Aj preto keď ma nedávno priviedli pracovné povinnosti dookolia Silice, využil som príležitosť a zašiel sa pozrieť na známe miestavyzbrojený dnešnými technickými vymoženosťami fotografickej techniky.
Jaskyňa Silická ľadnica leží v Slovenskom krase naSilickej planine juhozápadne od obce Silica. Vstupnú časť tvorí priepasť,ktorej otvor leží v nadmorskej výške 503 m na okraji výrazného závrtu. Je rútivéhopôvodu, vznikla zrútením stropu pôvodnej jaskyne. Skalná stena vo vstupnejčasti dosahuje hĺbku 91 m,celá jaskyňa má hĺbku 110 a dĺžku 1100 m. V spodnej časti vstupnéhopriestoru sa celoročne udržiava ľad, je to najnižšie položená ľadová jaskyňav Európe. Podzemným Čiernym potokom je spojená s Gombaseckou jaskyňou.Na jej dne boli zistené stopy po osídlení bukovohorskej, halštatskeja laténskej kultúry, dnešná kultúra je z dôvodu ochrany prírodyudržiavaná zábradlím v hornej časti podzemného priestoru.
Obec Silica.

Vstup do podzemných priestorov.

Umelo vytvorené schodište pustí návštevníka len ku kovovémuzábradliu, od ktorého vyzerajú ďalšie priestory takto.

Ľadová výzdoba. Skromná, ale celoročná, vydrží ajv letných horúčavách.

Do časti priestorov dosiahnu slnečné lúče, časť ostáva vovečnom tieni.

Okolitý les nakukuje do tajomnej hlbiny.


Vďaka teplotnej inverzii sa na dne priepasti udržiavajú ajhorské a tienne druhy rastlín, ktoré by v okolitom teplomilnomdubovo-hrabovom lese neprežili.

Nabažený chladu v horúcom letnom dni sa vracianávštevník späť na povrch.

K Silickej ľadnici sa môžete dostať zo žltej značky,ktorá prechádza veľkou časťou Národného parku Slovenský kras od Kružnej po Jablonovskésedlo medzi Gombasekom a Silicou alebo krátkym žlto značkovaným prepojenímmedzi malým parkoviskom pri ceste Gombasek – Silica a samotnou priepasťou.Pri jej návšteve treba mať na pamäti, že ide o národnú prírodnú pamiatku,zapísanú do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.Pohyb mimo vymedzenej galérie je zakázaný, nebezpečný a aj zbytočný –priechod do podzemných priestorov je z dôvodu ich ochrany a obnoveniapôvodných mikroklimatických pomerov od roku 1998 uzavretý.
Foto M. Barlog