Stáž v ekoporadenských centrách II.

Študijná stáž po ekoporadenských centrách pokračovala po piatich mesiacoch v Maďarsku. Predchádzajúci aktéri sa vymenili - z Maďarov sa stali hostitelia a predchádzajúci hostitelia z Čiech prišli do Maďarska v početnej výprave ako hostia. V dňoch 11. - 13. 3. 2009 sme prechádzali obcami a mestečkami v širokom okolí Budapešti.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Prvou zastávkou bol Hárskút, kde sídli Centrum pre obnoviteľnú energiu. Členovia tejto mimovládky sa zaoberajú aj hospodárením v krajine, ale primárne poskytujú poradenstvo v oblasti alternatívnych energií. Zrekonštruovaná tradičná dedinská budova skrýva vo svojom vnútri netradičné energetické zariadenia, doplnené solárnou a veternou energiou.

Energetické centrum sa nezaprie.

Obrázok blogu

Zaujalo aj stádo pre nás netradičných kôz, chovaných na farme centra.

Obrázok blogu

Cesta pokračovala do Veszprému, kde nás najprv privítali v Asociácii pre ochranu ŽP a prírody Csalán. Csalán sa popri tradičnom poradenstve zaoberá prácou s ľuďmi a organizovaním rôznych hromadných proenvironmentálnych podujatí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Ešte za vidna sme si stihli prezrieť nádherné historické centrum tohto krásneho mesta.

Obrázok blogu

Pohľad na časť mesta z okraja historického Veszprému.

Obrázok blogu

Do ďalšieho historického mesta - Székesfehérváru - sme prišli tesne pred zotmením. Po večeri sme absolvovali prednášku o činnosti miestnej environmentálnej asociácie Gaja v historickej budove, patriacej mestskému úradu. Po prednáške sme mali možnosť prezrieť si veľkú časť tejto pozoruhodnej budovy, ktorá za bývalých nájomníkov chátrala. Mesto trpezlivo čakalo na uvoľnenie všetkých bytov a potom budovu zrekonštruovalo, pričom všetky interiéry sú zariadené výlučne pôvodným nábytkom a zariadením. Počas rekonštrukcie sa prišlo na staršie stavebné slohy, ktoré posunuli históriu budovy o hodne do minulosti. Jej stopy ostali vďaka citlivému prístupu viditeľné - podobne ako na obrázku sú sklom prekryté celé časti poschodia...

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Po obhliadke budovy sme sa prešli večerným historickým centrom mesta.

Obrázok blogu

Povrazochodec v uliciach Székesfehérváru.

Obrázok blogu

Úspech zožala aj socha starkej s vozíkom - takto sa kedysi chodilo v meste na trh.

Obrázok blogu

Nocovali sme v obci Csákvár, v zariadení Geszner-ház. Jeho krásu a „posadenie" v krajine som ocenil až pri rannom brieždení.

Obrázok blogu

Bývalý mlyn je sídlom fondu pre ochranu prírody...

Obrázok blogu

...ktorá sa práve začala prebúdzať prvými trsmi snežienok.

Obrázok blogu

Z lona prírody sme sa presunuli do centra Budapešti. Uprostred blokov výškových budov sa nachádza malý domček - sídlo Aliancie pre prevenciu odpadu s príznačným názvom Humusz. Malá organizácia s tromi stálymi pracovníkmi konkuruje budapeštianskym technickým službám v zbere separovaného odpadu. Zmluvami s jednotlivcami i organizáciami získava stále väčší okruh klientely.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Okrem toho na dvore okolo domčeka, ktorý organizácia svojpomocne zrekonštruovala z ruiny, prevádzkuje zaujímavý výukový priestor s mnohými názornými pomôckami, zameranými na separovanie odpadu vrátane kompostovania toho biologického, ktorému sa tiež venuje vo veľkom.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Popri práci Humuszu sa nám prehľadom svojej činnosti predstavil aj KÖVET - Asociácia pre udržateľnú ekonomiku. Po prekvapivo bohatom a lacnom obede v neďalekej vysokoškolskej menze, prístupnej pre verejnosť, sme sa pobrali ďalej. Krásu Budapešti sme vnímali len spoza okna osobného auta v premávke typickej pre veľkomesto.

Obrázok blogu

Ďalšou zastávkou bolo Szentendre, v ktorom sídli REC - Regionálne environmentálne centrum.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Keď obuvníkove deti chodia bosé a do najenvironmentálnejšieho centra vláčia vodu v PET fľašiach.

Obrázok blogu

Ako som už skonštatoval v prvej časti o ekocentre Sluňákov, kvalitné veci nie sú pre bežný život. Táto budova v areáli REC bola pôvodne klasickou socialistickou panelákovou škatuľou. Za „púhych" 60 melónov sa z nej stala špičková energeticky sebestačná budova, kongresové centrum, knižnica a študovňa v jednom, prešpikovaná najmodernejšími technológiami, senzormi, klimatizáciou, automatickým vyrovnávaním hladiny CO v ovzduší a recyklovateľným kartónovým nábytkom.

Obrázok blogu

Čas do zotmenia sme ešte využili na prechádzku romantickými uličkami Szentendre.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Podvečerný Dunaj v Szentendre.

Obrázok blogu

Druhé ráno v Csákvári sme začali prednáškou o činnosti Fondu pre ochranu prírody Pro Vértes v štýlovej prednáškovej miestnosti zariadenia, ktoré, ako sme sa dozvedeli, bolo nanovo vybudované na niekdajšom rumovisku. Činnosť fondu je obdivuhodná. Od polovice deväťdesiatych rokov minulého storočia vykúpil na území Prírodného parku Vertes vďaka grantom, donorom a jednotlivým prispievateľom dva a pol tisíc hektárov pôdy, na ktorej hospodári v súlade s požiadavkami ochrany prírody. Územie sa medzičasom stalo lokalitou sústavy európsky významných chránených území Natura 2000 a dostalo sa tak do povedomia celej Európy, najmä záujemcov o vtáky. Fascinujúci reliéf zamokrenej depresie na úpätí vápencového pohoria s polodivokým maďarským dobytkom, dropmi, dravými vtákmi, krasovými javmi a rozsiahlymi mokraďami - to je rámec zariadenia, spravovaného nadšencami, poskytujúcimi služby početným záujemcom. Stratégiu fondu medzitým prebrali tri ďalšie organizácie na rôznych miestach Maďarska, najmä na územiach národných parkov, v súčasnosti spolu tvoria koalíciu presadzujúcu model hospodárenia v hodnotných prírodných územiach.

Obrázok blogu

Poslednou zastávkou maďarského tripu bol Esztergom. V jeho okrajovej rekreačnej zóne sídli Environmentálna kultúrna asociácia, ktorá postavila normálny rodinný dom, využívajúci v maximálnej možnej miere moderné materiály a technológie zamerané na zníženie energetickej náročnosti jeho prevádzky. Je to organizácia, ktorá spracovala plán využívania slnečnej energie pre Ostrihom a jeho zázemie a postavila energetickú stratégiu alternatívnu k vládnej energetickej stratégii celého Maďarska.

Obrázok blogu

Poradenské centrum v originálne riešenej novostavbe dokáže poradiť najmä jednotlivým stavebníkom, ako znížiť spotrebu energie a využívať jej netradičné zdroje.

Obrázok blogu

Vrátili sme sa do centra Esztergomu. Prešiel som po moste Márie Valérie, na ktorom Európska únia financovala travertínové obklady z prírodného klenotu Dreveník a v Štúrove som sadol na vlak, ktorým som sa po troch prestupoch dostal domov. Sedel som v osobáku, hľadel na krajinu pobláznenú aprílovým počasím a premietal si celý pobyt. V duchu som ďakoval Živici a Višegrádskemu fondu za poučný pobyt v Čechách a Maďarsku. A tak trocha som Živicu povzbudzoval. V máji príde rad na slovenskú stranu ukázať partnerom to najlepšie, čo v ekoporadenstve na Slovensku máme...

Foto M. Barlog

Milan Barlog

Milan Barlog

Bloger 
  • Počet článkov:  308
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Starnúci muž s očami dieťaťa a dušou pubertiaka, ekológ. Zoznam autorových rubrík:  Z prírodyZápisník strážcuKrajinaAlternatívyÚletySúkromnéČierna kronika

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
SkryťZatvoriť reklamu