Podhradskú kotlinu zalievala hmla do polovice výšky priľahlého Braniska. Prvé lúče slnka sa cez ňu začali predierať až na poludnie. Možno aj to ovplyvnilo malú účasť pozvaných hostí. Tí, ktorí prišli, sa mohli dozvedieť niektoré podrobnosti z minulosti. Hodkovský kaštieľ postavil Štefan X. Csáky, ďalšími majiteľmi boli syn Juraj IV., po ňom Emanuel, Theodor, Koloman Csáky, poslednou majiteľkou bola jeho dcéra Elena (1885 – 1965), vydatá za anglického milionára Forbesa. Pre ochranu prírody na Slovensku je dôležité, že už v roku 1927 dali majitelia Hodkoviec súhlas na vyhlásenie časti Dreveníka za rezerváciu. Kaštieľ bol koncom 18. storočia prebudovaný na luxusné sídlo v klasicistickom slohu, ku ktorému bolo neskôr pribudované romantické sídlo. Okolo kaštieľa bol vysadený park s mnohými vzácnymi drevinami. Keďže pôvodne slúžil kaštieľ ako letné sídlo majiteľov Spišského hradu, bol s ním spojený vozovou cestou, okolo ktorej bola od parku vysadená aleja.
Aleja dnes patrí medzi najstaršie a najzachovalejšie na Slovensku. Tvorí ju 62 stromov starých až 230 rokov s priemernou výškou 20 metrov. rastú tu lipy, javory a borovice. Časťou aleje prechádza náučný chodník Sivá Brada – Spišský hrad – Dreveník.
Súčasťou náučnej lokality je ešte hraničný kameň hodkovského panstva, zachovaný dodnes v teréne na pôvodnom mieste, ktorý sa rozpadáva napriek tomu, že je vyhlásený za kultúrnu pamiatku, ako aj tzv. Skala tragédie v dolnej časti aleje. Náučnú lokalitu, opatrenú tabuľou a tlačeným sprievodcom – skladačkou realizovala Asociácia strážcov chránených území Slovenska v spolupráci so Správou Národného parku Slovenský raj a celý projekt sa uskutočnil vďaka grantovému programu „Šanca pre váš región“ Konta Orange, n. f.
Kým sa toto všetko prítomní dozvedeli, slnko sa opatrne predralo cez hmlu a zalialo kraj lúčmi. Jasná modrá obloha chvíľu zápasila s poslednými zdrapmi kondenzovaného vzduchu, no o chvíľu definitívne prevzala vládu do svojich rúk. Aleja, ktorá sa chystá na zimný odpočinok, kontrastovala s bielymi skalami dreveníckeho Kamenného raja, všetko zaliate nízkym poludňajším slnkom, v opare dychu ustupujúcej hmly. Obraz ako vystrihnutý z historického filmu.
Foto M. Barlog