Medzi vzácnych jarnýchposlov v týchto polohách patria aj niektoré dreviny. Žltokvitnúci drieňzaujme už zďaleka.

Spropagoval ho aj jedenz neslávnych obyvateľov prezidentského paláca. Kým však na výrobudrienkovice dozrejú na vetvičkách veľké červené kôstkovice, musí drieňzakvitnúť strapcami žltých kvetov. V južných častiach Slovenskéhorudohoria hojný krík na Spiši prirodzene rastie len po Gelnicua Žakarovce, ďalej do Hornádskej kotliny a Volovských vrchovnezasahuje.

Medzi vzácnostinajvzácnejšie patrí symbol slovenskej jari – poniklec slovenský. Prednedávnom nesmelo vykúkali jednotlivé kvety, dnes už kvitne v bohatých trsoch.

Ale aj nenápadnejšie a máloznáme rastliny môžu byť vzácnosťou. Endemický poddruh tarice horskej – Brymova– rastie len v Slovenskom krase a na travertínoch pri SpišskomPodhradí.

Na Slovensku je len málomiest, kde môžete nájsť v stepných trávnikoch krivec pomoranský.

Ďalší vzácny obyvateľ skál –nátržník piesočný – už odkvitol a jeho miesto zaujíma bežnejší nátržníksedmolistý s charakteristickými načervenalými stopkami listov.

Žerušničník piesočný patrínaopak k bežným obyvateľom jarných skál, odkiaľ prechádza aj na zaburinenéplochy.

Medzi nepríjemné záhradnéburiny patrí aj zádušník brečtanovitý. V prirodzených spoločenstvách, kdemá každý druh svoje vymedzené miesto a poslanie, je len prímesouv jarnom koberci kvitnúcich druhov.

Trávy majú na kvitnutie eštečas, ale aj tu sú výnimky. Popri ostrici nízkej, ktorá kvitne medzi prvými,nájdeme v týchto dňoch na vhodných miestach ostrevku vápnomilnú, ktorátvorí samostatné spoločenstvá na presne vymedzených plochách.

Na kvitnutie skalnicesrstnatej si musíme počkať až do neskorého leta. Jej mäsité listyv charakteristických guľovitých ružiciach pútajú pozornosť návštevníkovprírody už od skorej jari.

Foto M. Barlog