Regionálne anjel, celoštátne diabol?

Niekto vážne verí tomu, že daná strana k veciam verejným na úrovni župnej politiky pristupuje úplne odlišne, než na celoštátnej úrovni, pričom sa rovina župná a celoštátna personálne evidentne prekrývajú?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Majstri pokryteckej morálky zo Strany maďarskej komunity, ktorí vynikajú najmä v disciplíne glorifikácie samých seba, v súčasnosti spolu so Smerom riadia nitriansku župu, sú vo „vládnej koalícii“ v Banskobystrickom samosprávnom kraji a v predošlom volebnom období sa podieľali aj na správe košickej VÚC. V súvislosti s Trnavským samosprávnym krajom hovorila opozícia priamo o "parnom valci Smer-SMK". Väčšina týchto spojenectiev sa zrodila za éry Kočnera. Pre jeden z maďarských internetových portálov fungujúcich na Slovensku funkcionár SMK informáciu o rysujúcej sa tajnej dohode so Smerom, ešte koncom 2017, označil za „nepodloženú správu“. Hrdo hlásali, že „nedáme sa opantať, žiadny oportunizmus, žiadna formálna koalícia“. Druhý portál však už v januári 2018 priniesol správu o akejsi „tichej dohode“. Župan Belica na jeden z vicežupanských postov navrhol Tibora Csengera z SMK. Druhým podpredsedom kraja sa stal Marián Kéry za Smer-SD, ktorý je súčasne aj poslancom v NR SR.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V Banskobystrickej župe podpísalo SMK po župných voľbách v roku 2017 najskôr partnerskú dohodu so Smerom a až neskôr vytvorili spoločnú župnú koalíciu, ktorú dnes tvoria s „Lunterovým klubom“, a ktorej „vládny program“ bol troma stranami ratifikovaný niekoľko dní po vražde Jána Kuciaka. Smer-SD si vyjednal stoličku jedného podpredsedu, SMK zas post „vyslanca predsedu pre južné okresy,“ v praxi je však Peter Csúsz stranou vnímaný v pozícii podpredsedu samosprávneho kraja. Vznikla široká koalícia, v ktorej sú poslanci SMK faktickými partnermi poslancov Smeru, medzi ktorými sedí Jozef Ježík, poslanec NR SR, Michal Bagačka, štátny tajomník ministerstva vnútra. Tieto priznané a popierané župné spojenectvá budú pravdepodobne zachované aj v nasledujúcich troch rokoch. Aj uvedené príklady jednoznačne ilustrujú fakt, že regionálna a celoštátna politika sú personálne do veľkej miery poprepájané. Keď však predsedníctvo SMK dnes tvrdí, že tieto spojenectvá je možné ba dokonca nutné spretrhať, tému sebecky rozmazáva.

SkryťVypnúť reklamu

Delegácia SMK na rokovaniach piatich maďarských strán koncom októbra vyžadovala od Mostu-Híd, aby sa voči Smeru jednoznačne a okamžite vymedzil. My sme im ponúkli, aby sa o tejto otázke – ako aj k otázke spolupráce s inými politickými stranami – rozhodlo päť strán nádejného partnerstva konsenzuálne, v kontexte dosiahnutých výsledkov vo voľbách. Napriek spomínaným partnerstvám a spolupráci so Smerom SMK, s ňou personálne previazaná

Spolupatričnosť (Örs Orosz je súčasne župným poslancom SMK aj podpredsedom novej strany Spolupatričnosť) a Maďarské fórum vopred prehlásili, že so Smerom nepôjdu. Na základe dohody, mohli mať istotu, že ak sa na spoločnej kandidátke volebnej strany pustí do volieb týchto päť strán a tá sa dostane do národnej rady, nevytvorí vládnu koalíciu so Smerom. Mohli to jednoducho trojpätinovou väčšinou zablokovať. Tá bola vopred „istá“. Je preto až do očí bijúce, že na tomto ultimáte trvali len preto, aby mohli vybičovať emócie a otočiť náladu voličov proti Mostu-Híd. Tvrdili, že vraj nie sme ochotní opustiť Smer-SD, pričom sú to práve oni – SMK – kto v regiónoch spolupracuje so Smerom. Odhalila sa pravda, že ich cieľom nie je poraziť Smer-SD, ale iba zaujať miesto Mostu-Híd v parlamente. Je preto mimoriadne trápne počúvať moralizovanie ohľadom Smeru od tej SMK, ktorá v posledných deviatich rokoch vedela vybojovať „len“ pozície na regionálnej úrovni, kde tradične vytvárala spojenectvá aj so Smerom. Samozrejme je veľmi jednoduché nevytvárať takéto partnerstvá na celoštátnej úrovni, keď strana (SMK) už roky nie je na veľkom javisku domácej politiky.

SkryťVypnúť reklamu

Týmto rozhodnutím sa SMK po úmorných rokovaniach a z nakoniec (ne)zrealizovanej „maďarskej jednote” snaží vytĺcť politický kapitál a prostredníctvom protismeráckych nálad zvýšiť svoje nízke volebné preferencie. Stratégovia počítali s tým, že volič je nepozorný, že momentálna spoločenská nálada vymaže z kolektívnej pamäte Maďarov na Slovensku pasáže o tom, že pre Smer-SD je v regiónoch SMK roky verným partnerom. Tieto spojenectvá stále trvajú a strana požíva ich výhody, zatiaľ čo vedenie SMK skloňuje vraždu Kuciaka, zločiny Kočnera, Threemu, Trnku atď. Berú na zodpovednosť Most-Híd. Toto všetko sa – možno náhodou (?) – deje po tom, ako Béla Bugár vo svojich vyjadreniach poukázal na to, že za stranou Spolupatričnosť (tri hodiny po tom ako SMK rozpustilo rokovanie piatich strán podotýkam so zázračnou a podozrivou rýchlosťou pretransformovanou na volebnú stranu troch strán), ktorá je považovaná za mladší klon SMK, podľa niektorých, stojí Oszkár Világi, maďarský oligarcha zo Slovenska, ktorý je cez vzťah Slovnaftu s MOL-om predĺženou rukou Viktora Orbána.

SkryťVypnúť reklamu

Bugár však deklaroval aj iné veci. Most-Híd jednoznačne odmieta orbanizáciu Slovenska. Pre nás je to civilizačná otázka. Chceme patriť k Západu! Nie Východu. Odmietame byť vazalmi autoritatívnej politiky.

A áno: ukradnutý štát treba vyslobodiť. Pomocou poctivej politickej práce, ktorá vytvorí slobodný priestor pre orgány činné v trestnom konaní, nie heslami a revolúciou. Pri tejto práci sme boli partnermi aj doteraz a budeme nimi aj naďalej.

Attila Agócs

Attila Agócs

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Volám sa Attila Agócs, som primátorom mesta Fiľakovo od roku 2014. Na XI. sneme Most-híd som bol zvolený za podpredsedu strany. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

711 článkov
SkryťZatvoriť reklamu