Windows vista

Po šiestych rokoch Microsoft uvádza na trh nový Windows s označeným Vista. Mnohé časopisi už pred mesiacmi písali o vylepšeniach, nových grafických úpravách a vymoženostiach nového systému. Je, ale treba zakúpiť nový systém ihneď? Bude neprelomitelný pre crackerov? Budú dostupné ovládače k hardware?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)

    Už v priebehu decembra 2006 si mohli prvý odvážny záujemci vyskúšať plnú verziu systému Windows Vista. Na warez ho uviedla skupina s výstižným názvom Bill Gates. Je to plná verzia 32bitového operačného systému s možnosťou nainštalovať všetky verzie, ktoré budú vydané. Inštalácia systému Vista je plne grafická a s minimálnymi vedomosťami ho dokáže nainštalovať každý užívateľ. Oficiálna Verzia vydaná 30.1.2007 bude tak isto ako warez podporovať slovenskú lokalizáciu ale samotný systém je v angličtine. Oficiálna stránka Microsoft sľubuje slovenskú verziu na 15.marca2007.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po nainštalovaní sa systém naladí podľa hardware na optimálnu grafickú úroveň a ohodnotí ho známkou, ktorá sa dá pozrieť v „Systém” aj s podrobnými známkami pre jednotlivé komponenty. Po prípadnej nespokojnosti si však užívateľ môže doladiť nastavenia grafiky sám. Pre názornosť PC s Athlon64 3800+, 160GB SATAII, 1GB DDRII a grafickou kartou GF7600GT ho môže používať v plnej grafickej úprave bezchybne so známkou 4,2 kde najmenej dostáva procesor, pravdepodobne kvôli jednojadrovému procesoru, musím teda spomenúť, že Vista má podporu dvojjadrových procesorov.

 Po nezadaní sériového čísla pri inštalácii sa aktivuje 30dňová trial verzia, ktorá si vyžaduje aktiváciu. Tuto prichádza na rad otázka crackeri a Windows. Microsoft má na stránke uvedené vážne vyhlásenie citujem:

SkryťVypnúť reklamu

 „Vydanie systému Windows Vista predstavuje začiatok novej éry, pretože táto verzia je najbezpečnejším, najstabilnejším a najľahšie použiteľným systémom Windows.“  

Každý nech si o tom spraví svoj názor. Od doby keď unikla warez verzia boli už vydané dve najznámejšie „cracky“ pre tento systém. Jeden vyrábal hybridnú verziu ktorá sa tvárila ako beta verzia a išla registrovať priamo cez internet, na túto chybu už bola vydaná záplata ktorá ho opätovne deaktivuje. Druhá zakladá na zastavení odpočítavania limitu 30dní. Na tento spôsob som „zatiaľ“ nepočul záplatu, ale určite sa jej dočkáme. Ďalší osud visty s tohto hľadiska je už vopred známi. „neexistuje ochrana ktorá sa nedá prelomiť, no ochrana je dobrá v prípade, že jej prelomenie trvá dlho a nezvládne ju každý programátor.“

SkryťVypnúť reklamu

 Mnohý vravia, že počkajú až kým sa vychytajú chyby prídu service packy a bude plná podpora programov a hardware. Ako to je v skutočnosti? Samotný systém sa tvári ako stabilný bez chýb. Systém nezamŕza a má ochranné upozornenie pred inštaláciou či spustením nového programu s možnosťou online kontroly či je podporovaný, schválený. Pre aspoň trocha zdatnejších užívateľov to je otravné, no dá sa vypnúť v „control panel“. Všeobecne nie je problém so žiadnym software ani hrami, nehladiac na maličkosti.

Windows Vista ponúka dostatočne rozsiahlu ponuku ovládačov najpoužívanejšieho hardware. Okrem toho veľký výrobcovia hardware ponúkali už pred oficiálnym vydaním Windows Vista. Čo ma naozaj sklamalo bola podpora „webkamier“ známy výrobca konkrétnej kamery neponúka ovládače na Vistu a nie sú ani obsiahnuté vo windowse.

SkryťVypnúť reklamu

 Otázkou je teraz Vista či ne-vista? Každý by mal posúdiť sám čo je preňho potrebné. No pre záujemcov o nový počítač s novým hardware odporúčam, pre nesmelších Vista/XP pre smelších čisto Vista. A tí čo vlastníte staršie stroje nezúfajte, ešte chvíľu potrvá kým sa stane Vista štandardom. Neprichádzate o moc.

Ladislav Arbet

Ladislav Arbet

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Niesom ziadny spisovatel ani novinar, ale niekedy mam chut zakricat to do sveta tak preto. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu