Katrina

Jedno z literárnych diel, ktoré ma v živote najviac ovplyvnili, je celkom určite Mailerova Katova pieseň. Aj vďaka tomuto románu si viem, myslím, ako-tak predstaviť, čo sa momentálne deje v New Orleans.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Na pozadí silného príbehu sa odvíja rozsiahly obraz americkej spoločnosti, takej, aká v skutočnosti je, neprikrášlený, neidealizovaný, zručný opis každodenného života Ameriky ako ho vidí spisovateľ. Ten ho však používa len ako prostredie na osadenie príbehu, nie ako prvoplánový opis. Preto je verný, reálny. Možno bez toho, aby si to Norman Mailer uvedomil, opísal obraz americkej spoločnosti celkom inej, než na akú sme zvyknutí z hollywoodskych filmov či iných dostupných obrazov, často úmyselne upravených. Po jeho prečítaní som si uvedomil, že bežný, priemerný americký človek je podstatne chudobnejší, než ja sám, chudobnejší nielen materiálnymi statkami, ale aj duchovnými možnosťami, ktoré sa mu naskytajú. Po jeho prečítaní som si viac začal vážiť svoj vlastný osud, svoj vlastný život, svoje vlastné možnosti. Na tento román som myslel hneď po prvých správach o katastrofe na juhu Spojených štátov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

To, čo napáchal hurikán Katrina, je pre našinca naozaj nepredstaviteľné. Nie je našou schopnosťou predstaviť si rozpoloženie ľudí jediného mesta, v ktorom býva pätina populácie celého nášho miništátu. Žijeme v celkom iných dimenziách, v celkom iných reáliách. Úplne stačí, ak poviem, že osud miest, porovnateľných s tým, v ktorom sám žijem, je aj v najpodrobnejších spravodajstvách opísaný lakonickým „boli vymazané z povrchu zemského“.

Tisíce obetí, desiatky tisíc ľudí rozbehnutých na cestách, vedúcich z mesta, stotisíce evakuovaných. Sú to čísla, ktoré sú jednoducho nad naše pochopenie. Naša krajina nemá dosť miesta na pojatie takého množstva ľudí, nie sme zvyknutí myslieť v takýchto súvislostiach. Televízne reportáže rozhodne nedokážu priblížiť skutočný rozsah katastrofy. Britský The Telegraph napísal: „Vidieť takú superveľmoc poníženú je samo o sebe ponižujúce“ a ja nemám ďaleko do myšlienky na to, aké to asi bolo pre nás ponižujúce nevedieť nič o záplavách v Bangladéši, o tragédii v Bhopále, nevedieť si úplne predstaviť rozsah a dosah nedávnej tsunami v juhovýchodnej Ázii...

SkryťVypnúť reklamu

Súbežne s katastrofickými správami sa objavujú analýzy príčin. To je to, čo ma asi zaujíma najviac. Ukazujú, akí sme nepoučiteľní. Scenár, do detailov podobný súčasnej realite, ponúkli odborníci už dávno pred Katrinou. Zásahy, ktoré ľudia urobili na rieke Mississippi, viedli priamo k zničeniu prírodných zábran, ktoré mesto mohli chrániť. Opakujú sa pravidelne na mnohých miestach sveta. Bagrovanie riek, vyrovnávanie korýt, vysúšanie močiarov. Vôbec nie je náhoda, že aj u nás sa po každej väčšej prírodnej katastrofe v prvom rade prehlbujú a napriamujú korytá tokov. Civilizačné klišé, ukazuje sa, je rovnaké na celom svete.

SkryťVypnúť reklamu

Čakalo by sa trocha pokory zoči-voči nemilosrdnému živlu, ktorého stupňujúca sa sila a periodicita je podľa mnohých tiež len následkom ľudskej činnosti. Príznačné je, že hlava superveľmoci, v tejto chvíli len bezmocne hľadiacej na ranu vlastného organizmu, už vyhlásila, že Američania postavia nový, krajší New Orleans. Nuž, Boh ochraňuj Ameriku.

Milan Barlog

Milan Barlog

Bloger 
  • Počet článkov:  308
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Starnúci muž s očami dieťaťa a dušou pubertiaka, ekológ. Zaujímam sa o zdravú stravu a píšem články o správnom stravovaní. Recepty často zdieľam na https://adroma.sk Zoznam autorových rubrík:  Z prírodyZápisník strážcuKrajinaAlternatívyÚletySúkromnéČierna kronika

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Radko Mačuha

Radko Mačuha

223 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu