Andrew Rogers je austrálsky umelec, sochár, ktorý realizuje geoglyfy modernej doby po celom svete. Geoglyf pod Spišským hradom je jeho prvým dielom v Európe. Umelec ho zrealizuje v rámci cyklu Rytmus života. Bude desiaty z plánovaných dvanástich v rámci celého cyklu a bude predstavovať štylizovaného keltského jazdca z mince, ktorá sa našla na Spišskom hrade.
Toľko stručná charakteristika celého zámeru, ktorého základný kameň bol dnes položený na krátkej slávnosti pod hradom. Na fantastickom pozadí známej scenérie doplnenej pochmúrnou dažďovou oblohou sa odohralo čosi, čoho význam si možno málokto uvedomil. Scenéria Spišského hradu sa zmení viac než za posledných niekoľko desiatok rokov.
Sto metrov široký a sedemdesiat metrov vysoký obraz bude poskladaný z voľne uložených travertínových balvanov z dreveníckeho lomu. Popri majstroch kamenároch a ich pomocníkoch, ktorí zrealizujú predstavu umelca a jeho spoločníkov, priložia ruku k dielu aj miestni Rómovia, ktorí budú kamene nosiť na vopred určené miesta. Land art, ako sa označuje krajinná či environmentálna architektúra, zamestná pod hradom na pol mesiaca okolo 140 ľudí.
Andrew Rogers prišiel pod hrad rovno z Austrálie po tridsaťdva hodinovej ceste.


Tu je so základným kameňom...

...a tu je detail kameňa.

Primátor Spišského Podhradia, v katastri ktorého bude skulptúra zrealizovaná, pán Bača práve odovzdal pánu Rogersowi oficiálne povolenie na „stavbu“.

Originálnu štafáž celému podujatiu zabezpečovali jazdci na koňoch.

Ani obraz ľudovej hudby v šírom poli pod hradom nie je celkom bežný.

Celkový pohľad na účastníkov podujatia. Dobre si všimnite hradný kopec v pozadí. Toto je jedna z posledných snímok jeho starého stavu. Od zajtra sa na jeho úpätí v páse medzi prvými dvoma medzami začne črtať obraz jazdca.

Nemôžem povedať, žeby som bol nadšeným obdivovateľom umelca či výsledku jeho snaženia na obraze hradu. Mám pocit, že hrad a jeho okolie potrebujú dôležitejšie impulzy, prvoradejšie zásahy. Bol som jedným z ohniviek v reťazi, ktorú museli ľudia okolo celého projektu ukuť, aby mohli dosiahnuť svoj cieľ. Podarilo sa im to, presvedčili všetkých, ktorí mohli realizáciu projektu ovplyvniť a dnes je už márne meditovať nad jeho významom. Chodil som pomedzi ľudí a vnímal ich reakcie. Zväčša boli pozitívne. Mnohí oficiálni hostia považovali geoglyf za ďalší podnet k zatraktívneniu hradu, k zvýšeniu jeho návštevnosti a tým aj zatraktívneniu celého regiónu. Primátor Vysokých Tatier to dokonca považuje za prínos k ochrane prírody. Kto už to môže vedieť lepšie?
Čas ukáže. Ja som sa zatiaľ snažil vnímať atmosféru hradu cez iné obrazy, než prejavy a početné rozhovory pre početné zúčastnené médiá.


Andrew Rogers vo svojom vystúpení poďakoval za prijatie na Slovensku, za možnosť realizovať svoju predstavu, a už onedlho budeme môcť jeho víziu vnímať ako reálny artefakt. Odchádzal som so zmiešanými pocitmi a obzeral som sa na fantastickú podvečernú scenériu. Ľahko sa môže stať, že umelec bude mať nasledovníkov, ktorých predstavy už nebudú v súlade s poslaním územia zapísaného do Zoznamu svetového prírodného a kultúrneho dedičstva. Želajme si všetci spolu, aby sa tento obraz ešte dlho nezmenil k horšiemu.


Foto M. Barlog