Za kandíkom

Prvý deň pobytu na ornitologickom stacionári som využil na hľadanie vzácneho druhu slovenskej flóry. S kolegyňou botaničkou sme sa spolu s botanikom Správy Národného parku Slovenský kras vybrali hľadať rastlinu s jediným výskytom na Slovensku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Toto bol cieľ našej cesty. Brzotínske skaly lemujú severozápadný okraj Silickej planiny nad údolím rieky Slaná.

Obrázok blogu

Všade žijú ľudia a tí zo Slavca nie sú iní, ako inde na Slovensku. Cestou sme míňali množstvo nelegálnych skládok, roztrúsených okolo rieky a na iných vhodných miestach. Obzvlášť ma zaujala kopa plastových stoličiek - žeby pozostatok z nejakého pikniku? Alebo príprava na nadchádzajúcu sezónu?

Obrázok blogu

Ako dlaň rovnú nivu Slanej vystriedal strmý svah. Pechorili sme sa ním za bájnym kvetom ako zlatokopi za nugetmi. Balvanitý, strmý...

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

...v závere prešiel do úzkej úžľabiny.

Obrázok blogu

Na jej okraji bol cieľ našej cesty. Nádherný jarný kvet kandík psí na jedinej známej slovenskej lokalite, považovaný za perlu Slovenského krasu a pozostatok treťohornej flóry v tomto území.

Obrázok blogu

Mali sme šťastie. Kandík začal kvitnúť pred mesiacom a zo sedemstotisícovej populácie už kvitlo sotva zo pätnásť jedincov. No i tie nás s kolegyňou napĺňali úžasom. Navyše bol les okolo nás husto porastený svetlo škvrnitými listami s odkvitnutými kvetmi kandíka, takže dojem množstva tu rastúcich kandíkov bol dokonalý.

Obrázok blogu

Robo Šuvada, botanik Slovenského krasu, však naše nadšenie schladil. Všetko je zrejme ináč. Rovno pod lokalitou sa totiž kedysi nachádzal kláštor, zhodou okolností rovnaký, ako neďaleko jedinej českej lokality tohto druhu. Kandík sa navyše viditeľne šíri do priestoru, čo sa u konzervatívneho treťohorného reliktu nedá predpokladať. Podľa neho nemá rozšírenie kandíka v Slovenskom krase viac než 200 - 300-ročnú históriu... Trocha nás to oberá o ilúzie, ale nič nemení na nadšení.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Z tejto témy už nie je ďaleko k erbovej rastline Slovenského krasu rumenici turnianskej, o ktorej pôvodnosti som už tiež počul nejaké pochybnosti. Rumenica je považovaná za endemit Slovenského krasu a na Turnianskom hradnom vrchu má svoju klasickú lokalitu, odkiaľ bola prvý krát opísaná. Robo však potvrdzuje moje pochybnosti. V Rumunsku sa totiž našli ďalšie lokality tohto kvetu a chromozómovou analýzou bolo dokázané, že ide o druhy totožné s našou rumenicou turnianskou, čo vyvracia jedinečnosť a endemizmus tohto druhu u nás. V tlači je už článok upravujúci problematiku druhu na pravú mieru. Všetky populácie patria k druhu Onosma viride a Jávorkovo meno Onosma tornense už bude len synonymické.

SkryťVypnúť reklamu

Na planine za hranou skál to žije. Kvitnú hlaváčiky...

Obrázok blogu

...v jednom z kvetov nachádzam drobnú lienku štrnásťbodkovú, veľkú sotva ako peľnice tyčiniek kvetu, v ktorom lienka snorí. Vedecké meno je nezapamätateľné - Propylaea quatuordecimpunctata.

Obrázok blogu

Na okraji lesa kvitne vzácna valdštajnka kuklíkovitá.

Obrázok blogu

Endemický poddruh tarice kopcovej - tarica kopcová Brymova.

Obrázok blogu

Nátržník piesočný.

Obrázok blogu

Scila severná bukovská.

Obrázok blogu

A na odkvitajúcej chochlačke - čo iné, ak nie húsenica jasoňa chochlačkového? Vzácny motýľ s bielymi pergamenovými krídlami bude poletovať po planine v lete.

Obrázok blogu

Vraciame sa späť do lesa. Lesné okraje sú miestami žlté od odkvitajúceho drieňa, ktorý preslávil najmä jeden z našich doterajších prezidentov.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Medzi skalkami nachádzame ostricu krátkošijovú. Podľa Roba patríme k asi dvadsiatim šťastlivcom na Slovensku, ktorí mali možnosť na vlastné oči vidieť túto vzácnosť. Po predchádzajúcej „sprche" s kandíkom si uvedomujem, že nie všetko, čo je krásne a atraktívne je aj vzácne a skutočné hodnoty sa často skrývajú za nenápadným zovňajškom.

Obrázok blogu

Chvíľa oddychu v skalách na okraji planiny.

Obrázok blogu

Hľadíme na krajinu hlboko pod sebou. Vnímame obrovský kontrast medzi divokou prírodou strmých strání a kultivovanou nivou Slanej. Všimnite si tmavé šmuhy v páse svetlohnedej oráčiny na ľavom okraji nivy - tu kedysi meandrovala rieka Slaná v mori rozsiahlych nepreniknuteľných mokradí.

Obrázok blogu

Od protiľahlej Plešivskej planiny sa blíži čierňava, za chrbtami počujeme búrku nad Turnianskou kotlinou, ktorá, ako sa neskôr dozvieme, prepláchla aj tábor na ornitologickom stacionári. Dvíha sa vietor. Ponáhľame sa dole strmým úšustom späť. Zažiť v ňom búrkový lejak by asi nebolo dvakrát príjemné. Kým však prídeme na úpätie svahu, opäť sa vyčasí. Je apríl.

Foto M. Barlog

Milan Barlog

Milan Barlog

Bloger 
  • Počet článkov:  308
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Starnúci muž s očami dieťaťa a dušou pubertiaka, ekológ. Zaujímam sa o zdravú stravu a píšem články o správnom stravovaní. Recepty často zdieľam na https://adroma.sk Zoznam autorových rubrík:  Z prírodyZápisník strážcuKrajinaAlternatívyÚletySúkromnéČierna kronika

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu