Oskar Bardiovsky
Editori aj experti sú asi unavení po dovolenke
Aspoň tak to vyzerá podľa dnešnej tlače.„Sto vojakov tvorilo légiu“, cituje údajný výrok etnologičky dnešný Nový Čas.
a tak si tu obcas kritizujem a kritizujem a kritizujem... Zoznam autorových rubrík: Súkromné, Nezaradené
Aspoň tak to vyzerá podľa dnešnej tlače.„Sto vojakov tvorilo légiu“, cituje údajný výrok etnologičky dnešný Nový Čas.
Dnes denník Sme opäť uverejnil komentár, ktorý klame. Ukrajinský autor v ňom tvrdí, že Rusko napadlo Gruzínsko v roku 2008. Ako dôvod navyše uvádza ďaľšie vymyslené bludy.
Pri príležitosti výročia rusko-gruzínskej vojny ma zarazilo ma, ako skresľujú dejiny tak Sme, ako aj Denník N. Obidva denníky viac alebo menej jednoznačne tvrdia, že vojnu začalo Rusko.
Veľa sa hovorí aj píše o alternatívnych interpretáciach udalostí, ale v podstate sa zdá, že celá história je len alternatíva. Iba sa na to jednoznačne neupozorňuje, a to ani v školách či v médiách.
Nie som angličtinár, ale už som si viackrát všimol na výstavách, že naši umelci či skôr realizátori umeleckých výstav majú ešte chabejšie znalosti angličtiny ako ja. Príklad? Výstava Sen & skutočnosť.
Konkurzy na miesta vo verejnej správe a na VŠ majú svoje špecifiká. Tu je jeden taký prípad. Výber vedúceho zamestnanca na FSEV UK v Bratislave. Už podľa zverejnených podmienok sa dá usúdiť, že tu ide o frašku na konkurz.
Áno, aj pútavo sa dá písať o mediálnej zábave, hoci robiť to súčasne aj vedeckým štýlom je už problém.
Je záhadou, prečo vychádzajú publikácie, ktoré sa opierajú o inštitucionálnu aj individuálnu podporu akože renomovaných vydavateľstiev a garantov, resp. recenzentov, ale obsahujú konkrétne bludy.
Je dobré, keď vznikajú viacgeneračné projekty. Takým aj je aj publikácia Médiá a právo - Rukoväť k masovým médiám a verejnému právu v SR a ČR od Andreja Tušera a Zuzany Kresák Kamenskej.
Dnes odvysielala STV (RTVS) druhú časť dokumentu Čierne slnko nad Hirošimou. Prezentovala v ňom ako viac-menej jednoznačne dokázané tvrdenie, že - ako inak - zlí Američania zhodili atómovú bombu na Hirošimu a podobnú bombu na Nagasaki vlastne len kvôli tomu, aby si ich vyskúšali.
Dorota Nvotova bola v USA a s citatelm tyzdennika .tyzden, (10/2013, s..57) sa podelila so svojimi dojmami. Ako to uz byva, nepochopila podstatu a rozculovala sa na nespravnom mieste, respektive ohladom spravneho postupu.
Výber titulku zobrazuje morálne hodnoty autorov článku, aj keď by malo ísť o neutrálne spravodajské články. To všetci vieme, alebo aspoň podvedome tušíme. Takže čo to vypovedá o autoroch článku, ak o výpovediach svedkov na polícii či prokuratúre napíšu, že "udali svojich kolegov"? Nuž nič iné, iba to, že pravdivá výpoveď na polícii je podľa Burčíka, Kerna a Tódovej "udanie".
Mrzi ma, že SME neprináša podstatné informácie, ale aj nezmyselné a neužitocné táraniny. Príklad? Dnešný članok : Židovský historik napísal knihu o svojom susedovi, Adolfovi Hitlerovi
Dnes je možné vydať knihu na hocijakú tému a hocikomu. To je pozitívny jav. Menej pozitívny jav je, že dnes sa môžu jednoduché komentáre vydávať za niečo analytickejšie, hoci súčasne treba priznať, že autor sám sa označuje aj neoznačuje za analytika. O čo ide? S. Abrahám vydal zbierku svojich komentárov, väčšinu z nich aj publikovaných v posledných rokoch v tlači. Jej zmysel nie je jasný, kedže autor sám tvrdí, že žiadne analytickejšie odpovede neponúka (s.154), hoci predtým sa označil za analytika (s.149. Ďalej, Abrahám síce tvrdí, že jednotlivé články v úvode obsahujú aj „teoretickú časť z určitej oblasti politológie“ (s.11), ale v skutočnosti v úvodných riadkoch (tlačených kruzívou) žiadnu teóriu nenachádzame.
Autorka si za cieľ publikácie (učebného textu) stanovila „..rozšíriť sumu existujúcich poznatkov o prostriedkoch masovej komunikácie...“ Treba hneď úvodom povedať, že toto sa jej veľmi nepodarilo.
Človek by si myslel, že sa stratia. Oni sa ale nestratili. Sú späť. Kto? Mečiarovskí nacionalisticko-populistickí propagandisti. A tentoraz sú aj oficiálne platení štátom, teda nami. Ako je to možné?
Medzi pozitíva patrí napríklad zbavenie povinnosti uverejnenia opravy, ak „môžu dokázať pravdivosť skutkového tvrdenia, o ktorého opravu sa žiada“ alebo ak „by bol uverejnením opravy spáchaný trestný čin, priestupok, iný správny delikt alebo by jej uverejnenie bolo v rozpore s dobrými mravmi“, prípadne ak „by uverejnenie opravy bolo v rozpore s právami a právom chránenými záujmami tretej osoby“.
Pavol Dinka, člen Rady pre vysielanie a retransmisiu, vyprodukoval po niekoľkoročnom úsilí zbierku krátkych príspevkov prevažne na mediálne témy, ktoré sa vyznačujú logicko-argumentačnou silou na intelektuálnej úrovni žiaka základnej školy. Sorry, ale naozaj je to tak.
Anglosasi vraj majú vlastný štát, a dokonca aj veľvyslanectvo na Slovensku.
Aj keď ich neuznávame, mali by sme poznať ako komunikujú. Reč je o kresťanoch.