Budúcnosť umelej inteligencie nezávisí len od algoritmov, ale aj od fyzickej infraštruktúry. CoreWeave, dnes už verejne obchodovaná spoločnosť a jedna z najčastejšie diskutovaných firiem v oblasti AI cloudových služieb, sa dostáva do stredu pozornosti s investíciou v hodnote niekoľkých miliárd amerických dolárov do moderného dátového centra v Pennsylvánii. Tento krok ukazuje nielen rýchly rast spoločnosti, ale aj snahu USA stať sa svetovým lídrom v oblasti AI infraštruktúry, vytvárania pracovných miest a technologickej konkurencieschopnosti.
Od ťažby kryptomien k dátovým centrám
CoreWeave vznikol v roku 2017, pôvodne pod názvom Atlantic Crypto, a jeho začiatky siahajú do garáže v New Jersey, kde sa zameriaval na ťažbu kryptomeny Ethereum pomocou grafických kariet. Keď záujem o kryptomeny klesol, firma zmenila smer a začala budovať cloudovú infraštruktúru postavenú na GPU, ktorá je potrebná pre náročné výpočty ako umelá inteligencia, strojové učenie či vizuálne efekty. Kľúčová zmena prišla v roku 2019, keď sa spoločnosť úplne vzdala kryptomien a začala ponúkať špecializované GPU služby v cloude. V rokoch 2023 a 2024 nasledovala rýchla expanzia, série investičných kôl a stavba desiatok dátových centier po celých Spojených štátoch. CoreWeave si takto zabezpečil miesto jedného z hlavných hráčov v oblasti AI infraštruktúry.
Stávka za 6 miliárd USD
Na začiatku júla oznámila spoločnosť CoreWeave plán investovať až 6 miliárd dolárov do stavby moderného dátového centra zameraného na umelú inteligenciu v meste Lancaster v štáte Pennsylvania. Nové centrum má patriť medzi najväčšie svojho druhu v regióne a má pracovať s kapacitou 100 megawattov. V prípade rastúceho dopytu sa plánuje rozšírenie až na 300 MW.
Dátové centrum bude slúžiť ako hlavný uzol pre riešenie náročných AI úloh a má poskytovať služby klientom zo Spojených štátov aj zo zahraničia. Projekt má vytvoriť približne 600 pracovných miest v oblasti výstavby a po spustení zamestnať okolo 70 technických a prevádzkových pracovníkov, pričom cieľom je neskôr zvýšiť tento počet na 175. Ekonomický prínos však presahuje samotné centrum. Z investície budú mať úžitok aj miestni dodávatelia, výrobcovia a poskytovatelia služieb.
Na projekte sa podieľajú aj spoločnosti Chirisa Technology Parks a Machine Investment Group. Pozornosť sa sústreďuje nielen na technickú úroveň projektu, ale aj na získavanie kvalifikovaných pracovníkov a zapojenie miestnej komunity. Oznámená investícia prilákala pozornosť predstaviteľov na štátnej aj federálnej úrovni, ktorí ju vidia ako šancu zmeniť Pennsylvániu na dôležitý región v oblasti umelej inteligencie a energetických inovácií, ako aj na posilnenie americkej technologickej konkurencieschopnosti.
Neisté IPO a prudký rast akcií
Spoločnosť CoreWeave vstúpila na burzu v marci 2025 a začala sa obchodovať na burze Nasdaq pod skratkou CRWV. V rámci prvotnej verejnej ponuky (IPO) predala 37,5 milióna akcií za cenu 40 USD za kus, čím získala 1,5 miliardy USD. Išlo o najväčšie technologické IPO v USA od roku 2021, hoci stanovená cena sa nachádzala na spodnej hranici očakávaného rozpätia.
Napriek opatrnému štartu sa akcie čoskoro vyšvihli nahor. Trhová hodnota firmy vzrástla z pôvodných 26,5 miliardy USD na takmer 70 miliárd v priebehu niekoľkých mesiacov. Cena akcií stúpla na takmer štvornásobok a vo svojom najvyššom bode (20. júna 2025) bola oproti emisnej cene o takmer 370 % vyššie.
Za týmto prudkým rastom stoja rozsiahle prenájmy výpočtového výkonu, strategické partnerstvá so spoločnosťami ako OpenAI, Microsoft či Nvidia, a tiež viacnásobné posilnenie kapitálu. CoreWeave sa tým dostala medzi výnimočné verejne obchodované firmy, ktoré investorom ponúkajú priamu možnosť profitovať z rastu umelej inteligencie.

Finančné výsledky: explozívny rast za cenu vysokých výdavkov
CoreWeave oznámil v prvom kvartáli 2025 tržby 981,6 milióna USD, čo predstavuje medziročný nárast o 420 %. Napriek tomu zaznamenal stratu 314,6 milióna USD, ktorú spôsobili hlavne vysoké prevádzkové náklady a jednorazové výdavky spojené s IPO.
Za celý rok 2024 spoločnosť hlásila tržby vo výške 1,92 miliardy USD, čo znamená nárast o 737 % oproti roku 2023. Hlavným motorom tohto rastu boli veľkí klienti, pričom samotný Microsoft sa podieľal na 62 % využitej kapacity. Hoci ide o dôkaz silných partnerstiev, takáto vysoká závislosť od jedného zákazníka zároveň predstavuje riziko z pohľadu diverzifikácie príjmov.
Podľa odhadov vedenia by tržby v roku 2025 mohli dosiahnuť až 5,1 miliardy USD. Kapitálové výdavky majú zostať vysoké, očakáva sa, že sa budú pohybovať v rozmedzí 20 až 23 miliárd USD. CoreWeave takto pokračuje v stavbe novej generácie dátových centier a v posilňovaní svojej pozície lídra v oblasti AI cloudu.
Zaujímavý investičný titul
Veľká investícia CoreWeave do Pennsylvánie je jasným signálom jeho ambícií, ako aj rastúceho významu AI infraštruktúry v globálnych technologických pretekoch. Hoci čelí výzvam rýchlej expanzie vrátane vysokých kapitálových nákladov a závislosti na kľúčových zákazníkoch, jeho rastúca sieť centier, partnerstvá s technologickými lídrami a pozitívne trhové reakcie ho radí medzi najdôležitejších hráčov budúcnosti umelej inteligencie. CoreWeave zostane v nasledujúcich rokoch spoločnosťou, ktorú sa pri investovaní oplatí pozorne sledovať.