Navždy stratené

Málokto si uvedomuje, ako denne strácame územia prírody. Správy sú plné výstavby diaľnic, priemyselných parkov, lyžiarskych areálov, no akosi je nám to jedno, berieme to ľahostajne ako nevyhnutnú daň pokroku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (21)

V ochrannom pásme Národného parku Slovenský raj sa na okraji Prírodnej rezervácie Muráň pripravuje výstavba novej zjazdovky. Po procese posudzovania vplyvov na životné prostredie bolo vydané územné a stavebné povolenie a nič už nestojí v ceste stavbe niečoho, čo definitívne zničí kus prírody v zázemí Spišskej Novej Vsi. Všetky fotky v tomto článku boli fotené na území plánovanej zjazdovky.

Zjazdovka bude ležať medzi údolím potoka Dubnica (Holubnica) a okrajom spomínaného Muráňa. Za obeť jej padnú lesy v tomto priestore a samozrejme samotný potok, ktorý dnes ešte tečie nenarušený.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu
Obrázok blogu

V údolí na hodnej ploche sprevádza potok unikátny jelšový lužný les, ktorý tiež padne za obeť výstavbe novoveského Lillelhammeru, ako ktosi plánované stredisko v minulosti nazval.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Takto vyzeral ešte donedávna pohľad na budúcu zjazdovku. Už je minulosťou - túto jar začal výrub lesa na ploche zjazdovky. Keďže bol v rozpore s vydaným rozhodnutím, bol zastavený.

Obrázok blogu

Lesy sú rôznej kvality a rôzneho charakteru, no dajú sa v nich nájsť malebné pohľady.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Netajím sa tým, že sa mi tento zámer nepáči. Nielen kvôli zničeným prírodným hodnotám. Zo Spišskej Novej Vsi je do hodiny cesty autom dostupných okolo pätnásť lyžiarskych stredísk, od nenáročných po špičkové. Načo je teda okresnému mestu, ktoré má problémov na riešenie dostatok, takéto stredisko? V meste začína kolabovať doprava, dlhodobo sa nedarí presadiť celoplošné recyklovanie odpadu a vyriešiť čierne skládky, cyklisti sú v ofsajde. Spišská má v projekte finančnú účasť, v neďalekej Levoči mesto muselo zjazdovku predať. Zimná sezóna je z roka na rok nevypočítateľnejšia čo sa týka množstva a časovej distribúcie prírodného snehu a keďže u nás už aj malé dediny uprostred Hornádskej kotliny chcú mať svoj lyžiarsky vlek, ekonómovia (sic!) začínajú upozorňovať nielen na finančnú neudržateľnosť, nenávratnosť takýchto projektov, ale aj na zbytočné, neopodstatnené ničenie plôch prírody. Čo si o výstavbe nových stredísk „na zelenej lúke" myslia tí najpovolanejší - združenie štyroch najväčších prevádzkovateľov lyžiarskych stredísk na Slovensku - si môžete prečítať po kliknutí na link na konci článku.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Zjazdovku od začiatku sprevádzali zvláštne okolnosti. Správa, ktorá bola vypracovaná pre proces posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA), bola spracovaná perfektne v častiach, ktoré sa dali spracovať v kancelárii počítačovým softvérom. Simulácie terénu, osvetlenia v zime, v lete, teplotné posuny v závislosti na nadmorskej výške. Ale údajov o živej prírode bolo málo a boli všeobecné, vzťahujúce sa na široké okolie Spišskej Novej Vsi. Navyše - proces posudzovania sa týkal len samotnej zjazdovky, len plochy, ktorá mala byť vyrúbaná, absolútne sa nezaoberala nevyhnutným zázemím. Nik dodnes presvedčivo nevyvrátil podozrenie o rádiaktivite vody, vytekajúcej z uránovej bane, ktorou má byť zjazdovka zasnežovaná. O férovosti tohto procesu najlepšie svedčí výrok pracovníčky ministerstva životného prostredia, zodpovednej za EIA, ktorá na oficiálnom stretnutí prehlásila, že jeden z variantov zjazdovky musí prejsť, hoci predmetom posudzovania je podľa zákona aj nulový variant. Tým bolo povedané všetko - jeden variant bol po okraj prírodnej rezervácie, druhý do jej stredu na vrchol Muráňa... Len čo bol kratší variant schválený, prišiel investor s ďalšími požiadavkami nad rámec posudzovania - penzióny pri vrcholovej stanici, zariadenia v údolí Dubnice, zatrubnenie toku pod zem...

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Nechcem, aby to vyzeralo tak, že som za každú cenu proti zjazdovkám, táto mi však pripadá úplne zbytočná. Dnes je ešte Prírodná rezervácia Muráň útočiskom vlka či rysa, najmä však nášho najväčšieho kurovitého vtáka - hlucháňa. V zime tu môžete popri osamotenej stope návštevníka nájsť stopy tohto impozantného vtáka. Je naivné sa domnievať, že keď sa zjazdovka (som presvedčený, že dočasne) vyhla územiu rezervácie, tak sa jej celosezónne využívanie neodrazí na maličkej a osihotenej populácii vzácneho živočícha.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Ktovie, koľko novovešťanov si uvedomuje, o čo tu ide, koľkí len ľahostajne kývnu rukou - čo tam po nejakom lese. V bezprostrednej blízkosti HorSkiparku či Skilabu, ako sa pripravovaná zjazdovka zvykne označovať, sa za súhlasu a podpory mesta začína pripravovať čosi, pri čom táto zjazdovčička zbledne závisťou - 500 hektárový lyžiarsko-rekreačný areál s 50 km zjazdoviek Spišský raj (zrejme ako protiváha k tomu Slovenskému...), ktorý sa už s Muráňom nepára - okliešťuje ho zo všetkých strán a poza jeho chrbát mieri do Chráneného areálu Knola na rovnomenný vrchol. Tomu, čo tento raj sľubuje, je naozaj ťažko uveriť, no kto si vie predstaviť, že cez štyridsaťtisícové mesto s kolabujúcou dopravou by sa malo prepravovať denne tridsaťtisíc návštevníkov multistrediska, má zároveň predstavu o reálnosti takéhoto zámeru. Nič to však nemení na fakte, že mesto naň chystá priestor v pripravovaných zmenách a doplnkoch územného plánu.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Dnes ešte vyzerá údolie Dubnice takto, no tento obraz sa čoskoro zmení.

Obrázok blogu

Drevorubači sa do lesa zahryzli na jar v období, keď sa už podľa stavebného rozhodnutia rúbať nemalo. Ťažba bola zastavená kvôli hniezdiacemu vtáctvu, no od 1. augusta už nebude stáť drevorubačom v ceste nič. Výrub lesa, buldozéry, trhanie skál, potoky v potrubí, erózia pôdy... prírodné hodnoty budú navždy stratené.

Obrázok blogu

Foto M. Barlog

Milan Barlog

Milan Barlog

Bloger 
  • Počet článkov:  308
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Starnúci muž s očami dieťaťa a dušou pubertiaka, ekológ. Zoznam autorových rubrík:  Z prírodyZápisník strážcuKrajinaAlternatívyÚletySúkromnéČierna kronika

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu