Spomínajme v dobrom

Tento príbeh sa dotýka nezamestnanosti okrajovo. Je to o niečom, čo už medzi nami nie je alebo čoskoro nebude. Blížia sa dušičky, a ako niektorí veríme v niečo nadprirodzené, duchovné, tak aj stavby majú svojho ducha. Svoju energiu, ktorá tu ostane, aj keď ich zbúrame. A preto si takto uctím ja staré továrne. Spomienkou na ne prostredníctvom tohto článku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Nové musí nahradiť staré. A tak funguje tento systém. Nové, nové, nové... Ale čo nové? Nové domy, mrakodrapy, nákupné centrá. Dobre, veď na tom nie je nič zlé, ale? To ale je veľmi dôležité. Staré užitočné veci sa nám strácajú pred očami ako dnešný deň, ako peniaze v peňaženke. A pri tom tie staré veci boli náš chlebodarca. Bežný človek si povie, veď tu máme priemyselné parky? Automobilky. Ste si istý, že sa tým preslávilo Slovensko? Nie, keď sa vyrobí Kia, myslí sa na Kóreu, keď sa povie Porsche, VW, Audi, každého vo svete napadnú Nemci, Peugeot zas Francúzsko. Stali sme sa robotmi, stali sme sa otrokmi pásovej výroby. Stop. Dnes sa nechcem baviť o tom, ako človek robí za pár drobných na hodinu a je vykorisťovaný veľkými koncernami, nechcem sa baviť o nízkej životnej úrovni, aj tak Slovák povie, nevadí, veď dôležitá je práca. Áno, ale koľko si z toho doprajem ja a koľko si z rovnakej práce na západe dopraje Nemec, Rakúšan, Francúz. Toto nie je prednáška o zmysle únie. Toto je spomienka na podniky, ktoré hrdo stáli v rámci ČSSR na Slovensku a naše výrobky sa zapísali v podvedomí celého sveta.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čím začať? Možno chemickým priemyslom. Spomínate si na Chemické závody Juraja Dimitrova? Chemlon Humenné, Bavlnárske závody V.I.Lenina v Ružomberku? Strážske, Petrochemu, ale aj Slovnaft, Senický Hodváb? Čo nám z toho ostalo? Skoro nič. Okrem pár podnikov, čo držia pri živote ako tak zahraničný investori, nemáme nič. Slovnaft už nie je tým čím býval. Príchodom MOL sa výroba ukončila a postupne sa ľudia prepúšťajú. To je výsledok investora zo zahraničia. Babiš, inak známa to figúrka v súčasnej politickej scény v Čechách kupil Dimitrovku a Duslo Šaľa. Duslo prežilo, ale Dimitrovka nie. Veď treba vyrábať trhaviny v zahraničí. A tak nám postupne tento kolos mizne a stráca sa a ostáva len v spomienkach Bratislavčanov. O torze texikomu Ružomberok asi hovoriť je škoda. Petrochema Dubová. Čo z nej ostalo? Nevydarený pokus a snaha o obnovenie výroby. A pri tom tento podnik bol dôležitý spracovateľ ropy ako Apollka. Z Apollky ostala len záťaž a smradľavá pôda, ktorá teraz zaváňa pri výstavbe ďalších zbytočných stavieb pri Dunaji. Načo? Komu sú tie stavby dobré? Máte na to peniaze? Kupovať si tam byt. A vlastne áno, biznis bánk nepozná hraníc a skorej sa k hypotéke dostane človek s nulou ako ten, čo niečo má našporené. Prečo asi? Aby Vás mohli pekne ovládať a byť pre nich otrokmi. Ale to si Slovák neuvedomuje, lebo pre neho je dôležité to, aby mal lepšie než sused.

SkryťVypnúť reklamu

Závod Mieru, Dimitrovka, autor ron-del. (ďakujem za materiály)

Slovenský Hodváb

Závody V.I. Lenina Ružomberok

Petrochema Dubová sa zachovala aj v takejto podobe, model cisterny v mierke 1:87. Mimochodom som ani nespomenul, že som zozbieral v tejto modelovej veľkosti skoro všetky železničné cisterny podnikov, ktoré už medzi nami na Slovensku nie sú.

Apollka, zdroj http://www.energia.sk

Spomínajme na obuvnícky priemysel a Baťu. Partizánske. Čo nám ostalo z toho? A pri tom Baťa a jeho dvorný architekt pán Karfík naprojektoval aj závod Mieru v bratislavskej Dimitrovke a Mierovú kolóniu pre zamestnancov Dimitrovky. Ako to všetko zapadá, že? Spomeniem aj ChemoSvit. Ten je tiež tak akože a viac sa tam objavujú súkromníci a staré haly, čo mali technickú hodnotu ako pamiatka, miznú pod bagrom. Veď tam bude stáť nové. Kaufland, Lidl a iné...

SkryťVypnúť reklamu

Tu sa vyrábali topánky. Nápadne sa budova podobá závodu Mieru v Bratislave.

Potraviny.

Chcem plakať ako sme prišli o mlyn Jedľa, ako sme prišli o Mlyny a cestovinárne Piešťany. Ružový mlyn ešte stojí, vďaka bohu, ale do kedy? Palma Nové Mesto nad Váhom. Je preč. Bude tam bytová zóna. Palma Bratislava? Silný podnik vystupoval pod názvom Bratislavské tukové závody. A čo z neho ostalo? Prázdny podnik, stáčareň olejov a kopec ľudí bez práce. Všetko sa vyrába v zahraničí. To je logika manažmentu. Veď nevadí, im je dobre a ich deťom, voziacim sa luxusnými autami, trebárs na Audi Q7, ktorú vyrobil chudák vo VW Bratislava, ktorý má zo života nechcem povedať čo. On si môže dovoliť tie nové domy, on hypotéku nepotrebuje. Pre nich sa stavia.

SkryťVypnúť reklamu

Mlyn Jedľa v čase demolácie. Zdroj http://kotp.railnet.sk

Mlyny a cestovinárne Piešťany a ďalší obrázok Ružový Mlyn. Zdroj pnky.sk

Ružový Mlyn

Strojárstvo.

Spomínate na SMZ Dubnicu nad Váhom? Viete že sa tam a a aj v Martine robili lokomotívy? Tým sme sa tiež preslávili v zahraničí. Do dnes deň ich tam môžeme vidieť.

Aj tieto lokomotívy sa vyrábali v Dubnici.

Nesmiem zabudúť na tieto elektrické lokomotívy pre povrchové doly nielen pre severné Čechy, ale aj Rusko, Bulharsko, Čína. Aj toto robili slovenské pracovité ruky.

Sklárne a porcelánky.

Utekáč, Poltár, Technické sklo. Kde sú tie časy? Kam sa podeli tie podniky? Kam?

Skrachované sklárne v Poltári

Utekáč
Utekáč 

A žalostný stav Utekáč. :(

Dobre, dobre, viem, že tu fungujú aj podniky, ktoré vznikli v dobe totality alebo pred ňou, ale sú to také isté spoločnosti? Nie, držia sa tak leda bolo, leda bude a pán Fico nám dá na ich fungovanie dotácie. A nemusí, keby bol správny manažment a chcenie, boli by ziskové a nemuseli by vydierať štát. Viete asi o kom hovorím. Áno, je to Mekka východu, USS Košice. Je otázka času, kedy tento podnik skončí. Má to zrátané. Američania ho nechcú.

Možno ďalší na rade :( zdroj http://static.panoramio.com

A čo dodať na záver? Do kedy budeme trpieť túto manažérsku logiku, do kedy necháme developerov devastovať podniky, čo budovali naši predkovia? Je jasné ako facka, že je to celé poprepájané a dopláca na to Slovák. Ale Slovák sa nechá vtiahnuť do toho, pretože ho vyhodia z mlynu Jedľa, ale namiesto toho, aby ignoroval tento systém, aby šiel bojovať do ulíc za lepšie zajtrajšky a prácu, tak si vezme úver, teda ide žiť na dlh a chodí tie peniaze míňať tam, kde pred tým stál jeho chlebodarca.

Radovan Bajer

Radovan Bajer

Bloger 
  • Počet článkov:  68
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som človek, ktorý má rád Bratislavu. Mám rád industriálne pamiatky a všetko čo sa týka priemyslu. Som Ružinovčan, mám rád prírodu a ľudí. Rád im pomáham a chcem pomáhať. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu