Prechádzku môžeme začať pohľadom na ďalšiu skalu – v masíve Sivca sa strmé skalné steny týčia nad údolím Hornádu, ktoré zaliali vody Ružínskej priehrady. V oblasti je rozsiahly novootvorený náučný chodník, takže pútnici krajinou sa môžu čo-to dozvedieť aj o histórii a hodnotách miest, ktorými prechádzajú.

Príjemná prechádzka lesom končí na skalnatom hrebeni temer 915 metrov vysokej Folkmarskej skaly. Vzácna vegetácia prežíva v exponovanom vápencovom reliéfe napriek tomu, že uprostred leta dýcha z rozpálených skál horúčava.

Takto vyzerá skala zo sedla Zemičky (cca 705 m n. m.), ktoré je predelom medzi Folkmarskou a Murovanou skalou. Odtiaľto sa strmým lesným chodníkom musíme vydriapať opäť na hrebeň, ktorým sa dostaneme do nadmorskej výšky temer 899 metrov. Napriek tomu je tento výstup o niečo menej namáhavý, ako opačným smerom – zo Zemičiek na Folkmarskú skalu.

Z hrebeňa Murovanej skaly zbadáme ďalší cieľ nášho putovania – až 40 metrov vysoké veže Turnísk, ohraničené útvarmi miestnymi nazývanými Najvyššia (vľavo) a Veľkonočná turňa (vpravo). Pre cezpoľných – turňa je na Spiši veža.

Najvyššia turňa.

Mohutná, viac než 10 metrov vysoká gotická skalná brána, miestnymi nazývaná Klemba, je úžasným prírodným výtvorom, pod ktorým zatají dych každý obdivovateľ prírody. Celý je oskobovaný od hojne sa vyskytujúcich horolezcov, posprejovaný primitívnymi nápismi, v jednom kúte očadený bivakovým ohniskom. Ako vidno, nie všetkým sa dych zatají...


Múr v páľave poludňajšieho slnka.

Kameň a drevo.

Posledný pohľad na Turniská predtým, ako sa ponoríme do bukového lesa s príjemne zurčiacim potokom.

A takto sa nám ukážu ešte raz z lúky pri Kojšovskom potoku.

Popri ňom sa dostaneme cestou až do obce Kojšov, z ktorej môžeme opäť pozorovať Folkmarskú skalu. Rozložité skalné rázsochy sú dôstojnou dominantou svojráznej horskej obce. Kto si tento obraz raz uloží do pamäti, isto sa sem zas rád vráti.

Foto M. Barlog