Recenzia: Neodolateľné (kniha)

Pamätajte si, že hneď ako sa z vášho uhorkového mozgu stane nakladačka, už sa z neho nikdy nestane uhorka.

Recenzia: Neodolateľné (kniha)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

S knihou Neodolateľné a s Adamom Alterom som sa prvýkrát stretol v knihe Digitálny minimalizmus. Autor vo svojej knihe skúma mnoho rozličných vecí, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť, že dané technológie zlákajú váš mozog a vyvolajú vo vás ich nezdravé používanie. Venuje sa podrobnému rozboru behaviorálnej závislosti - závislosti na konaní, ktoré aktivujú rovnaké centrá v mozgu ako drogy. Kniha má síce 280 strán, ale je pútavo napísaná. Rozoberá rôzne hry ako Tetris, Super Mário, World of Warcraft a iné, ktoré nepoznám. Ja som bol vychovaný na NHL-ke a FIFE, keďže náš počítač toho veľa nezvládal.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak niekoľkokrát za hodinu kontroluješ svoj mobil, aj keď nič nepotrebuješ a chceš vedieť, prečo to robíš alebo sa toho chceš zbaviť, kniha Ti ponúka niekoľko riešení a odpovedí. Ja tu pripájam ešte niekoľko pre mňa zaujímavých faktov.

Zakladatelia technológií v role rodičov

V januári 2010 Steve Jobs 90 minút vysvetľoval, prečo je iPad najlepším zariadením na prehliadanie fotiek, používanie hudby,.... Facebooku, hranie hier a prepínanie medzi veľkým množstvom hier. Bol presvedčený, že iPad by mal mať každý. Vlastným deťom ho ale zakázal.

Prečo?

Prečo viacerí vynálezcovia digitálnych technológií boli veľmi opatrní v tom, ako budú ich deti zachádzať s technológiami?

SkryťVypnúť reklamu

Zakladateľ Twitteru Ewan Williams kupoval svojim synom stovky kníh, ale odmietol im dať iPad. Je to ako keby kňaz odmietal svoje deti učiť sa modliť. Alebo ako futbalista Cristiano Ronaldo bol proti tomu, aby jeho deti hrali futbal.

Je to zaujímavý postoj. Boli si vedomí toho, aké ľahké je padnúť do závislosti v používaní technológií a aké je ťažké sa z nich dostať.

Človek závislý na cigaretách, alkohole alebo drogách sa „ľahšie“ dostane zo svojej závislosti ako človek, ktorý je chytený do pasce Facebooku, Instagramu, nákupov cez internet, lajkov, seriálových maratónov, používania smartphonu. Abstinujúcemu alkoholikovi stačí vyhnúť sa baru a nákupu alkoholu v obchode a hneď výrazne obmedzil situácie, v ktorých by sa rád „napil“. Ale človek, ktorý sa lieči zo závislosti na internete, je nútený ho používať. E-mail uvádza v životopise, keď sa uchádza o prácu, bez internetu si nezarezervuje dovolenku alebo nezaplatí niektoré účty. Veľa pracovných miest sa nezaobíde bez používania počítača alebo smartphonu. (Viac nájdete v úvode a prvej kapitole.)

SkryťVypnúť reklamu

Vojna vo Vietname a drogy

Nikdy nás v škole neučili, že americkí vojaci vo vojne vo Vietname mali problém s heroínom. Preliečiť závislých vojakov dostala za úlohu psychiatrička Lee Robinsová. Bežne zostane čistých len 5% všetkých závislých na heroíne. Lenže sa zistilo, že droge prepadlo len 5% vojakov. 95% vojakov sa nejakým spôsobom podarilo závislosti na droge zbaviť. Pani Robinsová postupne zistila, že závislosť zďaleka nespočíva len v osobnosti závislého. Závislí nie sú morálne slabší od nezávislých. Miesto zohráva dôležitú úlohu v liečbe závislého. Aj tí najodolnejší mladí vojaci, ktorí boli pred odjazdom do Vietnamu čistí, môžu podľahnúť, keď sa ocitnú v zlom prostredí. A naopak, aj ten najodolnejší liečiaci sa narkoman si môže dať dávku, ak navštívi miesta a osoby, ktoré im drogu pripomínajú. (Kapitola: Závislák v každom z nás.)

SkryťVypnúť reklamu

Modré a červené svetlo

Počuli ste už, že modré svetlo zo smartphonu alebo televízie zhoršuje spánok? V dobe, keď sa ako zdroj svetla používal oheň alebo sviečka, neexistoval taký veľký problém so spánkom. Je to preto, že mozog si červené svetlo interpretuje ako signál k spánku. Ale modré signalizuje ráno.

Biológia drogovania

Tiež vám ako deťom napadli myšlienky, že budete závislí na heroíne, keď vám ho niekto nasilu pichne? Že sa stanete závislým proti vašej vôli? Na vytvorenie závislosti je dôležitá situácia, v ktorej sa to stane. Samotná látka nie je návyková, pokiaľ ju nenaučíte používať ako balzam na vaše psychické problémy. Aby ste si závislosť vypestovali, musíte drogu brať kvôli emocionálnej úľave opakovane až do chvíle, keď máte pocit, že nedokážete bez nej žiť. Ak sa váš mozog nenaučí, že je droga nenahraditeľná pre vašu emocionálnu stabilitu, závislosť sa nevytvorí. (Kapitola: Biológia behaviorálnej závislosti. )

Deti a displeje

Prečo by sme nemali deťom dovoliť hrať sa hodiny v kuse s technológiami?

Psychologička Hilaria Cashová radí rodičom, že by sa ich deti nemali stretnúť s displejom skôr ako v dvoch rokoch. Prvé dva roky života nastavujú štandardy toho, ako budú tieto deti komunikovať so svetom, keď budú staršie. Mali by mať dovolené pasívne sledovať televíziu, a to do doby, než dosiahnu školského veku - okolo sedem rokov. A až potom by sa mali stretnúť so smartphonmi a tabletmi. Navrhuje tiež obmedziť dobu na dve hodiny denne, a to aj pre tínedžerov. Deti potrebujú spánok, fyzickú aktivitu, čas strávený s rodinou a čas využívaný na predstavivosť. Ak sú ponorené do sveta obrazovky, žiadnu z týchto vecí nerobia.

Závislí od narodenia

Viete, čo je elektronický heroín? V Číne je na ňom závislých viac ako 24 miliónov tínedžerov. Deti túžia po hraní a tešia sa každý deň na hru až tak, ako závislý človek na heroín. Trávia za počítačom viac ako šesť hodín denne. Niektoré deti si dajú radšej plienku, aby nešli na záchod, aby neprerušovali hru a mohli sa zdokonaľovať vo svojom výkone. (Kapitola: Ako závislostiam predchádzať už od narodenia.)

Nedodržané predsavzatia

Aj vy si dávate predsavzatia, ktoré po istom čase nie ste schopní ďalej dodržiavať?

Skúste si nabudúce namiesto napríklad: „Nemôžem používať Facebook“, povedať: „Nepoužívam Facebook.“ Alebo namiesto: „Nemôžem vynechať cvičenie,“ povedať „nevynechávam cvičenie." Postoj „nemôžem“ nám berie kontrolu nad nami a oslabuje nás. Namiesto toho „nerobím to" je prehlásenie a vyjadruje naše rozhodnutie, pre ktoré sme sa slobodne rozhodli. Je to taká jednoduchá pomôcka pre naše predsavzatia. (Kapitola: Návyky a architektúra.)

Anton Lisinovič

Anton Lisinovič

Bloger 
  • Počet článkov:  198
  •  | 
  • Páči sa:  85x

Ak neviete, k akému prístavu sa plavíte, nijaký vietor nie je priaznivý. (Seneca) Zoznam autorových rubrík:  Muž a ženaSkautík na výpraveDie Meiste MusikPopis rubrikyRozumne využitý časTop 10Filozofia a životný postojPrímestský táborRaritné prípadyOratkoPríroda objektívomVeľké pravdy malých príbehovRecenzie

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu