Zlatých Moraviec a Tribečského pohoria, ktoré múzeu daroval zlatokop Ing. Ernest Ivanovič.

Bohatstvo zlatonosných potokov v okolí Zlatých Moraviec potvrdzuje aj kráľovské povolenie na ryžovanie zlata v obci Zlatno pánovi Gýmeša Blažejovi Forgáchovi z roku 1506.

Časť mamutieho zuba a ďalšie pozostatky z Volkoviec. Fosílne zvyšky čeľustí Hippariona zo Slepčian, kosti bizóna a prakoňa z kameňolomu v Žiranoch.

Z pieskovne v Slepčanoch pochádzajú aj unikátne pozostatky nosorožcov, ktorých vek sa odhaduje na 5 - 6 miliónov rokov, kedy na zemi ešte nežil človek.

Drevité opály získané väčšinou z pieskovní v Čiernych Kľačanoch.

Zlatomoravecké múzeum je obohatené aj o Veľkomoravský pamätný stĺp, dielo Martina Gregu, ktorý symbolizuje 1111 rokov od zániku Veľkomoravskej ríše.

Súčasťou múzea je aj expozícia venovaná významnému štúrovskému básnikovi Jankovi Kráľovi, ktorý žil a tvoril v Zlatých Moravciach od roku 1862 až do svojej smrti v roku 1876.

Kultúrne podujatia
Mestské múzeum v spolupráci s MSKŠ Zlaté Moravce pravidelne organizuje pre žiakov okolitých škôl výchovno-vzdelávacie podujatia. Patria k nim aj mnohé zaujímavosti a zvyklosti našich predkov, o ktorých žiakom rozprávala predsedníčka bývalého OZ Prílepčianka pani Anna Michalkoc-Kudrejová z Prílep.

Okrem rôznych prednášok, k najzaujímavejším podujatiam patrili tvorivé dielne.

Pri príležitosti Dňa otvorených dverí a k mnohým sprievodným akciám kultúrnych podujatí sa pre žiakov organizujú prehliadky historických zbierok vlastivedného múzea.

Počas celoeurópskeho podujatia Noc múzeí a galérií sa v tajomných podzemných priestoroch kaštieľa organizuje aj podujatie pod názvom - Krokom po minulosti rodiny Migazzi, so stretnutím rodiny grófa Viliama Migazziho.

Vyvrcholením kultúrnych podujatí múzea v roku 2017 sa stal Vianočný koncert slovenskej heligonkárky a speváčky Vlasty Mudríkovej. Vianočné podujatie bolo i malou oslavou, pretože za svoju jedinečnosť, originalitu a šírenie ľudových zvykov a tradícií
Zlatomoravecké múzeum získalo za rok 2016 Výročnú cenu revue Pamiatky a múzeá v kategórii Akcia – podujatie – dlhodobé projekty za cyklus podujatí Požitavské výročné obyčaje.

Krása vianočných sviatkov v minulosti spočívala v láske a pokore, v silnej viere a skromnosti, s ktorou naši predkovia prichádzali k vianočnému stolu.

Majstra folklóru pána Garaja z Veľkej Lehoty počas vystúpení v Zlatých Moravciach, preplnené múzeum návštevníkmi odmeňuje veľkým potleskom, za jeho humorné rozprávanie a krásnu hru na gajdách.

Poďakovanie
Pri odchode Mgr. Antona Števka z postu riaditeľa Ponitrianskeho múzea v Nitre, lektorky múzea Viera Tomová a Mgr. Ivana Valkovičová vyslovujú veľké poďakovanie za dlhoročnú úspešnú spoluprácu pri organizovaní kultúrnych podujatí a šírenie kultúrneho dedičstva našich predkov v našom meste a regióne. Za vytváranie neopakovateľnej atmosféry na folklórnych podujatiach zaujímavými prednáškami, ktorými si s úctou pripomíname bohatstvo a krásu našich slovenských ľudových tradícií.

Živý odkaz našich predkov ďalším generáciám
fotocopyrightantonkaiser
Zdroj: Mestské múzeum Zlaté Moravce - Mgr. Ľubica Packová-Zahradárová