Rovnaký scenár sa opakoval aj v prípade geoglyfu podSpišským hradom, ktorý v tvare štylizovaného keltského koňa postavil naseverovýchodnom svahu hradného kopca austrálsky umelec Andrew Rogers. Samotnejstavbe predchádzal proces schvaľovania, pri ktorom všetci zúčastnení súhlasilis výstavbou artefaktu, ktorý mal pozostávať z travertínových kameňovvoľne uložených na zemi na líniách, predstavujúcich jazdca na koniz keltskej mince, čo sa ako unikát našla na hrade koncom minuléhostoročia. Zástupca OZ Land Art, ktoré zabezpečovalo túto akciu pre pána Rogersapo administratívnej stránke, predstavil všetkým zámer vyjadrený na mapovompodklade i ako vizualizáciu v reálnej snímke hradu. Pre tento zámerbola spracovaná rozsiahla štúdia, zadaná Ministerstvom životného prostredia SR,ktorej výsledkom bol námet dvoch polôh geoglyfu, z ktorých bola prerealizáciu vybraná východnejšia. Táto. Dobre si všimnite pásik kroviaa strom na medzi nad geoglyfom vpravo od neho – je to pre ďalší príbehdôležité (zdroj: Posúdenie inštalácie Land Art pod Spišským hradom. Krajinárskaštúdia).

Slávnostné odhaleniezákladného kameňa na úpätí hradu sa nieslo v duchu prínosov pre okoliehradu a pre celý – teraz pozor – Prešovský kraj! Boli tam zástupcoviacelého kraja, okresu Levoča a Spišského Podhradia, v ktorého katastri– pozor! – sa mala akcia realizovať. Na snímke je zdokumentované odovzdávaniesúhlasu na realizáciu diela od primátora Spišského Podhradia.
Tak je potom pre mňa naozaj záhadou, akým spôsobom sa mohlostať, že realizátori diela prešli budovanými múrmi (áno, už to nie sú voľnepoukladané kamene, ale celkom solídny meter vysoký suchý múr) do katastrálnehoúzemia inej obce, na plochy iných nájomcov, do iného okresu a iného kraja.A keby len to – oni posunutím celého geoglyfu plynulo prekonali hranicuNárodnej prírodnej pamiatky Spišský hradný vrch a v štvrtom stupniochrany veselo pracovali na tejto ináč možno celkom ušľachtilej myšlienke. Autávyryli koľaje v cenných spoločenstvách a zručné ruky kamenárov ichnavždy prikryli hrubými múrmi.

Hruška uprostred múrov geoglyfu je tá z prvého obrázka,krovie zmizlo pod múrmi. Tá hruška zároveň leží na hranici katastra aj nahranici chráneného územia. Podľa odsúhlaseného zámeru mala byť ďaleko odgeoglyfu...

Pán Rogers sa dnes tváril veľmi prekvapenea v podstate to zdôvodnil tým, že mu to takto vytýčili geodeti. Nechsa mi prihlási geodet, ktorý prizná, že objekt situovaný v jednom katastrizameral omylom do katastra iného. Veď by musel vrátiť diplom... Aj pri zbežnompohľade je i laikovi jasné, že je celé dielo posunuté, že je situovanéinam, než bolo plánované a vizualizované. Keby bol zámer dielaprezentovaný tak, ako bol realizovaný, tak by sa autor nevyhol procesuposudzovania vplyvu na životné prostredie – celá NPP Spišský hradný vrch jetotiž aj súčasťou siete chránených území európskeho významu Natura 2000a pre zásahy do takýchto území zákon práve proces posudzovania – EIA –predpisuje. Myslím, že zámer by v zrealizovanej polohe nikdy nebol odsúhlasený.

Toto všetko je už v chránenom území európskeho významu.

Odchádzal som spod hradu práve keď začala hrať ľudovámuzika. Deti zo Spišského Podhradia sa pousádzali a sledovali program,ktorý bol pripravený pri príležitosti ukončenia realizácie záhadneznejúceho slova geoglyf. Bez ohľadu na to, že na stavbe vládol poriadok, čistota, že sa práveodstraňovali z trávnikov posledné zvyšky kôp pozhrabovaných po činnostikamenárov, bez ohľadu na ubezpečenia o snahe pomôcť prírode a nahradiťspôsobené škody, napriek slávnostnej nálade, ktorá pod hradom vládla,som nedokázal premôcť pocit trpkosti.

Foto M. Barlog