Reštart, alebo píšte všetci modrým perom.

Blíži sa výročie novembrových udalosti, času, keď sme začali hovoriť o našej túžbe podieľať sa na správe vecí verejných a žiť v demokracii. Dnes sa nachádzame v situácii, keď mnohí cítime potrebu reštartu spoločnosti a reštartu v hlavách ľudí. Ľudia, čo majú moc aj tí, čo im ju dali zjavne nepochopili ....

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

V ponovembrovom období roku 1989 väčšina obyvtaeľov Slovenska túžila skutočne rozhodovať o verejných veciach týkajúcich sa štátu, vtedy kraja či obce. Ako vyzerá ich túžba dnes môžeme vidieť pri pohľade na chabú účasť na jednotlivých voľbách. Deklarovali sme, že si chceme vládnuť a prejavovať názor a skončilo to tak, že o našich osudoch rozhodujú nomenklatúrne kádre ako za socializmu.

Volali sme heslá, že moc a vláda patrí ľudu a potom ju tento ľud svojou neaktivitou nechal ležať na zemi napospas politikom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Buď sme zabudli, alebo si neuvedomujeme, že my skutočne obyčajní ľudia máme skutočnú moc za pomoci ktorej stúpa a padá každý politik.

Rovnako ako voliči už na túto skutočnosť zabudli aj politickí predstavitelia v čele štátu či samosprávy. Títo často v svojej bohorovnosti zabúdajú na skutočnosť, že nie sú spoločníkmi, alebo akcionármi štátu, kraja alebo obce, ale len ich správcami z našej vôle. Zabudli, že ich úlohou je spravovať veci verejné na základe potrieb a požiadviek nás, obyvateľov a voličov.

Ako sa v roku 1989 ľudia s vervou dožadovali svojich práv, tak teraz sklonili hlavu a dostali sa tam, kde boli pred rokom 1989. Väčšina obyvateľov sa prestala o veci verejné zaujímať a sklonili hlavu. Áno stáva sa, že pri osobnej neprávosti sa zľahka ozvú, avšak pri prvom náznaku riešenia zo strany verejnej správy z pozície sily sa stiahnu. Samozrejme v tomto smere existujú aj výnimky občanov, ktorý sa tvrdo bijú za svoje práva s byrokraciou ( väčšinou vyhrávajú) ale týchto je mizivá časť. Väčšina ľudí v spoločnosti znova rozmýšľa v intenciách myšlienok, že sám nič nezmôže, nebude ich provokovať a podobne. Mnohí, aj v prípadoch, keď sú si vedomí svojho práva, na jeho uplatňovanie rezignujú.

SkryťVypnúť reklamu

Pri pohľade na stav, v akom sa dnešná spoločnosť v otázke angažovania sa občanov nachádza, je potrebné konštatovať nevyhnutnosť reštartu v hlavách obyvateľov a voličov.

Ľudia by mali zdvihnúť hlavu a ísť za svojimi cieľmi. Obrniť sa trpezlivosťou, nevšímať si aroganciu verejnej správy, závisť nečinných ľudí ani posmešky neprajníkov. Pri dostatočnej dávke trpezlivosti verejná správa, ktorá nie je zvyknutá na odpor, produktívnu komunikáciu či alternatívne riešenia, rezignuje a vec sa podarí. Aj malý úspech dá potom realizátorovi aktívny imupulz, ktorý ho posunie k hodnotnejšiemu cieľu. Pasívny občan pri rezignácii na svoj malý problém upadá osobnostne ako aj zvyšuje svoju apatia v možnosti podieľa sa na správe vecí verejných.

SkryťVypnúť reklamu

Je potrebné otvoriť oči a vyčistiť hlavu hlavne tomu obyčajnému človiečikovi na malej dedine v poslednom kúte Slovenska a ukázať mu, že keď sa chce tak sa dá. Presvedčiť ho, že keď niečo povie predstaviteľ verejnej správy, že sa nedá, tak sa to v skutočnosti dá, len ten predstaviteľ to nechce. Presvedčiť človiečika, aby pri presadzovaní svojich práv rozmýšľal a neveril napríklad médiám, že niečo je dané. NIč nie je dané, o všetkom rozhodneš Ty, malý človek.

Myslím, že stále je čas naštartovať ľudí. Je čas, aby si uvedomili, že nemusíme všetci písať modrým, perom a učiť sa z rovnakých kníh. Ľudia si musia uvedomiť, že neplatí zásada, že keď sa to robilo doposiaľ tak, že sa to robilo dobre.

SkryťVypnúť reklamu

Treba ľudí naučiť, aby zobrali to rúk svoju zodpovednosť a mohli sa svojim potomkom pozrieť priamo to očí a povedať robil som všetko, čo som mohol, aby ste vyrastali v lepšom prostredí. Možno si tie deti teraz pokrivené chrbtice nevšímajú, ale v dospelosti si ich možno uvedomia.

Správajme sa tak, aby naše deti nevideli v nás vzor pokrivenej chrbtice, ale aby nás videli vzor, ktorý má vztýčenú hlavu, je si vedomý svojich práv, a svojej sily a môže sa každému bez obáv pozrieť do očí.

Skúsme preto, každý vo svojom okolí, otvárať oči malému človiečikovi a možno sa dočkáme času, že sa otvoria oči celej spoločnosti.

Jozef Bakša

Jozef Bakša

Bloger 
  • Počet článkov:  139
  •  | 
  • Páči sa:  36x

Občiansky aktivista, poslanec mestského zastupiteľstva Sliač, bývalý policajt poriadkovej polície, kriminálnej polície a vyšetrovateľ PZ SR, právnik na Úrade Banskobystrického samosprávneho kraja,, ktorý verí, že verejná správa a polícia raz bude žiť reálnymi problémami bežných (nie obyčajných) ľudí. Zoznam autorových rubrík:  SamosprávaŠport,jedlo, zdraviezločin a trestpocityNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

104 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

232 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

143 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu