reklama

Chudobná samospráva. Bohatý starosta !

Aj tak sa  dá charakterizovať súčasné Slovensko. Samosprávy sa sťažujú na nedostatok finančných prostriedkov a pritom má málokto také platy ako starostovia na Slovensku. Medzi najkrajšie príklady patrí starosta Jarovníc  s 5476 obyvateľmi. Plat tohto starostu predstavuje pre väčšinu obyvateľov Slovenska astronomických 2.500,- € mesačne. Čo tento človek dokázal, že si zaslúži takýto plat ?  Zaslúžia si starostovia v čase stále prebiehajúcej krízy takého štedré ohodnotenie ?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

V poslednom období sa čoraz častejšie počujem v rozhovoroch bežných ľudí ich pohoršenie, že platy starostov na Slovensku sú nenormálne. Jedná sa o platy starostov a primátorov na Slovensku. Aj pri uznaní dôležitosti samosprávy a zodpovednosti jej predstaviteľov, hlavne tých, ktoré vykonávajú úlohy v rámci preneseného výkonu štátnej správy, považujem platy starostov obcí, mierne povedané, za prehnané.

Z hľadiska občana je v čase prebiehajúcej hospodárskej krízy do očí bijúce mzdové ohodnotenie jednotlivých starostov a primátorov ( ktorí zarábajú často viac ako minister). Je naozaj potrebné paušálne odmeňovať starostov všetkých obcí podľa priemernej mzdy v národnom hospodárstve ?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je skutočne pravdou, že každý starosta, ktorý pracuje na plný úväzok v ktorejkoľvek malej obci do 500 obyvateľov na Slovensku si zaslúži plat minimálne 1. 65 násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve ? V preklade to znamená, že každý starosta obce do 500 obyvateľov robí o polovicu viac ako priemerný pracovník v národnom hospodárstve. Je to skutočne pravdou ?

Samozrejme plat starostu či primátora narastá úmerne s počtom obyvateľov obce. Niekde v spodnej časti tohto rebríčka sa podľa počtu obyvateľov pohybuje obec Jarovnice, kde starostovi schválili plat vo výške 2.500 €. Odhliadnuc od skutočnosti, že na funkciu starostu nie je predpísané žiadne, ani základné vzdelanie, sú tieto platy určite neprimerané. Tieto platy neodmeňujú čo jednotlivý starosta či primátor spravil pre mesto , ale to koľko obyvateľov má jeho obec. V princípe je teda jedno či sa starosta za základný plat snaží, alebo len sedí na úrade, každý poberá zákonom minimálne garantovaný plat ( a samozrejme ďalšie odmeny ).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Keď sa však niekto stane starostom nezíska len rozprávkový plat, ale aj niečo iné. Tento benefit fiunkcie nemá síce napísaný v žiadnom zákone, ale v praxi je až príliš častý. Akonáhle sa niekto stane starostom, tak orgány verejnej správy sa k nemu často stávajú ako k človeku s imunitou.

Na Slovensku sa často potom v prípade podozrenia starostov ( primátorov ) z nezákonnej čínnosti nehľadá objektívna pravda, ale spôsob ako tomuto starostovi pomôcť, ako dokázať, že starosta v žiadnom prípade zákon neprušil. Bohužiaľ, nie len v prípade starostov na Slovensku často platí, že sa rozhoduje podľa toho kto skutok spáchal, nie čo spáchal.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Otazka znie : Kedy bude v súvislosti s územnou samosprávou na Slovensku skutočne právny štát ?

Jozef Bakša

Jozef Bakša

Bloger 
  • Počet článkov:  139
  •  | 
  • Páči sa:  36x

Občiansky aktivista, poslanec mestského zastupiteľstva Sliač, bývalý policajt poriadkovej polície, kriminálnej polície a vyšetrovateľ PZ SR, právnik na Úrade Banskobystrického samosprávneho kraja,, ktorý verí, že verejná správa a polícia raz bude žiť reálnymi problémami bežných (nie obyčajných) ľudí. Zoznam autorových rubrík:  SamosprávaŠport,jedlo, zdraviezločin a trestpocityNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu