Nový náučný chodník v Slovenskom raji

Minulého týždňa pribudol k ekovýchovným zariadeniam v Slovenskom raji nový náučný chodník Mokrade Hnilca v lokalite Dobšinská Ľadová Jaskyňa. Keďže ide o jednu z najviac navštevovaných lokalít v národnom parku, náučný chodník vhodne doplní paletu možností trávenia času pri čakaní na vstup do jaskyne.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Ide o jeden z prvých náučných chodníkov tohto typu na Slovensku. Desať zastávok s množstvom informácií o cenných a zraniteľných biotopoch z veľkej časti prepája parketový chodník, ktorý umožňuje návštevníkovi prejsť suchou nohou uprostred trvalo podmáčaných spoločenstiev. Chodník s dĺžkou 500 metrov prepája železničnú stanicu s parkoviskom pri nástupe do jaskyne a vhodným spôsobom tak dopĺňa a obohacuje atraktívnu lokalitu.

Obrázok blogu

Vďaka Rikymu Watzkovi z Daphne, s ktorým správa NP spolupracuje dlhodobo, majú tabule náučného chodníka nezameniteľný dizajn, rovnaký, ako na mnohých ďalších miestach Slovenského raja a rovnaký, ako dnes už rozsiahla edícia odborných a populárno-náučných tlačených materiálov - brožúr a máp.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Parketový chodník a jeho zariadenia vybudovala firma Tomovy parky, ktorá má dcérsku spoločnosť na Slovensku a celý je zhotovený z agátového dreva, čo zaručuje dlhodobú trvácnosť chodníka vo vlhkom prostredí.

Zástupcovia firmy Tomovy parky.

Obrázok blogu

Chodník má perspektívu ďalšieho rozšírenia a obohatenia o nové netradičné prvky, najmä pozorovateľňu, ktorá by umožnila návštevníkom nahliadnuť do korún stromov v brehových porastoch Hnilca. Vzhľadom k tomu, že doteraz vybudovaná časť stála viac ako 30 tisíc € a vzhľadom na všeobecne známy stav v ochrane prírody ide v súčasnej dobe naozaj len o perspektívu.

Náučný chodník vznikol vďaka projektu Life, na ktorom sa Správa NP Slovenský raj podieľala spolu s Inštitútom aplikovanej ekológie Daphne a ďalšími partnermi z regiónu a ktorý spolovice financovala Európska komisia. Na otvorení chodníka sa preto zúčastnil aj monitorovací expert Európskej komisie Jan Slíva.

SkryťVypnúť reklamu

Zhromaždenie zúčastnených pri otvorení chodníka.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Koordinátor projektu za Správu NP Slovenský raj Tomáš Dražil s členmi monitorovacieho tímu.

Obrázok blogu

Jan Slíva a Viera Šefferová - Stanová z Daphne, jedného z partnerov projektu náučného chodníka.

Obrázok blogu

Otvorenie chodníka bolo záverečnou akciou v rámci ukončeného programu Life, vďaka ktorému je územie Slovenského raja obohatené o opravené a upravené turistické chodníky, náučné chodníky, informačné stredisko a ďalšie zariadenia slúžiace v prospech turistov a ochrany prírody. To, čo bežný návštevník nevníma, je ešte dôležitejšie. Vďaka projektu sa rozbehli nové partnerstvá, ochrana prírody začala byť vnímaná nie ako príťaž, ale ako príležitosť využitia územia udržateľným spôsobom. Aj vďaka projektu Life sa v Slovenskom raji pri potláčaní lykožrúta nepoužívajú chemické prostriedky, ako je tomu aktuálne v ďalších NP, podarilo sa obnoviť a udržať vzácne lúčne spoločenstvá.

SkryťVypnúť reklamu

Jan Slíva pri prestrihnutí pásky. Nový náučný chodník je otvorený.

Obrázok blogu

Prvé kroky na novom chodníku.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Ak budete mať niekedy cestu cez Dobšinskú Ľadovú Jaskyňu a chvíľu voľného času, využite ju na prehliadku nového náučného chodníka. Verím, že aj vďaka nemu sa začnete pozerať na prírodu Slovenského raja inými očami ako doteraz.

Obrázok blogu

Foto M. Barlog

Milan Barlog

Milan Barlog

Bloger 
  • Počet článkov:  308
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Starnúci muž s očami dieťaťa a dušou pubertiaka, ekológ. Zoznam autorových rubrík:  Z prírodyZápisník strážcuKrajinaAlternatívyÚletySúkromnéČierna kronika

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

277 článkov
SkryťZatvoriť reklamu