Najsilnejším treba chápaťv zmysle politickej podpory, aj keď sa to dá vykladať rôzne. Odvíjajúc odpredvolebnej bilboardovej a inej veľkoplošnej kampane bolo najviac vidno štyrochkandidátov, pričom dvaja boli nezávislí. Kandidáti s podporou strán boliprví dvaja, tretí bol tesne za nimi kandidát nezávislý, štvrtý „bilboardový“ nezávislýbol aj štvrtým v poradí, ale s veľkým odstupom počtu hlasov. Tu sazačína uplatňovať spomínaný princíp politickej podpory. Piata, s ešteväčším odstupom, bola kandidátka, pri ktorej som zaregistroval jedenveľkoplošný pútač. Ostatní v poradí počtu získaných hlasov sa propagovalilen v tlači, na plagátoch a letákoch. Všetci okrem prvých dvoch bolinezávislí. Postupnosť prepadu hlasov tak narúša len tretí v poradí,u ktorého však u ľudí zrejme zavážila jeho výrazná ľavicová minulosť,spojená so SDĽ a SMER-om. Malou zvláštnosťou bola kandidátka, ktorá vo voľbách na poslankyňu získala trikrát viac hlasov než na primátorský posta umiestnila sa na prvých priečkach počtu získaných hlasov zvolenýchposlancov.
Zo štyridsaťtisíc obyvateľovnášho mesta bolo vo volebných zoznamoch zapísaných niečo cez tridsaťtisíc.Z toho niečo cez desaťtisíc bolo voliť a z nich tritisíc zvoliloprimátora. Nechcem spochybňovať princíp demokratických volieb, ale v tejtochvíli sa mi to nezdá byť ani trocha spravodlivé, nieto reprezentatívne. Keď siuvedomíme výšku nákladov na predvolebnú kampaň a jej rozsah, počet celkovooslovených voličov, získaný počet hlasov je jednoducho nízky. V Poprade,tradičnom to rivalovi Spišskej Novej Vsi, dostal zvolený primátor temerjedenásťtisíc z čosi cez trinásťtisíc platných hlasov. Keď som sa však neskôr dozvedel volebné výsledky niektorých primátorov krajských miest, už sa mi ten výsledok až taký malý nevidel.
Tak či tak sa oplatila doteraznetradičná, pomerne agresívna, značne konfrontačná a masívna predvolenákampaň, vedená oboma politicky blízkymi rivalmi medzi sebou, najmä však voči dovtedajšiemuvládnúcemu zoskupeniu v meste, ktorého predstaviteľom bol tretí kandidát.
Nový primátor sa môže oprieťo trinásť poslancov z dvadsaťjeden členného poslaneckého zboru,v ktorom sú okrem poslancov súčasnej vládnej koalície štyria nezávislí,jeden za OKS a traja za SDKÚ – DS. KDH, ktoré tu vládlo poslednýchšestnásť rokov, nezískalo ani jedného poslanca. Myslím, že je to jasný signálzo strany obyvateľov mesta, najmä ak si uvedomíme, že práve táto strana maladoteraz vždy najdisciplinovanejších voličov. Uplynulé štyri roky boli poslednoukvapkou v pohári trpezlivosti obyvateľov a tak výsledky volieb možnosmelo nazvať vystavením účtu. Aký účet teraz vystaví svojim politickýmnepriateľom nové vládnuce zoskupenie uvidíme onedlho. Myslím, že predstaviteliasúčasnej vládnej koalície na okresnej a mestskej úrovni len čakali navýsledky komunálnych volieb, aby vedeli, ako si rozdeliť posty, o ktorémajú záujem.
Nuž, ako mi dnes ráno povedal priateľ, neskoro ric bic,kedz še posrala. Dúfam, že vo vašom meste to dopadlo lepšie.