Typická cesta z východu Slovenska naspäť na západ. Vlak po sviatkoch zbiera posledné "kusy Bratislavčanov" z ich domova späť. Počas skoro 9-hodinovej cesty sa okolo vás vystrieda naozaj veľa ľudí.
Vedľa mňa sedel, na prvý pohľad, čerstvý vysokoškolský študent. Oproti nemu si sadol pán. Skôr narodený pán. Dali sa do reči, počas ktorej som zaznamenala ako sa mladý študent zakríkol: "Vysoké školy sú náročné!", vysvetľoval pánovi oproti. Vtedy mi automaticky napadli otázky. Naozaj? A všetky? Veď ich máme viac ako dosť.
Na Slovensku máme so štátnymi, súkromnými a verejnými spolu 36 vysokých škôl. Na našu, nie veľmi zaľudnenú krajinu je to pomerne vysoké číslo. Pravdou však je, že by nemohli existovať len školy s napríklad technickým zameraním. Tak isto ako nemôžte dať rybe a opici rovnakú úlohu vyliezť na strom, tak isto nemôžeme čakať, že každého maturanta bude doktor. Problémom nie je vybrať si čo študovať, ale skôr kde to študovať. Myslím si, že nie ja mať titul ako titul. Školy sú si vedomé, že sú od štátu financované podľa počtu prijatých študentov. Možno aj to je dôvod nižšej kvality niektorých vysokých škôl. Je však pravdou, že aj vysoký počet maturantov využíva túto možnosť byť ešte dobrú chvíľu, v podstate bezstarostným študentom.
Poznáme určite veľa prípadov, kedy náš bývalý skoro prepadajúci spolužiak na strednej škole, študoval na vysokej škole možno aj necelé dva semestre. Prečo nie. V určitých prípadoch dostať štipendium, rôzne študentské zľavy, život bez rodičov plný zábavy. Študovať na vysokej škole na Slovensku určite nie je zbytočné, len vedieť kde to študovať a byť v neposlednom rade cieľavedomý. Mali by sme si vážiť, že môžme na Slovensku študovať vysokú školu v podstate zadarmo, a že máme toho tak veľa na výber. V zahraničí je to iné. Veď čo by len dala moja rodina, ktorá žije v zahraničí, za to aby mohla "zadarmo" ich dcéra študovať na vysokej škole. Školy sú len na jeden rok štúdia veľmi finančne náročné, čiže bez študentskej pôžičky (ak nieste dieťa Kate a Williama) študovať nebudete.
Nemali by sme preto ísť bezhlavo študovať na najbližšiu školu s najvyšším počtom prijatých študentov na pár semestrov, ale porozmýšľať nad tým, čo naozaj chcem a teda ísť si za tým, čo som si vybral. Pokiaľ si však vyberieme život "večného študenta", ktorý sa naučil na skúšku pri najlepšom z nejakého výcucu, alebo prišiel na prednášku vytriezvieť z minulej noci, podporujeme tým len ďalej tento problém kvality vysokých škôl na Slovensku.