Chudobná samospráva. Bohatý starosta !

Aj tak sa  dá charakterizovať súčasné Slovensko. Samosprávy sa sťažujú na nedostatok finančných prostriedkov a pritom má málokto také platy ako starostovia na Slovensku. Medzi najkrajšie príklady patrí starosta Jarovníc  s 5476 obyvateľmi. Plat tohto starostu predstavuje pre väčšinu obyvateľov Slovenska astronomických 2.500,- € mesačne. Čo tento človek dokázal, že si zaslúži takýto plat ?  Zaslúžia si starostovia v čase stále prebiehajúcej krízy takého štedré ohodnotenie ?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

V poslednom období sa čoraz častejšie počujem v rozhovoroch bežných ľudí ich pohoršenie, že platy starostov na Slovensku sú nenormálne. Jedná sa o platy starostov a primátorov na Slovensku. Aj pri uznaní dôležitosti samosprávy a zodpovednosti jej predstaviteľov, hlavne tých, ktoré vykonávajú úlohy v rámci preneseného výkonu štátnej správy, považujem platy starostov obcí, mierne povedané, za prehnané.

Z hľadiska občana je v čase prebiehajúcej hospodárskej krízy do očí bijúce mzdové ohodnotenie jednotlivých starostov a primátorov ( ktorí zarábajú často viac ako minister). Je naozaj potrebné paušálne odmeňovať starostov všetkých obcí podľa priemernej mzdy v národnom hospodárstve ?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je skutočne pravdou, že každý starosta, ktorý pracuje na plný úväzok v ktorejkoľvek malej obci do 500 obyvateľov na Slovensku si zaslúži plat minimálne 1. 65 násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve ? V preklade to znamená, že každý starosta obce do 500 obyvateľov robí o polovicu viac ako priemerný pracovník v národnom hospodárstve. Je to skutočne pravdou ?

Samozrejme plat starostu či primátora narastá úmerne s počtom obyvateľov obce. Niekde v spodnej časti tohto rebríčka sa podľa počtu obyvateľov pohybuje obec Jarovnice, kde starostovi schválili plat vo výške 2.500 €. Odhliadnuc od skutočnosti, že na funkciu starostu nie je predpísané žiadne, ani základné vzdelanie, sú tieto platy určite neprimerané. Tieto platy neodmeňujú čo jednotlivý starosta či primátor spravil pre mesto , ale to koľko obyvateľov má jeho obec. V princípe je teda jedno či sa starosta za základný plat snaží, alebo len sedí na úrade, každý poberá zákonom minimálne garantovaný plat ( a samozrejme ďalšie odmeny ).

SkryťVypnúť reklamu

Keď sa však niekto stane starostom nezíska len rozprávkový plat, ale aj niečo iné. Tento benefit fiunkcie nemá síce napísaný v žiadnom zákone, ale v praxi je až príliš častý. Akonáhle sa niekto stane starostom, tak orgány verejnej správy sa k nemu často stávajú ako k človeku s imunitou.

Na Slovensku sa často potom v prípade podozrenia starostov ( primátorov ) z nezákonnej čínnosti nehľadá objektívna pravda, ale spôsob ako tomuto starostovi pomôcť, ako dokázať, že starosta v žiadnom prípade zákon neprušil. Bohužiaľ, nie len v prípade starostov na Slovensku často platí, že sa rozhoduje podľa toho kto skutok spáchal, nie čo spáchal.

SkryťVypnúť reklamu

Otazka znie : Kedy bude v súvislosti s územnou samosprávou na Slovensku skutočne právny štát ?

Jozef Bakša

Jozef Bakša

Bloger 
  • Počet článkov:  139
  •  | 
  • Páči sa:  36x

Občiansky aktivista, poslanec mestského zastupiteľstva Sliač, bývalý policajt poriadkovej polície, kriminálnej polície a vyšetrovateľ PZ SR, právnik na Úrade Banskobystrického samosprávneho kraja,, ktorý verí, že verejná správa a polícia raz bude žiť reálnymi problémami bežných (nie obyčajných) ľudí. Zoznam autorových rubrík:  SamosprávaŠport,jedlo, zdraviezločin a trestpocityNezaradené

Prémioví blogeri

Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

319 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu