Otužovanie pre zdravie

Pravidelným otužovaním v ľadovej vode sa teší čoraz viac nadšencov zdravého životného štýlu a zima je najvhodnejším obdobím pre posilňovanie imunity.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)
1b
1b 

Ponáranie sa do studenej vody zlepšuje srdečnú činnosť, upravuje zásobovanie krvou vnútorné orgány a mozog, aktivuje imunitný systém a napomáha intenzívnemu produkovaniu tepla v organizme. V mozgovej kôre sa produkuje hormón šťastia – endorfín, ktorý vytvára pocit spokojnosti, nárast životných síl, sviežosti a optimizmu. Preto sa hovorí, že otužilci majú veľa pozitívnej energie.

Poznatky z otužovania s Martou Holou zo Zlatých Moraviec
„ Moja hlavná motivácia bola zbaviť sa zimomravosti. Vždy som bola zababušená ako cibuľa, keď ma niekde ofúklo, hneď ma škriabalo v krku, nastúpili kloktadlá a pastilky. Moje začiatky s otužovaním bola chôdza po snehu naboso, každodenné bicyklovanie od skorej jari až do neskorej jesene, menej vrstiev obliekania. Otužovaniu sa venujem tretí rok a túto sezónu sa mi podarilo postupnými krokmi ponoriť do ľadovej vody rieky Žitavy niekoľkokrát do týždňa. Tečúca voda je naozaj veľmi studená, niekedy má iba 1 - 2 stupne. Pocity po vystúpení z vody sú príjemné, nárast vitality, radosti a chuti do života, dobrej nálady. Teší ma aj záujem okoloidúcich, je to obojstranne inšpiratívne, ohlasy sú pozitívne.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Veľmi zaujímavé bolo moje stretnutie so známym slovenským otužilcom Štefanom Švecom z Hosťoviec, ktorý je členom Občianskeho združenia Ľadových medveďov spod Zobora.
"Už 20 rokov sa v zime kúpe v domácom bazéne, takmer každý víkend sa ponára do ľadových vôd slovenských jazier a riek. Zúčastňuje sa celoslovenských zrazov otužilcov a pravidelne trénuje v Nitre na Veľkej Hangócke. Počasie niekedy nepraje a je potrebné vysekávať alebo vypiľovať ľad.
Z vlastných skúseností otužovanie odporúča každému. Začínať treba postupne, pretože odrazu prekonať pocit veľkého chladu je veľmi ťažké. Keď si telo na takýto extrém zvykne, čoskoro nadobúda mladistvý vzhľad a stáva sa odolnejším. Ľadová voda lieči zápaly kĺbov a horúčkovité ochorenia. Chlad prispieva k elastickosti ciev ich gymnastikou, pokožka nepraská a spomaľuje sa jej starnutie. Neodporúča sa potápanie v ľadovej vode, pretože hlavu nemôžeme otužovať a jej podchladenie môže spôsobiť veľmi vážne zdravotné problémy. Rovnako je nebezpečné plávanie v ľadovej vode dlhšie ako 23 minút, ktoré už spôsobuje omrzliny a podchladenie celého tela. 
Ako trénovaný otužilec vyskúšal 3 minútové zasypanie ľadom s cvičiteľom z Gerlachu. Vlani sa zúčastnil na Medzinárodných zimných plaveckých pretekoch v Slovinsku, kde bolo 1800 otužilcov z 37 krajín sveta a plával plece pri pleci s olympijským víťazom z Ruska. Plavecký zážitok má aj so Zoltánom Makaiom, ktorý preplával kanál La Manche. Budúci rok by sa chcel zúčastniť stretnutia otužilcov vo Fínsku."

SkryťVypnúť reklamu
2b
2b 

Otužovanie nie je športová disciplína
A na záver pani Marta Holá dodáva, že nikdy netreba bez prípravy skúšať, čo vydrží organizmus v studenej vode. Odolnosť voči chladu sa dá zvyšovať len pravidelným a postupným tréningom. Ponorenie sa do ľadovej vody je úspech, pretože si to vyžaduje kus odvahy a vydržať v nej určitý čas je výkon. Odkedy otužujem, som zdravá.

Anton Kaiser

Anton Kaiser

Bloger 
  • Počet článkov:  314
  •  | 
  • Páči sa:  1 082x

Vítam vás na Blogu SME ako bývalý VIP a Populárny bloger povolaním pedagóg, absolvent Školy dôstojníkov v zálohe, v súčasnosti dôchodca. Svojimi príspevkami od roku 2005 propagujem prírodné krásy Tribeča a Pohronského Inovca, organizovanú turistiku KST Zlaté Moravce, atraktívne VHT výstupy na hory Slovenska, hrebeňovky pohoriami a zahraničné expedície. Ako jeden z nadšencov združenia rádioamatérov Citizen Band, propagoval činnosť tohto humánneho športu v mesačníku Júnošík CB Fan Rádioklubu Slovakia. Dopisovateľ regionálnych periodík, člen zlatomoraveckých výtvarníkov a fotografov FoTOP, kolektívne a autorské výstavy. V súčasnosti ľudové zvyky a tradície horného Požitavia, kultúrne dedičstvo našich predkov ukryté v architektonických pamiatkach mesta a vzácnych muzeálnych zbierkach. Historické zaujímavosti kedysi sídla Tekovskej župy s bohatými dejinami, ktoré nám tu zanechali významné šľachtické rody. Osobnosti kultúry, ktorí náš život obohacujú a skrášľujú svojou umeleckou tvorbou. Zoznam autorových rubrík:  KultúraŠportCestujemePrírodaZáhrada moja záľuba100 rokov organizovanej turistikyĽudové zvyky a tradícieZimné večery na dedineVianoce v Mestskom múzeuAdventné nedeľe a MikulášJaskyne Tribeča a Pohronského InovcaZlatomoravecké jarmokyHrady a zámky Medzinárodné výstavy fotografií FoTOP

Prémioví blogeri

Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

311 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

215 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu