Môžeme požiadať vás slušných ľudí o pomoc?

Ten príbeh zachytila kamera. Mohol vyzerať nejako takto.

Môžeme požiadať vás slušných ľudí o pomoc?
TVNOVINY.SK
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Sú štyri hodiny ráno, môj pes kňučí a chce ísť von. Nechce sa mi, ale aspoň si vonku zapálim. Vyjdem z vchodu, psa vypustím z vôdzky a ostanem pod prístreškom, veď prší. Vtom zbadám dvoch mužov, vyšších a silných, ako rozbíjajú červeno-biely kontajner, ktorý nám sem dali len pred mesiacom. Veď to je tu normálne, zavolám teda na psa a ideme domov.

Niečo také asi zažil ten pán v Seredi začiatkom decembra, ktorého sme videli na kamerovom zázname. Je normálne tváriť sa, že vám neprekáža ničenie a vandalizmus?

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo by ste robili vy na mieste toho pána?

Zavoláte políciu? Skríknete na nich? Čo keď sú opití  a majú nôž? Stojí vám to za to?

Tolerovanie a prehliadanie vandalizmu na stojiskách kontajnerov, ktoré sú často priamo pod našimi oknami, nabralo neuveriteľný rozmer. A to nielen zo strany občanov, ale aj samospráv, polície a justície.  Veď tie kontajnery máme „zadarmo“...

TVNOVINY.SK
TVNOVINY.SK 

Omyl. Niekto to zaplatiť musí!

V priebehu novembra a decembra neznámi páchatelia vážne poškodili dvadsať červeno-bielych kontajnerov na elektroodpad v Bratislave, Trnave, Seredi, Leopoldove, Piešťanoch a Špačinciach. Kontajnery dovtedy spoľahlivo slúžili občanom a recyklované suroviny z nich potom zas v novom šate slúžili svetu.

Skryť Vypnúť reklamu

Počet zničených kontajnerov však ani zďaleka nemusí byť konečný, keďže sa k nám informácie o poškodeniach dostávajú postupne a pomaly. Z preventívnych dôvodov sme z Trnavy, Lamača a Ružinova stiahli aj kontajnery, ktoré poškodené neboli. Obávame sa, že nám poškodia aj tie.  

Do kontajnerov na elektroodpad patria takmer všetky malé elektrospotrebiče (menšie ako 50 cm), ktoré máme v domácnostiach. Okrem žiaroviek, žiariviek, monitorov a televízorov. Tieto elektrospotrebiče sú vo väčšine prípadov pokazené, rozbité alebo z nich chýbajú niektoré časti. Z interných analýz vieme, že sa v kontajneroch nič cenné ani funkčné nenachádza, preto si myslíme, že táto skupina vandalov len skúša, či tam niečo nenájde.

Skryť Vypnúť reklamu

TVNOVINY.SK
TVNOVINY.SK 

Toto skúšanie však pre nás znamená obrovské náklady na sťahovanie a opravu kontajnerov.

Projekt červeno-biely kontajner na veľmi malý elektroodpad sme spustili v roku 2016 práve v Trnave a jej okolí. Za niekoľkoročné, veľmi úspešné fungovanie projektu sme sa okrem malých pokusov vniknúť do kontajnera nestretli s takým rozsiahlym poškodzovaním.

Možnosť odovzdať malé elektrozariadenie a prenosné batérie v blízkosti domovov si obyvatelia Slovenska veľmi obľúbili, čomu nasvedčovali každoročné vyššie a vyššie objemy vyzbieraného elektroodpadu.

Dnes sa však dostávame do bodu, keď nevieme, či sa do okolia Trnavy či Bratislavy kontajnery na elektroodpad vrátia vzhľadom na rizikové prostredia. Všetko závisí od polície a vyšetrovateľov, či dokážu túto organizovanú skupinu vandalov identifikovať.

Skryť Vypnúť reklamu

TVNOVINY.SK
TVNOVINY.SK 

Preto sme sa rozhodli požiadať o pomoc vás, obyvateľov Slovenska, aby ste sa nebáli upozorňovať na podozrivú činnosť vo svojom okolí. A teraz nemám na mysli len červeno-biele kontajnery alebo iné stojiská kontajnerov. Myslím tým poškodzovanie verejného priestranstva, kde sa na opravu aj tak všetci skladáme cez svoje dane. Len takto môžeme pomôcť polícii identifikovať páchateľov. Nemôžeme ignorovať vandalizmus, starajme sa o okolie.  

Obrázok človeka trčiaceho z kontajnera je pre nás už doslova samozrejmosťou, i keď v kútiku duše tušíme, že to nie je správne.

***

Tomáš Štefančík – obchodný zástupca ASEKOL SK

Obrázok blogu

 

ASEKOL SK

ASEKOL SK

Bloger 
Firemný blog
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  37x

Zbierame a triedime elektrozariadenia, batérie, akumulátory, obaly a neobalové výrobky už 11 rokov. Veríme, že recyklácia pomôže svetu. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu