Prišli bratia Ukrajinci ...

Tieto slová rusínskej piesne ma napadli, keď si spomeniem na tohtoročný letný jednodňový a k tomu ešte nákupný výlet k naším východným susedom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Začalo to nevinne. Pár spolužiakov z vysokej na chate v blízkosti Zemplínskej Šíravy sa rozhodlo jeden pekný večer pri ohníku, že ta skúsia ísť. Potužení alkoholom a značnými skúsenosťami jedného spolužiaka s takýmito výletmi sme sa dohodli, že skoro ráno vyrazíme.

Samozrejme, že zo skorého rána bol pomaly obed a z veľkého počtu záujemcov sme ostali traja v plnej zbroji, t.j tí, ktorí si ako-tak pamätali, kde majú ruksak s cestovnými pasmi. Avšak ani to tak neprinútilo pousmiať sa nášho skúseného kolegu z tohto kraja ako situácia na hranici pri kontrole na ukrajinskej strane. Pred nami stálo auto s košickými ŠPZ-tkami, kde zrejme skupinka mladých báb si vyšla nakupovať. Už z ich chaotického správania bolo vidieť, že je to ich prvá návšteva. A bratia z Ukrajiny sa potešili. Postupne sa na nich poodbavovali všetci, ktorí len mohli tým, že "dôslednou" kontrolou u nich stále čosi našli a za to "čosi" si vypýtali všimné. Len slečnám nikto nevysvetlil, že všimné je v hrivnách a nie v eurách, čo naše krásne baby vyšlo o dosť drahšie. Zľutovali sme sa nad týmito slečnami z metropoly východu a doprevadili ich aspoň na trh, to keď sa za hranicou pýtali na cestu jedného taxikára a ten im navrhol, že ich tam odvezie a aj privezie a že pre nich spraví dobrú cenu, čo u neho znamenalo tridsať eur.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Konečne sa mohlo nakupovať a zjednávať. Samozrejme, že nás najviac trápil tovar s krátkou trvanlivosťou - alkohol, pivo a nejaké cigaretky. Našťastie toho mali všade dosť a tak aj naše nakupovanie skončilo pomerne rýchlo. Cestou z trhu nás ešte zastavila hliadka. Tá kontrolovala dôsledne len do chvíle, pokiaľ neobjavila v pase vodiča "všimné", potom sme už pre ňu neboli zaujímaví. Podobne tomu bolo aj pri hraničnej kontrole na ukrajinskej strane, za päť hrivien by človek mohol preniesť hoci aj tank v kufri. Vzbudili sme však pozornosť miestnych voľne sa pohybujúcich psov - sabák. To keď sme vytiahli pečené klobásy ešte zo Slovenska, tak sa na nás žiadostivo zadívali ako Dede na trhu v Bratislave.

Skryť Vypnúť reklamu

V diaľke sa na nás už usmievala hviezdičková tabuľa s názvom našej vlasti, no to sme ešte netušili, že hoci sme len pár metrov od domoviny, prejsť ich bude časovo asi tak ako zdolať hrebeň Nízkych Tatier. Ešte dobre, že so sabakami sme sa nedelili o klobásky napoly. Aspoň že nám to dlhé úmorné čakanie "spríjemňoval" David Guetta z étera päťkrát za hodinu s tou istou skladbou a podobne tomu bolo aj u ďalších pár interpretov, na ktorých mená a hriechy sa už nepamätám.

Konečne ! Povedali sme si a posunuli auto do colného priestoru na bielu čiaru, keď tu zrazu sa na nás vyrútila namaľovaná "blonďa" s dlhými nechtiskami ako nejaká slečna z titulky Playboya, ktorá si len odbehla a momentálne sa hraje na hraničnú policajtku. S meravým výrazom tváre a la "Lady Gaga" - bezmäsitá sa ukájala na pár centimetroch, ktoré prekročil predok auta a neoblomne trvala na reverznom chode, čo kolega za volantom ohodnotil poznámkou: "To ju doma nik nevie uspokojiť, že sa tu musí odbavovať na nás."

Skryť Vypnúť reklamu

A to nemal robiť. Slečna policajtka si ho premerala a asi sa jej zdal pritučný, lebo si zaumienila dať mu lekciu strečingu, totižto vybrať celý obsah kufra aj s rezervou a dať to späť. Podobný úkon musel spraviť ešte raz, ale kto by si v tom momente pomyslel, že to bude skoro až o dve hodiny kvôli výmene smien. Mierne vyvedený z miery z dlhého čakania a z prístupu k práci u naších colníkov sme konečne došli na chatu, kde nás už čakali s narazeným sudom piva so slovami "no konečne došli aj bratia z Ukrajiny".

A pri povestnej "čerešničke na torte" za uplynulým dňom v podobe zlatistého moku sme mali prinajmenšom pár ďalších dobrých tém na rozhovor.

Tomas Baksay

Tomas Baksay

Bloger 
  • Počet článkov:  66
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Chalanisko ... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu