Budeme vychovávať počítačové deti?

Počítače, notebooky, compy či PC-čka,...(nech sú nazvané akokoľvek) sú všade vôkol nás a je ich už zrazu akosi priveľa. Dokonca tak priveľa, že v domácnostiach sa ich počet rovná počtu detí. Bolo by veľmi zaujímavé si niekedy všimnúť, koľko naše ratolesti strávia svojho času za blikajúcou obrazovkou monitora. Ešte som to síce nestopoval hodinkami, ale, bohužiaľ, môžem povedať, že sú to hodiny a hodiny denne. Sú to hodiny premrhané nezmysluplnou aktivitou. Hry, filmy, hudba a stále to isté dookola. Čas strávený za počítačom oberá o príležitosť stráviť tento čas napríklad rozhovorom s rodičmi, kamarátmi, prechádzkou, športovaním, čítaním knihy, či inou, zmysluplnou, aktivitou. Deti sa stávajú počítačovými maniakmi, a to výrazne ovplyvňuje aj ich zmýšľanie a chovanie. Je rozdiel komunikovať zoči-voči a komunikovať cez chat. Komunikácia za počítačom neprispieva k ničomu inému, ako len k úpadku vyjadrovacích schopností, ochudobneniu slovnej zásoby a k neznalosti gramatiky. Nehovoriac o tom, že sa pomaly zabúda už na písané tvary písmen. A ak aj nejaká skutočná verbálna komunikácia medzi deťmi je, tak ešte aj týka sa len točí okolo počítačov, hier, filmov a podobne.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (73)
Obrázok blogu

Škola. Tá inštitúcia, ktorá má vzdelávať a pripravovať na život. A nielen vzdelávať, ale aj usmerňovať a viesť k zdravému životnému štýlu. No dnes sa však zdá, že počítače ovládli už aj túto sféru. Vždy ma zaráža to, ako niektoré školy tvoria svoje vzdelávacie programy výlučne na práci s počítačom. Človek by si myslel, že ak už tie detská sedia hodiny za počítačom doma, tak aspoň v škole nie. No opak je pravdou. Nielen, že sedia za nimi aj v škole, ale škola ich aj núti, aby sedeli za nimi aj doma. Domáce úlohy cez e-mail. Práce písané na počítači. Testy spracované počítačovo, samé prezentácie, referáty,... prihlasovanie sa na skúšku, obed či do knižnice cez internet. Vari sa už čoskoro prváci namiesto písania, budú učiť ako prvé ťukať do klávesnice počítača. Je toto normálne? Je takýto vzdelávací proces v poriadku? Psychológovia a učitelia, ktorí kritizovali počítačové voľnoaktivity, teraz toto podporujú? A podporujú to aj lekári? Budeme vychovávať počítačové deti, ktoré nebudú vedieť ako vyzerá napríklad písané veľké F, nebudú vedieť komunikovať a vyjadrením ich pocitov budú smajlíky? To bude budúca komunikácia medzi spolužiakmi, učiteľmi a ich žiakmi? Staneme sa len otrokmi počítačov, ktoré mali pôvodne slúžiť nám na uľahčenie práce, aby sme mali viacej času na iné? Zrazu aký to paradox. A vôbec si to aj uvedomuje niekto? S modernou, dynamicky sa rozvíjajúcou, spoločnosťou však nič nespravíme. Ale to zas neznamená, že veci, ktoré fungovali doteraz roky aj bez týchto výdobytkov modernej techniky a fungovali mnohokrát lepšie a efektívnejšie, treba za každú cenu nahrádzať niečím moderným, nezvyčajným, svetovým a v konečnom dôsledku viac škodiacim ako pomáhajúcim.

Anton Medvec

Anton Medvec

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som historik a aktívny človek, ktorý má rád túto zem a ľudí v nej.Okrem toho som Kosceľančan, Šarišan, Vichodňar, Slovak a Europan a ňikda ňe naspak. Zoznam autorových rubrík:  HistóriaSpoločnosťSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu