Mätúca rukoväť

Je dobré, keď vznikajú viacgeneračné projekty. Takým aj je aj publikácia Médiá a právo - Rukoväť k masovým médiám a verejnému právu v SR a ČR od Andreja Tušera a Zuzany Kresák Kamenskej.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Otázna je ale užitočnosť takýchto projektov/publikácií. V publikácii sú len zoradené vedľa seba (aj to iba občas) synonymá tých istých výrazov v práve a v spoločenských vedách, ktoré sa prelínajú. O čo užitočnejšie by bolo poukázať v porovnaní na ich odlišnosti, a na odlišný právny alebo mediálny význam týchto pojmov, a nie iba ich postaviť vedľa seba.

Nielen to – niektoré zaradené výrazy vyvolávajú otázky zmysluplnosti. Napríklad ako súvisí výraz „obec“ s médiami a právom? Iste, všetko so všetkým súvisí, ale potom by sme sem mohli zaradiť aj desaťtisíc ďalších slov. Okrem toho, pozorný čitateľ síce pochopí, že aj obec môže vydávať alebo vlastniť médiá, ale nie je to nikde explicitne uvedené v rámci tohto hesla. Ani tu nie je žiadny odkaz na napríklad miestne či lokálne médiá.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ďalšie výrazy, ktoré nedávajú žiadny zmysel z pohľadu štúdia médií a práva sú: „Súdna rada Slovenskej republiky, poslanecká imunita, republika, štátna hymna, štátna vlajka, štátna pečať, štátne občianstvo, štátne symboly,štátny znak, vedeckovýskumné smery, atď, atď.

Niektoré výrazy absentujú, alebo sú podávané z pohľadu práva, nie z pohľadu médií. Ide napríklad o výraz „ombudsman“, ktorý odkazuje na výraz „verejný ochranca práv“. Vôbec sa ale nedozvieme, že v niektorých krajinách majú niektoré médiá ombudsmana, ktorý rieši podnety čitateľov či recipientov všeobecne.

Rovnako výraz parlament nám nič nepovie, že existuje napr. Výbor pre kultúru a médiá a aký je jeho kompetenčný vzťah či už k médiam verejnej služby alebo k Rade pre vysielanie a retransmisiu. Podobne, máme tu úplne zbytočne výraz „monarchia“, ale už nie výraz „ministerstvo kultúry“, ktoré predsa predkladá väčšinu návrhov zákonov týkajúcich sa médií.

SkryťVypnúť reklamu

Vcelku rozsiahly výraz „súdy“ nám nič nepovie, aký význam majú krajské súdy a Najvyšší súd vo vzťahu k rozhodnutiam RVR, t.j. kedy sa treba obrátiť na ktorý súd.

Výraz „suverenita ľudu“ nám nič nepovie, že médiá plnia podľa niektorých teórií zástupcu suveréna v období medzi voľbami, alebo permanentne ako „strážny pes demokracie“.

A takto by sme mohli pokračovať. Je škoda, že autori sa nezamysleli nad zmysluplnosťou svojej činnosti, a je hanba, že recenzenti prof. Svák a prof. Pavelka postupovali rovnako ľahostajne alebo neprofesionálne k hodnoteniu tohto paškvilového produktu.

Oskar Bardiovsky

Oskar Bardiovsky

Bloger 
  • Počet článkov:  45
  •  | 
  • Páči sa:  0x

a tak si tu obcas kritizujem a kritizujem a kritizujem... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
SkryťZatvoriť reklamu