Na Slovensku je 3000 miest a obcí, pričom kvalita života ich obyvateľov priamo závisí od činnosti predstaviteľov ich miestnej samosprávy.
Mnohí obyvatelia vidia evidentné porušovanie zákonov a nariadení ( často potvrdené prokuratúrou ), klientelizmus a korupciu svojich volených zástupcov. Obyvatelia Zlatých Moraviec, Tornale, Vinodola, Brunoviec či obce Švedlár, ale určite aj iných by o tom určite vedeli mnohé povedať.
Niektorí, veriac v právny štát, skúsili bojovať s nezákonnosťou ako vedeli. Začali ( štatistickým ) Najvyšším kontrolným úradom ( ktorému aj vláda verí tak, že mu pre istotu nechá kontrolu zopakovať), pokračovali ombudsmanom (ktorý síce ochotne, ale v tejto oblasti neúčinne poradí).
Iní to skúsili žiadosťami o sprístupnenie informácií a po ich nesprístupnení sa obrátili na Obvodný úrad s podozrením, že bol spáchaný priestupok na úseku práva na informácie. Časť z nich potom oslavovala, že povinná osoba ( najčastejšie starosta ) dostal pokutu za nesprístupnenie informácie, ale v návale radosti si neuvedomili, že sankciu zaplatil často z obecnej kasy a na ďalšiu žiadosť o informácie potrestaný opäť nereagoval.
Posledná skupina odvážlivcov sa obrátila na prokuratúru, ako základného ochrancu, ktorý dbá na dodržiavanie zákonnosti orgánmi verejnej správy a teda aj územnej samosprávy. Bohužiaľ nevedeli, že v našom právnom štáte v oblasti samosprávy nemá ani generálna prokuratúra právo zrušiť akékoľvek nezákonné uznesenie či nariadenie obecného zastupiteľstva ktorejkoľvek obce na území Slovenskej republiky. Tá obec dokonca nemá ani povinnosť vyhovieť protestu prokurátora, ktorý nezákonnosť konštatuje vo svojom rozhodnutí. V médiách sa často uvádza, že nejakým podnetom sa už zaoberá prokuratúra. Načo! Ako som sa dnes z médií dozvedel v obci Švedlár prokurátor vyše 100x (slovom stokrát) protestoval proti nezákonnému rozhodnutiu orgánu miestnej samosprávy v obci Švedlár a napriek tomu neuspel.
Zostáva podľa vývoja posledných udalostí skutočne obyvateľovi v takejto obci zohnať si kamión, zvolať médiá a vysvetľovať ? A možno by aj v Televíznych novinách a správach na komerčných televíziách verejnosť zaujali problémy, ktoré majú obyčajní ľudia so samosprávou v obciach a mestách viac ako potkany na sídlisku Lunik IX alebo cukrové róby „prominentov “ na plese v opere.
Bohužiaľ na Slovensku nie je len málo kamiónov na tento účel, ale aj málo ľudí, ktorých tieto veci trápia. Uvidíme aké prekvapenie nám pripravia naši zástupcovia v roku 2010 veď idú aj komunálne voľby.
P.S.: A možno niekto založí Úniu obyvateľov nespokojných s nezákonnosťou a aroganciou vo svojom meste či obci ( ÚNAMO. )
P.S.2: Ak máte záujem ozvite sa, možno sa mi ten prípravný výbor skutočne ozve.