Prečo som sa rozhodla vstúpiť do politiky.

Písmo: A- | A+

Od revolúcie ubehlo 25 rokov a dožila jedna politická generácia. Sme svedkami toho, ako sa postupne obsah politiky celkom vyprázdnil a stratila sa jej podstata. Správu vecí verejných má v rukách partia politikov, ktorí sa stratili v boji o moc, utopili v intrigách a všemožnými spôsobmi sa  poprepájali s biznisom.

Sme na križovatke. Uplynulo už štvrťstoročie odvtedy ako sme plní nádeje vyrazili na námestia. Bol to úžasný pocit prežívať tú zmenu. Rezignovaní socialistickí občania sa vystreli, nadýchli a rozhodli sa zmeniť svoj život. Fantastický moment, ktorý málokto čakal. Energia, ktorou pulzoval dav, náhle sa zobudený pocit vzájomnosti sa zabudnúť nedajú.

Uplynulo 25 rokov a zavládla všeobecná skepsa. Už sme si zvykli a je pre nás celkom samozrejmé, že môžeme čítať a rozpávať, čo chceme, voľne cestujeme, na bývalom hraničnom prechode do Viedne len spomalíme, tisícikrát otrávime potomka v aute spomienkou na ostnatý drôt a keď tam prídeme, platíme rovnakou menou ako doma. Ani nám nenapadne, že náš občiansky postoj by mohol pripraviť naše deti o vysokoškolské štúdium. Zvykli sme si na to, že v obchodoch je všetko. Zvykli sme si príliš.

Zažili sme rôzne politické obdobia a najlepšia správa je, že sa podarilo udržať demokraciu. Nie dokonalú, čiastočne zneužitú a obmedzenú, ale predsa demokraciu. SDKÚ-DS dokázala vziať krajinu Mečiarovi z rúk a vrátiť nás do spoločenstva krajín, kam sme tak túžili patriť, keď sme stáli na námestiach.

Politika má byť služba ľuďom. Služba realizovaná ako kompetentná správa krajiny. Krajiny, ktorá vytvorí talentovaným, pracovitým a schopným ľuďom priestor na rozvoj a úspech. Krajiny, ktorá sa dokáže postarať o tých, ktorí sú na pomoc odkázaní. Krajiny, kde sa budú občania cítiť bezpečne, pretože v nej budú fungovať súdy a každý sa dokáže v zmysluplnom čase domôcť svojich práv. Krajiny, kde sa zlodeji zatvárajú do väzenia.

Dobre urobená politika vtiahne do spoločenského diania voličov. Neziskové organizácie, zástupcovia komunít, osobnosti nemôžu zostať vymknutí za dverami. Krajina patrí jej ľuďom a samotní politici ju nikam neposunú. Musia len vytvoriť fungujúce a slušné prostredie ľuďom, ktorí majú kapacitu spoločnosť posúvať. Krajina potrebuje spoločenskú diskusiu, úctu k hodnotám a morálke, vzdelané a rešpektované elity.

Ubehlo 25 rokov a ja som šťastná, že žijeme v slobodnej krajine. Ešte by som chcela, aby sme žili v prosperujúcej a slušnej krajine. Preto som sa rozhodla vstúpiť do politiky. Poďme to skúsiť inak.

Skryť Zatvoriť reklamu