Ide o jeden z prvých náučných chodníkov tohto typu na Slovensku. Desať zastávok s množstvom informácií o cenných a zraniteľných biotopoch z veľkej časti prepája parketový chodník, ktorý umožňuje návštevníkovi prejsť suchou nohou uprostred trvalo podmáčaných spoločenstiev. Chodník s dĺžkou 500 metrov prepája železničnú stanicu s parkoviskom pri nástupe do jaskyne a vhodným spôsobom tak dopĺňa a obohacuje atraktívnu lokalitu.

Vďaka Rikymu Watzkovi z Daphne, s ktorým správa NP spolupracuje dlhodobo, majú tabule náučného chodníka nezameniteľný dizajn, rovnaký, ako na mnohých ďalších miestach Slovenského raja a rovnaký, ako dnes už rozsiahla edícia odborných a populárno-náučných tlačených materiálov - brožúr a máp.

Parketový chodník a jeho zariadenia vybudovala firma Tomovy parky, ktorá má dcérsku spoločnosť na Slovensku a celý je zhotovený z agátového dreva, čo zaručuje dlhodobú trvácnosť chodníka vo vlhkom prostredí.
Zástupcovia firmy Tomovy parky.

Chodník má perspektívu ďalšieho rozšírenia a obohatenia o nové netradičné prvky, najmä pozorovateľňu, ktorá by umožnila návštevníkom nahliadnuť do korún stromov v brehových porastoch Hnilca. Vzhľadom k tomu, že doteraz vybudovaná časť stála viac ako 30 tisíc € a vzhľadom na všeobecne známy stav v ochrane prírody ide v súčasnej dobe naozaj len o perspektívu.
Náučný chodník vznikol vďaka projektu Life, na ktorom sa Správa NP Slovenský raj podieľala spolu s Inštitútom aplikovanej ekológie Daphne a ďalšími partnermi z regiónu a ktorý spolovice financovala Európska komisia. Na otvorení chodníka sa preto zúčastnil aj monitorovací expert Európskej komisie Jan Slíva.
Zhromaždenie zúčastnených pri otvorení chodníka.


Koordinátor projektu za Správu NP Slovenský raj Tomáš Dražil s členmi monitorovacieho tímu.

Jan Slíva a Viera Šefferová - Stanová z Daphne, jedného z partnerov projektu náučného chodníka.

Otvorenie chodníka bolo záverečnou akciou v rámci ukončeného programu Life, vďaka ktorému je územie Slovenského raja obohatené o opravené a upravené turistické chodníky, náučné chodníky, informačné stredisko a ďalšie zariadenia slúžiace v prospech turistov a ochrany prírody. To, čo bežný návštevník nevníma, je ešte dôležitejšie. Vďaka projektu sa rozbehli nové partnerstvá, ochrana prírody začala byť vnímaná nie ako príťaž, ale ako príležitosť využitia územia udržateľným spôsobom. Aj vďaka projektu Life sa v Slovenskom raji pri potláčaní lykožrúta nepoužívajú chemické prostriedky, ako je tomu aktuálne v ďalších NP, podarilo sa obnoviť a udržať vzácne lúčne spoločenstvá.
Jan Slíva pri prestrihnutí pásky. Nový náučný chodník je otvorený.

Prvé kroky na novom chodníku.




Ak budete mať niekedy cestu cez Dobšinskú Ľadovú Jaskyňu a chvíľu voľného času, využite ju na prehliadku nového náučného chodníka. Verím, že aj vďaka nemu sa začnete pozerať na prírodu Slovenského raja inými očami ako doteraz.

Foto M. Barlog