Ako sa Hornád s Hornádom spojil

Oproti Čechom sme obyčajní žabiari. Napriek našim nespočetným proklamáciám sa v tomto štáte v oblasti revitalizácie krajiny máločo hýbe, a ak, tak len vďaka tretiemu sektoru. Už za Klausa – premiéra, známeho výrokom o ekológii len ako čerešničke na torte, sa v susedných Čechách zo štátneho rozpočtu vynakladali stovky miliónov korún na výsadby biokoridorov v poľnohospodárskej krajine, na výsadbu brehových porastov okolo kanálov a podobné „zbytočnosti“. V súčasnosti sa v Českom štáte rozbieha priam veľkolepá revitalizácia regulovaných potokov – skanalizované stoky búrajú a nechávajú vody tiecť v prirodzených meandrujúcich korytách. A to už, samozrejme, nehovorím o zvyšku západnej Európy, kde si svoje obdobia spútavania prírody dávno preskákali a dnes v ľudových referendách odsúhlasujú a realizujú veľkolepé návraty veľkých riek do krajiny.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Všetko raz musí byť prvý krát a tak verím, že tohtoročné spojenie vôd Hornádu, ktoré sa slávilo minulého týždňa, je začiatkom novej éry vývoja revitalizácií vôd na Slovensku. Známe Občianske združenie Sosna z Košíc v rámci Riečnej koalície pripravilo a realizovalo projekt prepojenia mŕtveho ramena Hornádu pri Čani so súčasným tokom. Znamenalo to zmobilizovať partnerov, donorov, získať súhlasy, povolenia, vykopať a vybetónovať dva priepusty – ale výsledok stojí za to. Zhruba kilometer dlhé mŕtve rameno ožilo a je predpoklad, že bude žiť ďalej.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V rámci vodohospodárskych úprav Hornádu pod Košicami ostali v minulosti popri upravenom toku viaceré mŕtve ramená. Búdov kút, ako sa volá to, ktoré Sosna pripojila k Hornádu, je jedno z najväčších. Ako sa nový Hornád eróziou zarezával pod úroveň svojho bývalého koryta, rameno vysychalo. Aby sa voda nového Hornádu dostala do starého koryta, musí v ňom hladina stúpnuť aspoň o meter, čo by malo byť asi 40 krát v roku. Ale keď sa tak stane, stojí to za to. Tohtoročné jarné vody naplnili rameno až po okraj, čím sa určite nemálo uľavilo aj novému korytu, takže revitalizované rameno má okrem environmentálneho významu aj význam protipovodňový.

SkryťVypnúť reklamu

Slávnostné „otvorenie“ koryta sa konalo po dopoludňajšom medzinárodnom seminári o revitalizácii vodných tokov, konanom symbolicky na pôde Slovenského vodohospodárskeho podniku v Košiciach. Okrem iného sme mali možnosť vidieť snímky naplneného koryta meandra z tohtoročnej skorej jari. To, čo sme videli popoludní, už bolo len slabým odvarom z jarného prietoku – vody Hornádu klesli na bežnú úroveň a prepájací kanál bol bez vody. Napriek tomu sa v ramene držala voda.

Najpovzbudzujúcejší na celom projekte je postoj obce, v ktorej katastri rameno leží. Aj keď miestni obyvatelia stále vynášajú k mŕtvym ramenám odpady, osvietený starosta obce obnovu hydrologického režimu ramena podporuje. Je to zaiste veľmi dobrý príklad spolupráce rôznych sektorov na riešení problému, ktorý sa dotýka všetkých. Je to výzva pre ostané samosprávy na Slovensku. A je to nádej, že aj voda v slovenskej krajine sa začne vracať do prirodzeného kolobehu.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Pohľad na prekopaný kanál a betónový priepust medzi novým a starým Hornádom.

Obrázok blogu

Detail priepustu. Účastníci slávnostného otvorenia.

Obrázok blogu

Vpravo od informačnej tabule predseda OZ Sosna Štefan Szabó, duša projektu Samo Pačenovský a p. Rečka, starosta obce Čaňa.

Obrázok blogu

Nové vody v Budovom kúte.

Foto M. Barlog

Milan Barlog

Milan Barlog

Bloger 
  • Počet článkov:  308
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Starnúci muž s očami dieťaťa a dušou pubertiaka, ekológ. Zaujímam sa o zdravú stravu a píšem články o správnom stravovaní. Recepty často zdieľam na https://adroma.sk Zoznam autorových rubrík:  Z prírodyZápisník strážcuKrajinaAlternatívyÚletySúkromnéČierna kronika

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
INESS

INESS

107 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

138 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu