
CAT je podľa predstavenia pána Hortona naozaj zaujímavým miestom. Je dobrou ukážkou, ako môže z nadšenia ľudí vzniknúť seriózny projekt. V sedemdesiatych rokoch minulého storočia hŕstka ľudí dobrovoľne zakotvila v starom lome, aby žili život podľa vlastných predstáv. Žijú tam dodnes, len realita je trocha iná. Súčasné CAT zamestnáva 100 ľudí, 60 000 sa ich každoročne príde do centra pozrieť a jeho ročný zisk je 3 milióny ₤. Ľudia, stojaci za touto iniciatívou, si veľmi dobre uvedomujú problémy súčasného sveta, jeho ohrozenia a nádeje, aj preto ponúkajú svoje know-how zadarmo akémukoľvek záujemcovi. Nie je toho málo, čo doteraz dokázali a majú aj primerané plány do budúcnosti. Počúval som tohto sympatického človeka a uvedomoval som si, že žijem v dobe a spoločnosti, ktorej generálny smer je nastavený k úplne opačným métam, než aké sa podľa CAT vyžadujú pre zachovanie ľudskej civilizácie. A aby bolo jasné – nie je to posmeškovaný návrat do jaskýň. Ľudia z CAT si uvedomujú, v akých reáliách žijú, a snažia sa ich zmeniť súčasnými dostupnými prostriedkami...
Po prednáške sme si mohli za účasti riaditeľa British Council Slovakia Huwa Jonesa a veľvyslankyne Veľkej Británie na Slovensku Judith Anne Macgregor prezrieť spomínanú výstavu. Obrazovú časť zabezpečili fotografi svetoznámej agentúry Magnum, ktorí sa, citujúc z pozvánky, „v rôznorodých podmienkach pokúsili zachytiť, ako sa ľudia v rozličných kútoch zemegule usilujú vyrovnať s hrozbami, ktoré klimatické zmeny prinášajú a zároveň aké inovatívne a vynaliezavé postupy používajú pri adaptácii a reakcii na meniace sa klimatické podmienky“. Podarilo sa im to nadmieru dobre. Výstava mohla otvoriť oči všetkým pochybovačom o realite klimatických zmien a zároveň ukázala, že nie sme, ako sa často domnievame, pupkom sveta. Ako sa ukázalo na večernej vedeckej kaviarni, aj študenti vysokých škôl so zameraním blízkym problematike sa nazdávajú, že problémové krajiny sú pre nás rozvojová India či Čína. Pritom podľa Phila Hortona opak je pravdou – vlády týchto krajín sa zoči-voči realite najviac usilujú o alternatívne postupy a riešenia. Faktom je aj to, že menej bohatí ľudia sú náchylnejší na menej pompézny spôsob života, prístupnejší k alternatívnym riešeniam. To len my sa potrebujeme opičiť po živote a lá Beverly Hills, náročnom na prostriedky, energiu, materiálnu spotrebu a nenáročnom na spotrebu rozumu.
Vysokú mieru porozumenia prejavila pani veľvyslankyňa, ktorej prítomnosť počas celého podujatia nebola len formalitou. Zapájala sa do diskusie, smerovali na ňu otázky zúčastnených. Bola v tomto smere dôstojnou predstaviteľkou štátu, ktorý si aj vďaka ostrovnému postaveniu svojej krajiny dobre uvedomuje riziká, vyplývajúce z hrozby klimatických zmien. Skrátka a dobre – nebol to žiaden snobský večierok. Bolo tam dosť ľudí, ktorí s Philom Hortonom nesúhlasili, bolo tam dosť ľudí, ktorých oslovil, presvedčil. Odniesol som si dosť materiálu na čítanie, na pozeranie i na premýšľanie. Viac, než som od takéhoto podujatia očakával.