Kto nekradne, okráda svoju rodinu

Na sme.sk som si prečítal dva mimoriadne zaujímavé rozhovory - s Jožom Rážom a s Karolom Polákom (športový komentátor STV, ak by to niekto nevedel - ja som to nevedel :-). Obaja mali niekoľko svojských, často opakovaných názorov o socializme.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (90)

Odhliadnuc od excesov Joža Ráža (" Vám imponujú diktátori? Ak sú spravodliví, tak áno. A takého by sme potrebovali. ") sú ich vyjadrenia dosť podobné.
Nečudo.
Obaja sú prominenti minulého systému, žili v tom systéme na vrchole rebríčka. Skúsim poukázať na to, čo je v ich argumentácii chybné.

...podľa vás vtedy štátna televízia nevymývala ľuďom mozgy?
Ja sa pýtam – a teraz nevymýva? (KP)
Jasný a častý spôsob obídenia odpovede na otázku - obvinenie druhej strany, pokojne aj neprávom.
Možno kradnem, ale kradne aj sused. Toto nastoľuje pocit, ako by zrazu krádež bola morálne akceptovaná celou spoločnosťou.

Argument veľmi častý : pozrite sa, koľko sa za socializmu vybudovalo - Postavili sa obrovské sídliská... (KP)
Áno, niečo sa v socializme aj vybudovalo. Ale málo. Skúsme sa pozrieť na príklad :
Dva štáty stojace približne v rovnakej štartovacej línii. Jedno sa "rozhodne" pre socializmus, druhé pre demokraciu a voľný trh. Ktoré bude na tom po uplynutí istej doby lepšie ?
Odpoveď (nebudem vás napínať) - ten druhý. Zoberme si napríklad Slovensko a Rakúsko. Po druhej svetovej vojne boli na tom pomerne podobne - teda dobre, viem, slovenská ekonomika bola výrazne silnejšia, ale to teraz neberme do úvahy.
O 40 rokov, v roku 1985 je hrubý domáci produkt Rakúska niekoľkonásobne väčší, ako HDP Slovenska. A HDP označuje to, čo daný štát vyprodukuje. Takže keby tu nebol socializmus, a štát nehovoril, čo sa má vyrobiť, ľudia by odpracovali omnoho viac.
Mimochodom, ak ako príklad nestačí Slovensko a Rakúsko, zoberte si východné a západné nemecko (NDR vs SRN).

Ďalšia mnohokrát opakovaná nepravda :
Čo konkrétne vám zo socializmu chýba?
Dnes sa kradnú miliardy, vtedy sa kradli státisíce. Rozumieme si? (JR)
Nemyslím si, že slobodný trh sa vyznačuje veľkým počtom krádeží. Predsa len, je založený na súkromnom vlastníctve a každý človek si dobre postráži, aby sa od neho nekradlo. Kradne sa najmä z toho, čo je spoločné, čiže nie je nikoho.
Práve preto sú najväčšie sprenevery možné v socializme, prípadne v krajinách, kde sú ľudia bývalím socialistickým režimom indoktrinovaný a vychovaný. Ako krásny prípad tu máme Európsku Úniu, ktorá k socializmu smeruje a kde "využívanie eurofondov" umožňuje tunelovanie miliardových súm.

Krajina potrebuje zo socialistického myslenia vyrásť. A to môže trvať generácie.


Otázky kládol Karol Sudor
Odpovedali Jozef Ráž (JR) a Karol Polák (KP).
Prosím, prečítajte si aj oba rozhovory, stoja za to.

Tomáš Árva

Tomáš Árva

Bloger 
  • Počet článkov:  70
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Človek s vlastným názorom na svet a svojimi záľubami. Zoznam autorových rubrík:  ČajNázory a komentáreHudba, film a inéFotoSúkromné

Prémioví blogeri

Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu