Dňa 21.augusta 2009, v deň výročia okupácie Slovenska spojeneckými vojskami na čele so sovietskou armádou sa nedostal na územie Slovenskej republiky prezident Maďarskej republiky okrem iného z dôvodu, že vzhľadom na okupáciu nebol na jeho návštevu vhodný dátum. Bol to deň vpádu spojeneckých vojsk.
Dňa 1.9.2009 som v Slovenskej televízii sledoval slávnostný program pri príležitosti dňa Ústavy SR, súčasťou ktorého bolo aj rozsvietenie bratislavského hradu a následné vyjadrenia troch najvyšších štátnych predstaviteľov Slovenskej republiky. Dominovali však Desmod a Kalinka (ruský vojaci ). Priznám sa, mal som zmiešané pocity. Pódium bolo plné mužov v uniformách ruskej (sovietskej armády). Síce spievali a nemali samopaly, ale boli to vojaci Červenej armády. Nepopieram ich vynikajúci umelecký výkon, ale nezdá sa mi vhodné spájať uniformu ruskej armády s dňom Ústavy demokratickej Slovenskej republiky.
Deň Ústavy Slovenskej republiky je oslavou dňa, kedy bol položený základný pilier demokratického právneho poriadku. Nie len z hľadiska symbolického nepovažujem vystúpenie príslušníkov umeleckého súboru ruskej armády v uniformách na Dni Ústavy za vhodné.
Ak nebola vhodná návšteva prezidenta Maďarskej republiky na území Slovenska v deň výročia okupácie Slovenska vojskami Varšavskej zmluvy na čele so ZSSR je vhodné vystúpenie príslušníkov ruskej armády v uniformách len 11 dní po tomto výročí v ako súčasť Dňa Ústavy Slovenskej republiky ? Skutočne Sovietsky zväz (Rusko ) prispelo k demokratizácii Slovenska ?
Nie sú to náhodou príslušníci tej istej armády, vďaka ktorej nebol na území Slovenskej republiky možný demokratický vývoj minimálne od roku 1968 ? Nie sú to príslušníci tej armády, ktorá stála na čele okupačných vojsk v auguste 1968 ?
Je treba odpúšťať a pripomínať si minulosť. Mal som však zimomriavky na tele, keď som rozmýšľal, čo asi môžu cítiť ľudia, ktorí pozerali na ľudí v ruských ( sovietskych ) uniformách pred ohňostrojom osvetleným hradom nad Bratislavou. (Nepripomínalo im to ruské rakety a tanky ? )
Myslím na ľudí, ktorí zažili na vlastnej koži ľudí v ruských uniformách dňa 21.8.1968.
Myslím na ľudí, ktorí pod hrozbou ruských uniforiem boli trestaní, väznení alebo mali pokrivené osudy a mnohokrát aj charakter.
Myslím, že títo ľudia si uvedomili, že ľudia v ruských (sovietskych uniformách ) neprispeli k vzniku demokratickej Ústavy Slovenskej republiky zo dňa 1. septembra 1992.
Myslím, že títo ľudia si skôr pri tomto pohľade spomenuli na neslávnu inváziu spojeneckých vojsk na územie Slovenskej republiky dňa 21.8.1968.
Bolo mi ich ľúto. Čo symbolizovali tie uniformy ?
P.S. : Ako protipól vyznel film vysielaný prakticky v tom istom čase na STV s názvom Katyň. Tiež bol o dôstojníkoch ruskej (sovietskej ) armády. A bohužiaľ tiež dôstojníkoch poľských.
.