Je pravdou, že nie je fér voči ostatným zamestnancom, ak ide niekto do dôchodku ako 33 ročný. Každý, kto tvrdí, že dôchodky policajtov sú nespravodlivé má pravdu. Ale treba sa na tento problém pozrieť aj druhej strany.
Je pravda, že dnes výška mnohých policajných aj vojenských dôchodkov predstavuje sumu nad 1000 €, ale zároveň je pravdou, že je mnoho policajných a vojenských dôchodcov, ktorých výška zďaleka nedosahuje uvedené hodnoty, napriek tomu že odslúžili v ozbrojených zložkách aj viac ako dvadsať rokov. Dovolím si tvrdiť, že najvyššie dôchodky majú výsluhový dôchodcovia polície, ktorý väčšinu svojej policajnej praxe odslúžili v socializme. Ich ohrozenie ( pri všetkej úcte ) nemožno porovnávať s ohrozením dnešných policajtov priamo vo výkone. Oni pracoval v dobe, keď policajt respektíve príslušník ZNB mal autoritu, rešpekt a štruktúra páchateľov a kriminality sa nedá porovnať s dnešným stavom. Naháňať disidenta, prípadne páchateľa rozkrádania majetku v socialistickom vlastníctve nemožno porovnávať s nebezpečnosťou a brutalitou dnešných zločincov.
Policajt, ktorí majú dnes odslúžených 15 až 20 rokov nastupovali do polície v čase, keď o prácu policajtov nikto nemal záujem. Nastupovali v čase, keď sa policajtom nechcel stať pomaly nikto. Nastupovali so neznámeho prostredia, do prostredia nebývalého nárastu kriminality, nových foriem zločinu a tiež do prostredia, keď po jednej z najväčších amnestií bolo na slobodu prepustených mnoho väzňov.
Je pravdou, že mnoho ľudí išlo k polícii z dôvodu stability zamestnania a sociálnej istoty. Drvivá väčšina policajtov, ktorí dnes slúžia v Policajnom zbore však išla do zboru z presvedčenia, že pomôžu spoločnosti a táto práca respektíve ich predstavy o nej ich zaujímali.
Nie náhodou sa dlhé roky nedarilo, a myslím si, že sa stále nedarí, naplniť všetky voľné miesta v rámci Policajného zboru tak, aby boli všetky miesta obsadené. Táto práca okrem priameho nebezpečenstva ( keď napríklad nevycvičení policajti sú nasadený proti vrahom alebo hliadka obvodného oddelenia nevie, kto ich čaká za dverami pri zákroku proti agresívnemu výtržníkovi ) zahŕňa rôzne obmedzenie od možnosti zvoliť si lekára, nemožnosť politickej či podnikateľskej aktivity a iné. Toto riziko si policajt do zboru uvedomoval rovnako ako xistenciu sociálneho systému.
Súhlasím s každým, že voči ostatným pracujúcim je postavenie policajných dôchodcov neférové a je potrebné tento systém zmeniť. Ale z hľadiska zákonnosti, rovnosti príležitostí, logiky a spravodlivosti prichádza do úvahy jediné riešenie. Treba nastaviť nový dôchodkový a sociálny systém pre policajtov, ale tento systém treba zaviesť pre policajtov, ktorý nastúpia od účinnosti nového zákona. Treba stanoviť jasné pravidlá ich sociálneho a dôchodkového zabezpečenia. Treba umožniť policajtom sporiť v druhom pilieru ( čo im teraz zákon neumožňuje), je potrebné im prispievať na sporenie v treťom pilieri ( čo im na rozdiel od vojakov zamestnávateľ neumožňuje ).
V tejto súvislosti mi nedá nespomenúť situáciu starostov obcí, z radov ktorých sa ozývajú požiadavky o akúsi obdobu výsluhových dôchodkov po ukončení mandátu a pritom starostovia kandidovali a boli zvolení do funkcií na vopred dané funkčné obdobie na rozdiel od policajtov, ktorý prácu v polícii berú ako svoje celoživotné povolanie.
Je nesporné, že verejnosť si spája policajtov hlavne s dopravnými policajtmi, ktorí ich obťažujú svojou prítomnosťou na cestách, prípadne príslušníkmi poriadkovej polície, ktorí ľudí obťažujú pri udržiavaní verejného poriadku, ukladaní pokút v doprave a pri podobných nepríjemných situáciách.
Je potrebné priznať, že v celom Policajnom zbore dnes vládne neistota. Po výsledkoch volieb kolujú zaručené fámy o plošnom rušení policajných dôchodkov . V tejto súvislosti by si poslanci pri schvaľovaní tohto zákona mali uvedomiť aj jednoduchú skutočnosť. Okrem policajtov, ktorí dávajú pokuty a „obťažujú ľudí v snahe zabezpečiť verejný poriadok “ je v polícii veľká skupina odborníkov, ktorých skúsenosti a znalosti sú nenahraditeľné.
V prípade, že poslanci siahnu na policajné dôchodky všetkých dnes slúžiacich policajtov 90 percent policajtov, ktorí majú odslúžených v polícii 15 rokov dá výpoveď. Policajta slúžiaceho na obvodnom oddelení je relatívne jednoduché nahradiť novým. Vychovať kvalitného pracovníka operatívnej služby, špecialistu alebo agenta je prakticky nemožné v priebehu niekoľkých rokov. Aj verejnosť by si mala uvedomiť, že mnoho policajtov pracuje na odhaľovaní organizovaného zločinu, detskej prostitúcie, extrémizmu či obchodovania s drogami a zbraňami.
Predpokladám, že v špecializovaných útvaroch pracujú dnes odborníci s niekoľkoročnou praxou a skúsenosťami. V prípade, že by väčšina z nich opustila rady Policajného zboru, by nebola ohrozená len funkčnosť Policajného zboru. Týmto opatrením by bola ohrozená samotná bezpečnosť štátu z dôvodu absencie pracovníkov na odhaľovanie organizovaného zločinu či policajtov pracujúcich v kriminálnom prostredí pod legendou.