Medvedia jaskyňa

Písmo: A- | A+

Medvedia jaskyňa vo svahu Tomášovskej Belej v Slovenskom raji je, žiaľ, jedným z dôkazov hlúposti ľudí. Neznáma, tajomná, neprístupná priťahuje od svojho objavenia nielen nadšených speleológov, ale aj húfy amatérskych rabovačov kostí, ktoré, pokiaľ nie sú v rukách odborníkov, aj tak majú len hodnotu gýča za sklom vyčačkaného príborníka.

Objavená bola v prvej polovici päťdesiatych rokov minulého storočia. Aj keď ju preslávili a meno jej dali kostrové pozostatky pravekých medveďov (Ursus spelaeus), zaslúži si pozornosť aj vďaka svojej krasovej výzdobe.

Nepreberné množstvo stalagmitov, stalaktitov a stalagnátov, nátekov, brčiek. Ako ruka tenké stĺpiky čnejúce od podlahy až po strop, ale aj hrubé stĺpy, pripomínajúce postavy z rozprávok. Logicky postavené i gravitácii a zdravému rozumu odporujúce tvary nekonečne trpezlivého diela prírody. To všetko sa tu dá vidieť.


No a kosti – to, kvôli čomu musia jaskyniari vynachádzať stále dômyselnejšie spôsoby uzatvárania tejto klenotnice. Z mohutných medvedích lebiek už dnes nenájdete na povrchu pôdy v jaskyni nič – čo nezachránili odborníci, rozkradli ruky hlupákov. Koľko slovenských domácností zdobia sekretáry a príborníky, v ktorých ležia ako víťazné trofeje medzi Zlatou Zuzanou zvyšky lebiek prehistorických zvierat? Po roku 1989 sa rozbehol nový biznis – predaj na burzách, spolu s nenahraditeľnými minerálmi, súbormi preparovaných jasoňov červenookých, fuzáčov alpínskych, krátkonôžok štíhlych. Ľudská vynaliezavosť v honbe za peniazmi je neohraničená a ako v organizovanom zločine aj tu sú konquistatori o krok vpredu pred tými, čo by chceli zachovať krásu jaskyne pre budúce generácie – napriek zabezpečeniu znova a znova prenikajú do vnútra, v poslednej dobe už aj kvôli tomu, aby kopali jamy v podzemných chodbách. V kostnici, kam jaskyniari sústredili kostrové zvyšky z celej jaskyne, sú dnes voľne položené len kosti, o ktoré nemá nik záujem – atraktívne lebky s mohutnými zubami sa už dávno minuli...

Foto M. Barlog

Skryť Zatvoriť reklamu