Splav Dunaja II.

Ani po desiatkach nocí v stane či pod širákom nestráca spánok uprostred prírody svoje čaro...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Čunovo – Gabčíkovo

Obrázok blogu

Svitanie nad Dunajom

Najesť a pobaliť. Nikto sa nikam neponáhľa, do otvorenia plavebnej komory máme dosť času. Pobyt na vode je komplikovaný vodotesným balením všetkých vecí. Musíš premýšľať, čo najnevyhnutnejšie si nechať pri sebe, lebo pre každú ďalšiu vec musíš zájsť na breh a vybaliť celý vodotesný sud.

Vyplávali sme do ústia hrušovskej zdrže. Deň začal byť neznesiteľne horúci. Voda zdrže sa ani nepohla, úplné bezvetrie nás nútilo veslovať. Podľa vodákov dosť netradičná situácia a aj ja vyhrabávam z pamäte spomienky na prvý splav, počas ktorého bolo pre vlnobitie problematické pristáť na hrádzi. Teraz sme sa pomaly kĺzali po vodnej hladine a sledovali tisíce čajok, rybárov a ďalších druhov vtákov, hlučne okupujúcich umelé ostrovy v zdrži. Charakteristické syčanie vody, spôsobené šumením štrku na dne rieky, ktoré nás sprevádzalo od ústia Karloveského ramena, ustalo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Vtáctvo na zdrži Hrušov

Prenáška cez hrádzu zdrže do starého Dunaja nás minula – už druhý rok funguje plavebná komora, ktorú však treba vopred dohodnúť. Vplávali sme do komory, uzavretej vpredu veľkými vrátami, ďalšie vráta za nami sa zavreli a predné sa pomaly otvorili. Voda s člnmi pomaly klesala, až sme klesli na úroveň hladiny starého Dunaja, ktorá bola po nedávnych povodniach ešte stále poriadne vysoká. Pár záberov veslom a sme opäť na Dunaji.

Obrázok blogu

Plavebná komora

Obrázok blogu

Klesáme

Obrázok blogu

Starý Dunaj

Obrázok blogu

Pobrežné porasty, zaplavené vodou

Chodil som okolo Dunaja pred výstavbou vodného diela Gabčíkovo, bol som pri ňom počas výstavby a plavil som sa po ňom aj tesne po Binderovom „slávnom“ prehradení. Mám na toto „veľkolepé“ dielo svoj názor, ktorý nie je dôležitý. Beriem situáciu takú, aká je. S vodným dielom vtrhla do oblasti niekdajších ramien civilizácia v najrôznejších podobách. Najneuveriteľnejšou pre mňa bola divoká jazda bugín po poľnej ceste, paralelnej s asfaltkou na úpätí hrádze derivačného kanála. Blázni v ryčiacich strojoch v oblakoch prachu na hranici ramien plných škrekotajúcich skokanov a kvitnúceho cesnaku medvedieho boli pre mňa v tej chvíli horšími od betónových hrádzí, ktoré v minulosti pochovali stovky hektárov lužného lesa. Znechutený krátkou exkurziou na breh pýchy slovenského vodohospodárstva som sa vrátil do tichého člna.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Prívodný kanál VD Gabčíkovo

Obrázok blogu

Cesnak medvedí

Nerobím si nárok na objektívnosť, ale môj subjektívny dojem bol, že sa život z Dunaja vytráca. Keď som sa po ňom plavil pred desiatimi rokmi, poklesom hladiny spodnej vody usychali pobrežné vrbiny, ale rieka samotná bola plná vtáctva. Čochvíľa sa z hladiny dvíhali perute labutí, celou cestou nás sprevádzali nespočetné kŕdle kormoránov. Teraz sme kormorána zbadali len sem-tam, labute boli vzácnosťou, o inom vodnom vtáctve nehovoriac.

Obrázok blogu

Kormorány na Dunaji

Príjemným, ale ťažkým spestrením plavby bola prenáška na hati Dunakiliti. Dunaj je na našej strane zdvihnutý prehrádzkou z balvanov, ktorá sa nedá preplávať. Vytiahnuť čln na breh, vyprázdniť, preniesť zo päťdesiat metrov a opäť nalodiť. To by sa ešte dalo, ale v mieste nalodenia sa na tradičnej prístupovej ceste na deke okolo ohňa rozložili miestni mládenci. Ich nedobrovoľný ústup komentoval ich vodca slovníkom kočiša zo štvrtej cenovej. Bolo mi z neho smutno. Chlapec by potreboval jeden takýto splav, aby si vyčistil hlavu, opláchol dušu. A možno by mu to nepomohlo. Možno pre splav musí byť človek stvorený...

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Dunaj pod haťou Dunakiliti

Časté opúšťanie člna kvôli obhliadkam okolia Dunaja nám napokon bolo v ten deň osudným. Beznádejne sme zaostali. Obzor sa zatiahol a začalo vytrvalo mrholiť. Na pomalé príjemné splachovanie nebolo pomyslenie, v nepríjemnom daždi sme museli ostro veslovať. Dunajská cesta zrazu zhorkla, veslá oťažievali. Za každou zákrutou sme čakali vytúžený kilometrovník, no tie pribúdali len pomaly. Napokon sme sa však dočkali, objavila sa tabuľka s číslom 1820 a hneď za ňou prístav pri čárde Hullán. Vysvitlo, že ostatní zmoknutí vodáci vybavili nocľah priamo v čárde. Odpadla nutnosť rozbaľovania stanov. V miestnosti s pieckou na drevo začínalo byť príjemne teplo, zmoknuté veci pomaly vysychali.

SkryťVypnúť reklamu

Zobudil som sa hlboko v noci na strašné chrápanie. Vyšiel som pred budovu. Nad hlavou som mal jasnú hviezdnatú oblohu, pri nohách ticho čľapotali dunajské vody.

Milan Barlog

Milan Barlog

Bloger 
  • Počet článkov:  308
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Starnúci muž s očami dieťaťa a dušou pubertiaka, ekológ. Zaujímam sa o zdravú stravu a píšem články o správnom stravovaní. Recepty často zdieľam na https://adroma.sk Zoznam autorových rubrík:  Z prírodyZápisník strážcuKrajinaAlternatívyÚletySúkromnéČierna kronika

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu