Možnosa niektorí ešte pamätáte na vlaňajší požiar v Slovenskom rajiv lokalite Koč. Vyhorel tu celý svah a cez plochý hrebeň sa požiarrozšíril aj na územie Národnej prírodnej rezervácie Veľký Sokol. Požiar bol preles zničujúci. Zhorela vrstva pôdy, prehoreli korene stromov a v tomtočase začínajú padať vyschnuté stromy, čo ďalej podporuje eróziu na beztakchudobných svahoch. Bude trvať desiatky rokov, kým sa ako-tak obnovia pôvodnéprírodné pomery.


Jeto neuveriteľné, ale požiar má aj pozitívny následok. Vďaka nemu som malmožnosť vidieť a nafotiť rastlinu, o ktorej výskyte laici netušia a ktorúaj odborník nájde možno len raz za život. Pakost český (Geranium bohemicum).


Zapáchajúcachlpatá rastlina s belasými kvetmi totiž potrebuje pre svoj život práve – požiar.Len teplo požiaru dokáže aktivovať semená, ktoré čakajú v pôde na svojupríležitosť desiatky rokov. Pozeráte sa na obrázky rastliny, ktorú má naozajmálokto možnosť zazrieť naživo.


Abyto bolo čo najzložitejšie, samotný požiar nestačí. Na viac zasiahnutých strmýchplochách s prehorenou tenkou vrstvou pôdy zhoria aj semená pakostu.

Alena plochom hrebeni s hlbšou pôdou, kde prehorela len horná vrstva, mátento pyrofyt na ružiach ustlané. Teplo požiaru je pre semená akurát a oheňspáli ťažko priepustnú bariéru na povrchu pôdy. Semená môžu bez problémov a bezkonkurencie, ktorú druh neznáša, klíčiť.

Naploche vydrží jeden – dva roky, kým táto nezapadá vrstvou lístia a nezarastieďalšími druhmi, potom z lokality zmizne až do ďalšieho požiaru. Semená z päťdielnehorozpadavého súplodia sa rozprsknú do okolia, zavŕtajú do zeme a môžu ďalšiedesiatky rokov čakať na novú vhodnú príležitosť. Čakajú na skazu, ktorá imprinesie život.

Odborník,ktorý ekológiu druhu pozná, vidí na čerstvom požiarisku príležitosť nájsť vzácnehopríslušníka slovenskej flóry. V rovnaký čas, ako na Koči, horelo aj v Červenýchskalách na Galmuse a v tom istom roku v Slovenskom raji aj naMatke božej. Tohto roku sme všetky tri požiariská prehľadali, no úspešní smeboli len na tomto jednom. Pakost český kvitne koncom leta a začiatkom jesenea takto kvitla aj bohatá populácia na našej lokalite. Potom všetkyrastliny spásla lesná zver a druh začal rásť nanovo. Kvitol v októbria ešte 5. novembra, kedy vznikli tieto fotografie, bohato kvitol. Kvitnúťbude do prvých silnejších mrazov, čo vzhľadom na vývoj počasia môže byť eštedosť dlho.

FotoM. Barlog