Podľa údajov ministerstva financií za programové obdobie 2014-2020 sme nedokázali vyčerpať 158,33 miliónov eur. Z hľadiska podielu to predstavuje 1% z celkového objemu 14,5 mld. Eur, ktoré boli z rozpočtu EÚ pridelené Slovenskej republike.
Od samého začiatku tohto miliardového strašiaku, teda asi od konca roka 2020, to bolo viac-menej jasné, že posledné roky čerpania budú najsilnejšie a obrovská fúga spôsobená slabým tempom sa bude znižovať.
Týmto by sme mohli dať bodku za celým prípadom, ale sága pokračuje ďalej. Ministerstvo financií zverejnilo údaje už aj za aktuálne programové obdobie na roky 2021-2027, čiže najmä za (Mega)Program Slovensko. Stav údajov je k 31.1.2025. Opäť je v hre miliarda.
Do konca roka 2025 bude potrebné vyčerpať 1,153 mld. Eur.
Objem čerpania ku koncu januára 2025 je 420,2 mil. eur, čo predstavuje 3,3% z celkového prideleného objemu 12,8 mld. eur. Tých povinných 1,153 mld. je trikrát viac, ako zatiaľ čerpáme, tvorí 9% z celkového objemu. Takže na konci 2025 by sme mali skončiť s podielom aspoň 12,3% vyčerpaných EU-zdrojov.
Pokiaľ by boli procesy v plnom prúde, zrejme by bolo možné bez problémov vyčerpať za rok aj miliardový balík finančných prostriedkov. Veď si zoberte celkové pridelené zdroje EÚ pre Slovensko, ktoré musíme minúť za 9 rokov. Na jeden rok v priemere pripadá 1,42 mld, čo by mala eurofondovská mašinéria bez akýchkoľvek problémov zvládnuť.
Dôvodov na obavy je niekoľko. Bude sa meniť minister investícií, čo zrejme neprispeje k zrýchleniu. Postupný odchod ministra na post predsedu parlamentu bol už avizovaný dávnejšie, ale presun ministerstva pod patronát inej politickej strany je úplne nová vec. Môže to viesť k spomaleniu čerpania, prípadne na určitý čas aj k stagnácii. Všetko závisí od skutočnosti, aké zmeny urobí nový minister v nastavení eurofondov. Nebude dobré ani to, ak neurobí nič – je nutné čo najskôr prijať opatrenia na zrýchlenie čerpania. Ináč sa už bude sypať popol na jeho hlavu za prípadné nedočerpanie tohtoročného finančného záväzku. Nový šéf eurofondov prakticky nebude mať na výber. Ak chce zlikvidovať miliardovú rezervu, musí okamžite po usadení sa do svojho kresla dupnúť na plyn.
Nie je možné za súčasnej situácie ani len približne odhadnúť, ako sa budú v tomto roku vyvíjať udalosti v eurofondoch. Môžeme len dúfať, že čerpanie sa výraznejšie pohne a podarí sa niečo minúť už aj z tých zvyšných dvoch miliárd (cca. 26% z celkového objemu), ktoré je potrebné vyčerpať do konca roka 2026.