The Last Legion

Štyri mesiace trvala príprava a filmovanie scén filmu The Last Legion na Spiši. Vzhľadom k tomu, že film bol realizovaný v území veľmi citlivom z hľadiska ochrany prírody a vzhľadom na moje predchádzajúce nepríjemné skúsenosti s filmármi som bol celý čas ako na ihlách. Napodiv – žiadne väčšie problémy neboli. Dohodli sme sa na všetkých požadovaných aktivitách a scénach, dokonca aj mimo scenára či povolení, ktoré si vzhľadom na charakter územia museli filmári pred filmovaním vyžiadať. Úplne na konci filmovacieho obdobia sa však rozhodli obísť dobré mravy a zákony.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V krásnom jesennom dni to bolo ako prízrak. Kamenný raj na Dreveníku zasnežený umelým snehom, k nemu vedúce vyjazdené koľaje, autá, traktory, technika, káble, desiatky hercov a štatistov s kompletným stravovacím servisom. Všetci sa tvárili úplne normálne, s pracovným zanietením na tvárach šliapali po trsoch zazimovaných poniklecov. Nočná mora každého ochranára. Flagrantné porušenie množstva z obmedzení, ktoré na území Národnej prírodnej rezervácie Dreveník platia. To ma hádam zlostilo najviac – že tí ľudia nemali ani šajnu, čo robia, čo porušujú, traktoristi sa dokonca rozčuľovali, čo ich buzerujem, veď tam nie je žiaden zákaz vjazdu. Štatisti spokojne obedovali po skalách. Urobiť to v galérii by ich asi v živote nenapadlo. Že to robia v území, ktoré nám závidí Európa a cez UNESCO obdivuje celý svet – kto už takto na to hľadí?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Umelý sneh je čistá celulóza, nie je v ňom nič škodlivé. Potiaľ sme sa v ekologickom povedomí dostali. Že čistými živinami zasypali ekosystém, ktorý je špecifický práve vďaka nedostatku živín pre spoločenstvá na skalných hranách, to už ťažko niekto pochopí. Ochrana prírody sa u nás ešte ako-tak chápe cez prírodné krásy. Cez prírodné vzťahy už nie.

Keby to bolo územie v pôsobnosti nejakých rigidných, zaťatých ochranárov, tak by filmári ťažko mohli vôbec filmovať. Zákonnými priekmi sa dá dosť veľa vecí znemožniť. Hľadíme však na územie, ktoré sa do dnešnej podoby vyvinulo práve vďaka vplyvu človeka a zachovať ho nemôžeme bez týchto vplyvov. Kde chceme, aby sa pásli ovce a tolerujeme jazdu na koňoch, nemôže v neskorej jeseni prekážať pohyb štatistov pri bojových scénach. Nejaké limity však musia byť. Ak by si tu mohol každý robiť, čo chce, čo mu napadne, tak by vplyv človeka prerástol únosné hranice. Kvôli tomu je tu zákon, kvôli tomu navrhované opatrenia, spôsoby hospodárenia. Územie má svoju zonáciu a pre každú zónu platia iné pravidlá. Kamenný raj so svojimi prírodnými krásami a hodnotami patrí k tomu najcennejšiemu, čo v okolí Spišského Podhradia je. Ale vysvetľovať to v tej chvíli ľuďom, zanietene pracujúcim opreteky s ubúdajúcim slnečným svetlom, bolo úplne márne.

SkryťVypnúť reklamu

Mnohí si možno povedali – veď sa nič nedeje, čo už sme tu zlé urobili? Umelý sneh rozleptá sneh skutočný, stopy po traktoroch zahladí čas, upratovacia čata napokon všetko odniesla, vyhrabala, povysávala, vyčistila. Čo sa tu vlastne stalo? Temer nič. Len sa porušil zákon. To na Slovensku nie je až taká neobyčajná vec.

Foto M. Barlog

Milan Barlog

Milan Barlog

Bloger 
  • Počet článkov:  308
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Starnúci muž s očami dieťaťa a dušou pubertiaka, ekológ. Zaujímam sa o zdravú stravu a píšem články o správnom stravovaní. Recepty často zdieľam na https://adroma.sk Zoznam autorových rubrík:  Z prírodyZápisník strážcuKrajinaAlternatívyÚletySúkromnéČierna kronika

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

313 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

217 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu