Hlavným ( a nie novým ) problémom slovenskej polície je vybudovať a udržať si dôveru občanov. Ako si ju však polícia získa ?
Podľa prezentovaných informácií ako policajti máme plán zníženia počtu dopravných nehôd vo svojom obvode, plán o koľko viac prípadov trestnej činnosti (krádeží,podvodov,drog... ) odhalíme, alebo o koľko viac priestupkov v doprave máme zistiť. Skutočne naplnenie týchto cieľov zvýši kredit slovenskej polície u občanov ?
Zjednodušene povedané : Ak objavíš trestný čin získaš ako policajt plusové body. Toto platí napriek skutočnosti, že jednou z hlavných úloh polície je prevencia a predchádzanie páchaniu trestnej činnosti. Policajti na malých obvodných oddeleniach PZ, ktoré majú v obvode pár dedín stoja pred dilemou : „Mám pôsobiť preventívne, alebo vyhľadávať trestné činy. “ V extrémnom prípade pri dnešnom hodnotení policajtov ak policajt bude preventívne pôsobiť tak, že trestná činnosť páchaná nebude, žiadnu nemôže vyhľadať a teda budem vyhodnotený ako nevyhovujúci policajt. Nebude ten preventívne pôsobiaci policajt na malom obvode predsa len dúfať, že ľudia neprestanú páchať trestnú činnosť ?
Keď som nastúpil k polícii väčšina policajtov (ktorých som poznal ) mala snahu odhaľovať trestnú činnosť, respektíve dokázať trestnú činnosť ľuďom o ktorých sme nepochybovali, že ju páchajú. Ako je to dnes ? Aj dnes v mnohých mestách o mnohých ľuďoch všetci (nie len policajti ) vedia, že sú to ľudia páchajúci zločiny. Majú aj dnes skutočne všetci policajti záujem odhaľovať skutočných zločincov ? Alebo majú policajti záujem naplniť štatisticky stanovené kritériá, aby boli dobrí v očiach svojich nadriadených ?
Z pohľadu občana by som nebol spokojný s políciou, ktorá síce znížila celkovú kriminalitu (rozumej evidovanú), ale ja sa zároveň bojím poslať svoju dcéru samu na ulicu. Z pohľadu občana budem spokojný, keď polícia pôjde po krku ľuďom o ktorých každý v meste vie, že sú zločincami a bude sa snažiť trestnú činnosť im dokázať.
Z pohľadu občana ma viac poteší jedno odhalené laboratórium na výrobu pervitínu, alebo výrobňa marihuany ako 15 odhalených konzumentov drog. Z pohľadu štatistiky (hodnotenia policajtov ) však 15 konzumentov predstavuje 15 prípadov, kým jedno odhalené laboratórium jeden prípad. Čo bude pre policajtov v teréne jednoduchšie, keď majú zvýšiť počet odhalených prípadov ?
Občana nezaujímajú štatistiky a pravdepodobne im ani nerozumie. Občana viac poteší, keď sa „podnikateľ„ typu Mikuláš Vareha prestane vysmievať štátnym orgánom a budú právoplatne odsúdený ako prichytenie ľudí kradnúcich z lesa drevo na kúrenie.
Verejnosť nezaujíma pokles kriminality o 0,5 % , ale určite by ju potešilo, keby polícia odhalila biele kone skôr ako sa stanú obeťami vraždy.
Verejnosť určite viac poteší odhalenie prípadov zneužívania právomoci orgánmi verejnej správy, machinácií pri verejných súťažiach, obchodovania s drogami či zbraňami ako nárast objasnenia drobných krádeží o jedno percento.
V poslednom období v polícii a justícii začína viať nový vietor. Otázkou zostáva, akou silou a akým smerom tento vietor bude fúkať a koľko špiny sa mu podarí upratať.
Nový vietor v oblasti odhaľovania a trestania zločinu na Slovensku môže spoločnosť očistiť od špiny, ale rovnako tak sa tento vietor môže ľahko rozbiť na vetrolamoch, ktoré v podobe pevných sietí utkali členovia organizovaného zločinu prerasteného do verejnej správy.
P.S.: Tak ako občania potrebujú mať z polície pocit bezpečnosti a istoty, tak policajti potrebujú na svoju prácu aspoň istotu, že sa nebudú po každých parlamentných voľbách obávať aká reorganizácia ich zasa čaká.